Laktózérzékeny betegek táplálkozása
Tejcukor-érzékenységről (laktózintoleranciáról) akkor beszélünk, ha a tejcukor (laktóz) bontó enzim (laktáz) részlegesen vagy teljesen hiányzik a szervezetből. Ezáltal a tejcukor emésztetlenül halad a vastagbélbe, ahol a baktériumok elbontják rövid szénláncú zsírsavakká és gázokká.
A téma fontos cikkei |
|
Primer laktózintolerancia során már a születéskor hiányzik a laktáz enzim, a szekunder pedig egy szerzett állapot. Tünetei lehetnek a puffadás, a hasi diszkomfort érzés, a hasmenés és a bűzös széklet.
A diétának fontos szerepe van ebben a betegségben, az egyéni tolerancia pedig kifejezetten a szekunder tejcukorérzékenyek esetében bír nagy jelentőséggel. Egyesek ugyanis bizonyos mennyiségű tejet el tudnak fogyasztani, míg mások teljesen tejcukormentes étrendre kényszerülnek. A laktáz enzimet gyógyszeresen lehet pótolni (Lactase rágótabletta), egy tabletta enzimaktivitása kb. 200 ml tej (~10 g laktóz) elfogyasztásához elegendő.
Hogyan állítsuk össze az étrendet?
Az étrend összeállítását az egészséges, kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozás alapján kell elvégezni, figyelembe véve a tejcukor szükséges (egyéni) mértékű elhagyását. A laktóz a tejben található meg, amelynek laktóztartalma 5 g/100 g. Ha a beteg bírja, 50 és 200 ml között adható egy-egy alkalommal.
Hasonló a helyzet a reggeli italokkal, kakaóval, karamellás itallal, és az íróval. Forgalomba hoztak laktózmentes tejet, amelyben kevesebb, mint 0,1 g/100 g laktóz található. Az alacsony tejcukortartalmú savanyított termékek fogyasztása kisebb mértékben megengedett, ha tolerálja a beteg. Mivel a savanyított termékekben a mikroorganizmusok a tejcukrot használják fel a szaporodásukhoz, így azok kb. 20-40 %-kal kevesebbet tartalmaznak. A boltok polcain találhatnak laktózmentes joghurtot is.
A túró, a félkemény és kemény sajtok (pl. Trappista, Parmezán, Edami) laktóztartalma szintén csökken az elkészítésük során, tehát kisebb-nagyobb mértékben fogyaszthatóak. Minél tovább érlelnek egy sajtot, jellemzőan annál alacsonyabb a laktóztartalma.
A jelentős kalcium tartalom miatt nem tanácsos a tejtermékek teljes kiiktatása az étrendből, hanem a laktózmentes termékek, speciális növényi italok (pl. szójaital) fogyasztása javasolt.
További adatok
- A laktózmentes táplálkozás: élelmiszerek tejcukortartalma, kalciumpótlás
- Tejhelyettesítő élelmiszerek
Egyéb termékek is tartalmazhatnak laktózt
ajánlott figyelemmel kísérni a Laktóz Érzékenyek Társasága listáját, amelyben a laktózmentes gyógyszerek szerepelnek (bevonó és vivőanyagként alkalmazhatják a tejcukrot), valamint a Magyar Táplálékallergia és Táplálékintolerancia Adatbank listáját, amelyben a tejcukormentes élelmiszeripari termékek vannak felsorolva. Tejcukrot tartalmazhat a tejpor, a savópor és a savó is.
Sok laktóz lehet a készételekben, pl. levesporok, salátaöntetek, a tésztaipari termékek közül a tejes kifliben, vajas kifliben, császárzsemlében, kalácsokban, túrós táskában, briósban. A zsiradékokban is előfordulhat a tejcukor, pl. vaj, margarinok, vajkrémek, szendvicskrémek. Tejcukormentes a Liga és a Delma light margarin.
A zöldségek és gyümölcsök mentesek a laktóztól, úgy, mint a tőkehúsok, de a felvágottak adalékanyagként tartalmazhatják, így a nyilvántartásból érdemes tájékozódni.
Tippek
Forrás: WEBBeteg
Szakértőnk: Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember