Ön is kávéfüggő?
A koffein a világ két legelterjedtebben használt pszichoaktív drogjának egyike, a másik az alkohol. Az, hogy pszichoaktív, azt jelenti, hogy hatással van a lelki életünkre, miközben számos testi tünetet is okoz.
Egyik legfontosabb hatásaként stimulálja a szimpatikus idegrendszert, mely többek között a stresszre adott válaszreakciókért is felelős. Harag-és félelemérzetet, idegességet, magas pulzust- és vérnyomást, remegést, izgalmi állapotot, szapora illetve gyenge légzést, megváltozott fájdalomtűrő-képességet és még tucatnyi változást okoz.
Az elvonási tünetek fejfájással, fáradtsággal, ingerlékenységgel, csökkent koncentrálóképességgel járnak. Nagyon sokan csak akkor veszik észre koffeinfüggőségüket, mikor egy-két napig nem isznak kávét, és ezért kínzó fejfájásuk van.
A gyakori használóknál felléphet: |
|
A függőség komoly gondot jelent?
Nem feltétlenül, kivéve, ha a koffein hatása komoly befolyással van az életére. Volt mostanában stresszel, haraggal vagy idegességgel kapcsolatosan gondja? Van más egészségügyi problémája, amit a stressz súlyosbíthat (a koffein felerősítheti a gyenge fejfájást, a különböző bélproblémákat, a krónikus fájdalmat és még számtalan egyéb fizikai problémát okozhat)? Ha válasza igen, valószínűleg akkor sincs szüksége gyógyszerekre, melyek a „stresszközpontját” csak még aktívabbá teszik.
A koffein még több problémát okoz gyermekek esetében, akik jóval érzékenyebbek annak hatásaira, így akár viselkedési- és figyelemzavar is felléphet náluk.
Mennyi koffein vezet függőséghez?
A vélemények különbözőek, de napi 2-5 csésze kávé már mindenképpen ebbe a kategóriába tartozik. Természetesen figyelembe kell venni az egyéni eltéréseket is, hiszen az életkor, a testsúly, a koffeinérzékenység mértéke mind hatással van a függőség kialakulásának lehetőségére.
Hogyan kerülhetők el a koffein okozta problémák?
Biztosan szeretne kipróbálni egy hónapot koffein nélkül, hogy lássa, jobban érezné-e magát. Ehhez csökkentenie kell az eddigi napi adagját. Azonban mindenképp csak fokozatosan, hogy az elvonási tünetek ne jelentkezzenek!
Ha eddig 10 csésze kávét ivott naponta, csökkentse 8-ra, majd 6-ra, 4-re és így tovább a nulláig. Minden csökkentés 4-6 napig tartson, hogy a szervezete hozzászokhasson.
Ne feledje, le akar szokni a koffeinről! Ez természetesen nem azt jelenti, hogy meg kell szabadulnia kedvenc kávésbögréjétől, vagy el kell kerülnie a kávézókat. Napjainkban beszerezhetőek koffeinmentes kávék és teák is.
Forrás: WEBBeteg
Lektorálta: Dr. Jóna Angelika