Idősebbek körében is gyakori a lisztérzékenység

Medipress
megjelent:

A szakszóval cöliákiának nevezett autoimmun betegség gyakorisága egyre nő, különösen az idősek körében – derült ki egy új amerikai tanulmányból.

Tudta?
A betegség diagnosztizálása könnyű, ha gondolunk rá, de a szerteágazó, gyakran atípusos tünetek miatt sokszor akár egy évet is késhet a betegség felismerése. A lisztérzékenységről bővebben.

Amerikai és olasz kutatók olyan bizonyítékokat tártak fel, amelyek arra utalnak, hogy a betegség előfordulása 1974 óta minden 15 évben megduplázódik. A cöliákiában szenvedők nem képesek tolerálni a búzában, rozsban és árpában található fehérjét, a glutént. Az Annals of Medicine folyóirat online számában közzétett cikkben Dr. Carlo Catassi, az Anconai Műszaki és Tudományegyetem kutatója munkatársaival azt írja, hogy bár nem ismert, miért alakul ki a betegség, de a genetikai hajlamból nem mindig válik valódi betegség, miközben olyanok is megbetegtedhetnek, akik nem hordoznak a betegséggel kapcsolatos géneket. A kutatók szerint valószínűleg környezeti hatások is szerepet játszanak a betegség kialakulásában, ennek oka azonban nem ismert.

A kutatók több, mint 3500 felnőtt vérmintáját elemezték és azt találták, hogy a cöliákiára jellemző biomarkerek előfordulása az 1974-es 1:501-es arányról 1989-re 1:219-re emelkedett. Egy 2003-as amerikai tanulmány szerint az azévi előfordulás 1:133 volt. Az eredmények azt is megmutatták, hogy az életkor előrehaladtával a betegség egyre gyakoribbá vált. Ez egybevág azzal a finn vizsgálattal, mely szerint a lisztérzékenység két és félszer gyakoribb az idősek körében, mint az általános népességben. A kutatók szerint ez ellentmond annak a korábbi feltételezésnek, hogy a glutén-intolerancia jellemzően gyermekkorban fordul elő.

Tudta?

A kezeletlen lisztérzékenység a rosszindulatú nyirokrendszeri daganatos betegségek fokozott kockázatával jár!
A coeliákiával gyakrabban előforduló betegségek közé tartozik a cukorbetegség, az autoimmun máj- és pajzsmirigy gyulladás, a Sjögren-kór és az IgA-hiány.
Bővebben a lisztérzékenységről

„Nem feltétlenül születik valaki lisztérzékenyen” – magyarázta Catassi egy sajtóközleményben. „Eredményeink arra utalnak, hogy a betegség számos esetben későbbi életkorban alakul ki.” A tanulmány alapján a kutatók azt javasolják, hogy az orvosok az idősebb betegeknél is figyeljenek oda a cöliákia jeleire, mint például a hasmenésre, a puffadásra és a gymorfájdalomra.

Egyes esetekben előfordulhat ízületi fájdalom, krónikus fáradtság és depresszió is. A betegség kezelés nélkül felszívódási zavarokhoz és vékonybélkárosodáshoz vezethet. Az autoimmun betegségek jellemzően a lakosság 5-8 százalékát érintik, a daganatok és a szív-érrendszeri betegségek után ez a harmadik leggyakoribb betegségcsoport.

(Medipress)

Cikkajánló

Portré
Portré

Prof. Dr. Tamás Lászlóval beszélgettünk.

HPV és méhnyakrák kapcsolata
HPV és méhnyakrák kapcsolata

Hogyan függ össze?

WEBBeteg - Mázi-Fülöp Nóra, dietetikus
WEBBeteg - Dr. Pászthory Erzsébet, gasztroenterológus, belgyógyász
Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége
Budai Allergiaközpont - Dr. Sárdi Krisztina, belgyógyász, gasztroenterológus
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest