Magas prolaktin szint: érdemes a pajzsmirigy működését is ellenőriztetni

szerző: Dr. Koppány Viktória, endokrinológus - Budai Endokrinközpont
megjelent:

A hormonális problémák a panaszok széles skáláját tudják felsorakoztatni, így első körben sokan nem is ilyen irányú zavarra gondolnak például hajhullás, hízás, stressz esetén. Pedig az igazság az, hogy a hosszan tartó tünetek endokrin bajokra hívhatják fel a figyelmet.

Közülük az egyik leggyakoribb a prolaktin túltermelődése, mely mind a nőket, mind pedig a férfiakat érintheti. Hogy pontosan mit érdemes tudni az állapotról, arról dr. Koppány Viktória, endokrinológus beszélt.

Mi az a prolaktin?

A hipofízis által termelt prolaktin leginkább terhességi hormonként ismert, ugyanis szintje terhesség és szoptatás esetén a legmagasabb, mivel a tejelválasztásért felelős. Ennek ellenére nem várandós nőknél és férfiaknál is termelődik, viszont alacsony mennyiségben.

Fontos tudni, hogy a prolaktin szintje napszaki ingadozást mutat, tehát nem ugyanazt az értéket kapjuk reggel és este, ráadásul bizonyos gyógyszerek hatására is megemelkedik a szintje. Ez természetes jelenség, ám vannak esetek, amikor a teherbeesésen kívül a hormon szintje magasabbá válik: ilyen pl. a tartósabb stressz, az agyalapi mirigy problémái, a PCOS, IR, vagy a Cushing-kór. Mindemellett érdemes odafigyelni arra is, hogy a prolaktin túltermelődése sok esetben pajzsmirigy alulműködéssel jár együtt.

Szerteágazó tüneteket produkál

A megemelkedett prolaktin szint bizony számtalan kellemetlen tünetet produkál. Ilyen például a terhesség vagy szoptatás nélküli tejcsorgás (akár a férfiaknál is), menstruációs zavarok, meddőség, libidócsökkenés, hajhullás és fáradékonyság. Ám vannak esetek, amikor a probléma semmilyen tünettel nem jár - mondja dr. Koppány Viktória.

Alulműködő pajzsmirigy is okozhatja

A magas prolaktin szint hátterében gyakran diagnosztizálnak pajzsmirigy alulműködést, hiszen ez fokozza az ún. TRH elválasztását, ami TSH emelkedést eredményez, ami a pajzsmirigy alulműködés jele. Ennek nagy veszélye az, hogy ez könnyen meddőség kialakulásához vezethet, hiszen csökkenti az LH, FSH szintjét, valamint ösztrogéndominanciát okozhat.

Éppen ezért amennyiben valakinél magas prolaktin szintet diagnosztizálnak, úgy érdemes a pajzsmirigy működését is ellenőriztetnie - és fordítva -, hiszen ennem az esetben mindkét problémát egyszerre szükséges kezelni.

(Budai Endokrinközpont - Dr. Koppány Viktória, endokrinológus)

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Budai Endokrinközpont - Dr. Koppány Viktória, endokrinológus
Nőgyógyászati Központ - Dr. Lőrincz Ildikó, szülész-nőgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen