Fejfájás és a stressz

WEBBeteg
megjelent:

Lüktet, szúr, hasogat - és zavar minden tevékenységben. A fejfájás különböző formáiban a lakosság 90 százaléka érintett. A fájdalom üzenet, jelezhet konkrét betegséget, de általában mégis arra utal, hogy változtatnunk kell valamin.

A rendszeresen visszatérő fejfájásoknak csak tíz százaléka vezethető vissza egyértelműen valamilyen konkrét fizikai okra – influenzára, látáshibára stb. A többi esetben a fejfájás forrásait nem lehet könnyen azonosítani. De bizonyított, hogy a fájdalom kialakulása összefüggésben van bizonyos életmódbeli tényezőkkel, amelyekre érdemes odafigyelni.

A fejfájás leggyakoribb kiváltója a stressz. A lelkiállapot és a fejfájás között összefüggés van. Az állandósult stressz a szervezet egészére nézve káros. A stressz következményei összetettek, lelki-testi tüneteket egyaránt kiválthat, ha állandósul az életünkben. Szorongás, alvászavar, ingerlékenység, türelmetlenség, csökkent önértékelés és teljesítmény, figyelmetlenség vagy agresszív viselkedés mind lehetséges következmény.

Krónikus stressz esetén a helyzetet nehezíti, hogy a feszült állapot olyan testi tüneteket produkál, amelyek újabb stressz forrásai, és ezzel az ördögi kör bezárul. Tipikus stressz tünet a szív- és érrendszeri megbetegedés, az emésztőrendszer érzékenysége, az immunrendszer gyengébb működése, a légzőszervi megbetegedések és az autoimmun betegségek kockázatának növekedése. És a stressz következménye lehet a fejfájás is.

Csökkentse a stresszt!

Ha hajlamos a fejfájásra, gondolnia kell a stressz csökkentésére. Iktasson be a napjába több pihenőt, szervezze hatékonyabban a munkát, hagyjon időt a feltöltődésre és a kikapcsolódásra. Higgye el, a szervezete hálás lesz!

Ha mégis kialakult a fájdalom, csillapítsa! A fejfájással nem kell együtt élni, hiszen az életminőséget jelentősen rontja, elvonhatja a figyelmünket a feladatunkról, balesetekhez vezethet, a tartós fájdalom pedig kihat az emberi kapcsolatokra is.

Stressz teszt
Mennyire számít magasnak a stressz az életében? Stressz teszt kitöltése

(WEBBeteg)

Cikkajánló

A fejfájás az egyik leggyakoribb panasz; alig van olyan ember, aki élete során ne találkozna vele. Becslések szerint Magyarországon körülbelül egymillió migrénes van, és ennél is nagyobb azok száma, akik a visszatérő fejfájás egyéb formáiban szenvednek.
Melanoma
Melanoma

Milyen vizsgálatokkal diagnosztizálható?

Magyar férfiak
Magyar férfiak

Mit mondanak a statisztikák?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest