A bioritmus és a teljesítőképesség összefüggései
Minden ember teljesítőképessége attól függ, mennyire van összhangban saját belső órájával. Aki képes belső ideje szerint élni, jobban alszik, egészségesebb, hatékonyabb és sikeresebb a munkavégzése, és a szabadidejét is jobban ki tudja használni - derül ki egy öt évig tartó német kutatási projektből.
A kutatók arra következtettek eredményeikből, hogy az emberek egyéni kronobiológiáját - genetikai hajlamukat a pacsirta- vagy a bagolytípus megtestesítésére - fokozottan hasznosíthatnák azon vállalatok, amelyek többműszakos beosztás szerint foglalkoztatják alkalmazottaikat.
Bioritmus: szívbetegséghez is vezethet a felborulása |
A bioritmus kifejezéssel nap mint nap egyre sűrűbben találkozunk, ám sokszor nem pontosan tudjuk, mit is rejt magában a kifejezés. A nem megfelelő bioritmus számos betegség forrása is lehet. Az alvászavarok és a szívbetegségek egyes fajtáinak kialakulása is ezzel magyarázható. Bioritmus: szívbetegséghez is vezethet a felborulása>> |
A korai típus a korai műszakban jobban teljesít, és eredményeivel is elégedettebb - vázolta fel a kutatás egyik résztvevője, Joachim Hermsdörfer müncheni neuropszichológus a Die Welt című német lap internetes kiadása szerint (https://www.welt.de).
A beszéd feldolgozása is jelentősen ingadozik a napi ritmus szerint - támasztotta alá a berlini Humboldt Egyetem lingvisztikusa, Kathrin Pusch. Nem csak a több műszakban dolgozó munkások profitálhatnak tehát a munkaidő és a belső óra szinkronizálásából. A nyelvtanulás és beszédterápia szempontjából is jól hasznosíthatóak az új ismeretek.
Minden élőlényben ketyeg egy, elsősorban a fény után igazodó belső óra, kialakítva a belső időt, amelyhez a szervezetben lejátszódó összes folyamat igazodik. Az agy egy gombostűfej-nagyságú területe felel az alvás-ébrenlét és a nappal-éjszaka ritmusának összehangolásáért.
(MTI)