7 hormon, aminek a működését minden nőnek értenie kell
Az agyunk irányítja a gondolatainkat és cselekedeteinket, ám ha a szervezet belső működéséről van szó, a hormonoké a főszerep.
A hormonokat termelő és szabályozó mirigyek hálózata, az endokrin rendszer (ide tartozik többek között a pajzsmirigy, hasnyálmirigy, a petefészkek is) irányít mindent a hangulatunktól és étvágyunktól kezdve az energiaszintig és immunrendszerig. Mindezt a mirigyek a hormonok termelésével és szabályozásával érik el, mely kémiai hírvivő anyagok irányítják a szervezet különböző szerveit.
Az alábbi 7, alapvető funkciókat ellátó hormon működésével nem árt tisztában lenni, hogy időben észrevegye, ha valami nem megfelelően működik.
Pajzsmirigy
Szerepe: A pajzsmirigy hormonja a szervezet „metabolikus termosztátja”. Az étvágytól az energiaszintig a menstruáció idején és erősségén át a pajzsmirigy fontos szerepet játszik számos különböző belső folyamatban. Emellett nőknél az endokrin rendellenességek leggyakoribb forrása is.
Pajzsmirigy-rendellenesség tünetei: Ha a pajzsmirigy túl sok hormont termel, a tünetek közé tartozik a fogyás (esetleg jó étvágy ellenére is), hangulatingadozás-idegesség, izgatottság, esetleges hiperaktivitás, gyakori a heves szívdobogásérzés, illetve a melegintolerancia. azt túlevés idegesség vagy izgatottság, csontritkulás vagy szívdobogás valamint állandó kimelegedettség érzet jelezheti. Amennyiben túl kevés hormont termel, minden „meglassul”. A gondolkodás ködösebb, az energiaszint csökkent, a menstruáció pedig hosszabb és erősebb. Jellemző a hízás, aluszékonyság, hidegtűrő-képesség csökkenése. A pajzsmirigy stimuláló (TSH) hormon tesztje segít megállapítani, hogy megfelelő-e a hormonszint.
Bővebben A pajzsmirigybetegségekről a WEBBetegen
Ösztrogének
Szerepe: Az ösztrogének női nemi hormonok, amelyek a női hormonális rendszer, ezzel együtt a menstruációs ciklus szabályozásában vesznek részt és a terhesség során is fontos szerepük van. Ezeket a hormonokat nőknél elsősorban a petefészkek termelik, de várandósság alatt a méhlepény, továbbá mindkét nemnél a mellékvesekéreg és a zsírszövet, valamint férfiaknál bizonyos mennyiségben a herék is elválasztják. Az ösztrogének közé tartozik az ösztron, az ösztradiol és az ösztriol. Az ösztrogének serkentik a peteérést, és részt vesznek a menstruáció során levált méhnyálkahártya újraképződésében, valamint befolyásolják az emlőszövetek növekedését. Az ösztrogén szintje a ciklus első felében emelkedik, röviddel a peteérés előtt hirtelen lecsökken, majd a második felében ismét emelkedik kissé, végül pedig újra csökken az ösztrogének koncentrációja.
Zavarának tünetei: Ha az ösztrogénszint túl magas, az a premenstruációs tünetek felerősödésével, erős hangulatingadozásokkal, levertséggel járhat, depresszióhoz és petefészekciszták kialakulásához vezethet, továbbá növeli a magas vérnyomás, az endometriózis és a méhdaganatok kialakulásának kockázatát.
Ha az ösztrogén szintje túl alacsony, akkor az ovuláció ritkává válhat, vagy akár teljesen el is maradhat a peteérés.
Progeszteron
Zavarának tünetei: A terhességi szövődmények, a nem rendszeres vagy abnormális ciklus, az alacsony energiaszint vagy a súlygyarapodás mind a progeszteron okozta problémák jele lehet. Egy egyszerű vérvizsgálattal ellenőrizhető a progeszteron szintje.
Kapcsolódó A menstruáció késleltetése és előrehozása
Melatonin
Szerepe: A melatonin segíti az éjszakai alvást, de szerepet játszik az étvágyban és az energiaszintben is.
Zavarának tünetei: Ha napközben álmosnak, de éjjel, mikor a szervezetnek pihennie kéne, ébernek érzi magát, vagy ha az étvágya és energiaszintje is ingadozó, az a melatonin termelés zavarára utalhat. Vér- és vizeletvizsgálattal megállapítható a melatonin-hiány. Sokat segít a megfelelő melatonin termelésben, ha következetes alvás-ébredés, és étkezés ritmust vezet be.
Kapcsolódó A cirkadián ritmus felborulásának tünetei
Mellékpajzsmirigy
Szerepe: Segít szabályozni a vér, a szervek és csontok kalcium szintjét, valamint a D-vitamin lebontását és metabolizálását.
Zavarának tünetei: Kéz- és lábgörcsök valamint szabálytalan pulzus jelzik, ha a mellékpajzsmirigy hormon szintje alacsony, míg a kiszáradás, vesekő és csontritkulás a mellékpajzsmirigy túltermelés következménye lehet. A hormonszint vérvizsgálattal ellenőrizhető.
Kortizol
Szerepe: Stresszes állapotban a hormonszint kiugró, emellett segít a memória kialakulásában, a vércukorszint szabályozásban, a szervezet só-víz háztartásának egyensúlyban tartásában, és elősegíti vagy korlátozza a gyulladást.
Zavarának tünetei: A pirulás, vörös arc, a hajhullás vagy az arcot borító finom szőrzet megjelenése, a csontritkulás és a szabálytalan menstruációs ciklus mind olyan jelek, amelyek a kortizolszint zavarára utalnak.
Inzulin
Szerepe: Lehetővé teszi az izmokban és a májban található sejtek számára a vérben keringő, táplálékból származó glükóz felszívását.
Zavarának tünetei: A túl sok vagy túl kevés inzulin felborítja a szervezet vércukorszint szabályozó képességét. Ez eleinte túlzott szomjúságérzettel és gyakori vizelési ingerrel jár, később kialakulhat az 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegség. A túl alacsony és a túl magas vércukor szint is okozhat életveszélyes állapotot.
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító, 7 Hormones Every Woman Needs To Understand (Prevention), apotheken-umschau.de
Lektorálta: Dr. Vajda Orsolya, háziorvos