Méregtelenítés - Mire is mondjuk tulajdonképpen?

Irinyi-Barta Tünde
szerző: Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember - WEBBeteg
megjelent:

A tavasz a testi és lelki megújulás és megtisztulás, a böjt időszaka sok ember számára. Sokan különböző tisztítókúrákat, divatdiétákat tartanak. A céljuk az, hogy eltávolítsák a szervezetükből a felhalmozódott salakanyagokat és méreganyagokat, fittebbek, energikusabbak legyenek, vagy leadjanak néhány kilogrammot.

Méregtelenítés - A téma cikkei

2/1 Méregtelenítés - Mire is mondjuk tulajdonképpen?
2/2 A méregtelenítés technikái

De valójában milyen anyagok is ezek a mérgek? Szükséges-e egyáltalán méregteleníteni a szervezetünket?

Méregtelenítés - Tisztázzuk a fogalmat!

A méregtelenítés szó kapcsán a hétköznapi emberek a károsnak vélt salakanyagok eltávolítását segítő kúrákra gondolnak, ezekre azonban téves a méregtelenítés szót használni. Orvosi berkekben a méregtelenítés fogalma a szervezetbe került életveszélyes vagy toxikus anyagok eltávolítását jelenti, amelyhez kórházi körülmények és orvosi felügyelet szükséges. Leggyakrabban a gyógyszerek, a kábítószerek, az alkohol és a háztartási vegyszerek okoznak mérgezéseket. Ezeket a vegyületeket semmilyen "méregtelenítő" kúrával nem lehet eltávolítani testünkből, súlyos, életveszélyes állapotot is előidézhetnek, ezért mihamarabb orvoshoz kell fordulni.

Az alternatív gyógyászatban használt "méregetlenítő" kezelésekről

Az alternatív gyógyászatban végzett tisztítókúráknak, "méregtelenítő" kezeléseknek nem bizonyított a hatásossága, tehát tudományosan igazolt, reprodukálható eredményekkel alátámasztott hatásuk nincs. Ez egy mesterségesen kitalált és létrehozott fogalom, amely kihasználja a 21. század emberének fokozott egészségtudatosságát és a betegségektől mentes életre való törekvését. Hitelesen kimutatható eredménye nincs, egy kezelés vagy kúra alatt nem tudják mérni, mennyi „méreganyag” távozott a szervezetből. Népszerűsége azért nem lankad, mert egy ilyen kúra után az emberek rendszerint felüdülnek, jobb a közérzetük, elhiszik, hogy tettek az egészségük érdekében valamit, esetleg leadtak pár kilogrammot a folyadékvesztéssel. Ez a jó közérzet inkább lelki eredetű, pszichésen kiszakadnak a stresszes mindennapokból, önmagukra, befelé fókuszálnak. Az étkezés szempontjából már nem ilyen kellemes a dolog, hiszen ha hirtelen kezdik el a szigorú diétás étrendet, komoly éhségérzet, szédülés, émelygés is kialakulhat, lelassul a keringés, fokozódik a pulzusszám. A különböző vizelet- és hashajtóknak „köszönhetően” az emésztőrendszer kiürül. A béltisztítással átlagosan 2-4 kilogrammal mutat kevesebbet a mérleg, de ez az esetek döntő többségében mindössze pár napig/hétig marad így. Ezután, ha átállnak a korábbi étrendre, akkor minden visszatér a „régi kerékvágásba”. Ha esetleg bizonyos szövetekbe (például zsírszövet, nyirokrendszer) bekerülnek toxinok, akkor ezek kiválasztására nem lesz hatásos egyik tisztítókúra vagy „méregtelenítő szer” (por, tapasz, folyadék, masszázs és gyógynövény) sem. A méregtelenítő kúrák általában csak az emésztőrendszerre hatnak, ezért ahelyett, hogy ilyen drasztikus diéta mellett döntünk, célravezetőbb az egész étrend átgondolása. Az egészséges, rostban gazdag, mértékletes táplálkozással, megfelelő folyadékfogyasztással és rendszeres testmozgással elkerülhetjük a kúraszerű méregtelenítéseket.

A salakanyagok eltávolítása a szervezetből

Az emberi test tökéletes műremek, amelyben két olyan szerv is található, amelyek az élelmiszerekkel és folyadékokkal bevitt káros vagy nem hasznosítható anyagokat átalakítják, hatástalanítják, kiválasztják, majd az anyagcsere-folyamatok végső lépéseként ezek az anyagcseretermékek távoznak szervezetünkből vizelet, széklet, esetleg izzadás révén. Az egyik szervünk a máj, a másik a két vese. Ha ezek egészségesen működnek, akkor maximálisan ellátják a feladatukat. Az élelmiszerekkel nem vagyunk képesek akkora mennyiségű adalékanyagot, tartósítószert, ízfokozót stb. elfogyasztani, amely gondot okozhatna. Egy bizonyos koncentrációban minden táplálékösszetevőre lehetne mondani, hogy „méreg”, de ez a koncentráció általában olyan nagy mennyiségű élelmiszerben található meg, amelyet egy ember képtelen elfogyasztani egy étkezés alkalmával, vagy akár egy nap alatt. Példaként említhető az édesítőszer: ahhoz, hogy mellékhatással legyen a szervezetre, ahhoz a maximálisan megengedett napi beviteli mennyiséget, azaz minden nap több mint 100 db aszpartámtartalmú tablettát kellene elfogyasztani. Lássuk be, bármit fogyasztunk ekkora mennyiségben, az megterheli az emésztőrendszerünket, legyen az akár természetes, akár mesterséges eredetű. A hangsúly a rendszerességen van. Akik rendszeresen isznak alkoholt, vagy gyógyszert szednek, azoknak a mája fokozott munkának van kitéve, és ez vezet különböző szervi problémákhoz.

Támogathatjuk-e kiválasztó szerveink működését?

A két kiválasztó szervünk egészséges működésének támogatásával többet érünk el, mint pár nap léböjtkúrával. A májunk felelős többek között a zsír lebontásáért és a különböző kemikáliák (például gyógyszerek, adalékanyagok) átalakításáért. Könnyebben és hatékonyabban fogja ellátni a feladatait, ha étrendünk kisebb mennyiségű és jobb összetételű zsírt, emellett kevesebb fűszert tartalmaz. A máj felel az alkohol lebontásáért is, tehát ha nem fogyasztunk alkoholt, akkor elkerülhetjük, hogy károsítjuk vele ezt a szervünket. A vesék akkor működnek zökkenőmentesen, ha szervezetünk megkapja a megfelelő mennyiségű folyadékot. Ha keveset iszunk, akkor a vérből kiválasztott szűrlet sűrűbb, magasabb benne a káros anyagcseretermékek koncentrációja, és több ideig pang a húgyhólyagban, mielőtt ürül. A két méregtelenítő szervünk egészséges működését elsősorban kiegyensúlyozott étrenddel tudjuk támogatni, de jó hatással lehetnek a vesékre a népgyógyászati hagyományokon alapuló gyógynövényes teák is, például a csalán-, a mezei zsurló-, a nyír­falevél-, az aranyvessző-, a les­tyángyökér-, a kukoricabibe-tea vagy az ezeket tartalmazó teakeverékek (epekövesség esetén nem fogyaszthatóak). Ezek a teák önmagukban nem „méregtelenítenek”, vizelethajtó hatásuk van. Alapelv a teáknál, hogy a folyamatos hosszú távú alkamazásuk nem ajánlott. A különböző gyógynövényekkből készült teákat felváltva ajánlott alkalmazni, kúraszerűen, legfeljebb 3 hétig. A máj károsodásának kivédésére máriatövis-kivontatot tartalmazó étrend-kiegészítő alkalmazható. A máriatövis védi a májsejteket bizonyos (de nem mindenféle!) káros hatásoktól. Kúraszerűen alkalmazható, legfeljebb 2-3 hónapon át alkalmanként, évente 1, maximum 2 alkalommal. Fontos, hogy a gyógyteák és étrend-kiegészítők alkalmazása előtt kérjük ki kezelőorvosunk véleményét!

Szüksége lehet egy egészséges embernek arra, hogy tiszítókúrát tartson?

Egy egészséges embernek semmi szüksége nincs arra, hogy tisztítókúrát tartson. Ha az étrend kiegyensúlyozott, odafigyel, hogy mit fogyaszt, megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagokkal, ásványi anyagokkal, vitaminokkal és folyadékkal látja el a szervezetét, akkor a szervezete tökéletesen elvégzi a méregtelenítést. Azoknak, akik rendszeresen fogyasztanak alkoholt, zsíros, fűszeres ételeket, azoknak valóban érdemes lehet diétát tartani – az egyébként is ajánlott egészségmegőrző étrend alapjait figyelembe véve. Ahhoz, hogy a bélrendszerünk egészséges maradjon, kiemelten fontos a megfelelő mennyiségű rostfogyasztás. A zöldségekben, gyümölcsökben és teljes kiőrlésű gabonákban lévő emészthetetlen rostok képesek megkötni olyan táplálékösszetevőket, amelyek nem szükségesek szervezetünk számára. Így a salakanyag mennyisége növekszik, ugyanakkor csökken a tranzitidő, azaz amíg a salakanyag a vastag- és végbélben időzik. Megfelelő rostfogyasztás mellett nincs szükség „béltisztító” műveletekre. Annál is inkább, hiszen a belekben élő jótékony mikroorganizmusok táplálékai szintén a rostok, ellenben egy méregtelenítő kúrával, ami után ezeket a baktériumokat probiotikus készítményekkel ismét be kell juttatni az üres és „tiszta” belekbe. Az emésztőrendszer működését a helyes étrend mellett a rendszeres testmozgással is támogathatjuk, hiszen a fizikai aktivitás fokozza a bélperisztaltikát.

Ezt olvasta már? Miért fontos kiemelten figyelni a folyadékfogyasztásra magas rostbevitel mellett?

A tisztítókúrák veszélyesek is lehetnek!

Idősek, krónikus betegségben szenvedők (például magas vérnyomás, cukorbetegség, szívelégtelenség), várandósok, szoptatós anyukák és gyermekek számára semmi esetre sem ajánlott a tisztítókúrák végzése. A drasztikus tápanyagmegvonás akár komoly rosszulléteket is okozhat a páciens számára.

Mit tehetünk valóban az egészségünk megőrzése érdekében? Tisztítókúrák helyett egészséges életmód

Tavasszal egyre nagyobb a friss és hazai zöldség- és gyümölcsválaszték a piacokon, hosszabbak a nappalok, több időt lehet aktívan a jó levegőn tölteni. A napsütésnek, valamint a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag gyümölcsöknek és zöldségeknek köszönhetően szervezetünk felpezsdül, erősödik az ellenálló képességünk, és már ettől energikusabbnak, egészségesebbnek érezhetjük magunkat, kiegyensúlyozott étrenddel és fizikai aktivitással elkerülhetjük a sanyargató, tisztító diétákat és kúrákat.

Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakemberForrás: WEBBeteg
Szakértőnk: Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
Oxygen Medical - Dr. Vass Éva, gasztroenterológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest