Mit jelent a nyaki gerinc eredetű fejfájás?

Dr. Puskás Réka
szerző: Dr. Puskás Réka, reumatológus - 27 Sellő Mozgásszervi Terápiás Centrum
frissítve:

A nyaki gerinc eredetű fejfájás - orvosi nevén a cervicogén fejfájás - azért jelentkezik, mert a nyakban valamilyen ok miatt fájdalom jelentkezik, amely a fejbe sugároz, akár migrénszerű tüneteket okozva.

A fájdalom ilyenkor a nyak felső részében keletkezik, majd a fájdalom a fej hátsó részébe, a homlok közelébe vagy akár a szemek környékére sugárzik ki. Nők esetében négyszer gyakoribb a cervicogén fejfájás, mint férfiaknál.

Nyaki gerinc eredetű fejfájás okai

A nyaki gerinc eredetű fejfájás oka leggyakrabban a nyak helytelen tartásából ered és gyakran köze van a nyaki gerinc csigolyáihoz is, különösen a C2-3-as csigolyákhoz.

Bizonyos munkák közben, amelyek a nyak erőltetett pozícióban tartását igénylik, gyakrabban fordulhat elő nyaki gerinc eredetű fejfájás. Ilyen munkák például a fodrász, szobafestő vagy sofőr. Napjainkban a számítógépes munka is egyre gyakrabban felelős a nyaki eredetű fejfájásért.

Az is előfordulhat, hogy a fejfájás egy nyaksérülés után jelentkezik. Ezt ostorcsapás-sérülésnek is nevezik.

Egyéb tünetek és betegségek, amelyek hozzájárulhatnak nyaki gerinc eredetű fejfájás kialakulásához:

  • daganat
  • csonttörés
  • fertőzés
  • nyaki gerincsérv
  • ostorcsapás-sérülés vagy egyéb nyaki sérülés

Nyaki gerinc eredetű fejfájás tünetei

A cervicogén fejfájás általában a fej egyik oldalán jelentkezik, de előfordulhat, hogy mindkét oldalon jelentkezik fájdalom. A fájdalom jellege általában tompa, nem lüktető és közepes erősségtől egészen a bénító fájdalomig erősödhet a fájdalom. A fájdalom leggyakoribb oka az egyszeri vagy tartós rossz tartás a nyakban. Az ilyen jellegű fejfájás jellemzője, hogy a tünetek kiválthatók a nyak vagy a fej hátsó részének nyomásával.

Nyaki gerinc eredetű fájdalom kezelése otthon

A legfontosabb a cervicogén fejfájás elkerülésében a helyes tartás. Ülés közben figyeljünk oda, hogy megfelelően tartsuk magunkat; fejünket ne nyújtsuk előre, egyenes háttal üljünk, derekunkat támasszuk meg egy összecsavart törölközővel vagy párnával. A szék helyes beállítása és az íróasztal méretének megfelelő kiválasztása is kulcsfontosságú lehet a helyes tartás fenntartásában.

A helyes ülés csökkenti a nyaki izmokra és szalagokra eső terhelést. Igyekezzünk gyakran változtatni pozíciónkat, ne maradjunk sokáig egyetlen pozícióban. Munka közben óránként pihenjünk egy kicsit, álljunk fel, sétáljunk.

Állás közben fontos, hogy egyenesen álljunk, vállainkat ne ejtsük előre és fejünket se nyújtsuk előre.

Alvás közben figyeljünk oda, hogy nyakunkat ne terheljük meg fekvés közben. Ezt a legkönnyebben a megfelelő párna kiválasztásával tehetjük meg, ahol fontos figyelni a párnák számára, puhaságára és elhelyezésére is a fej alatt. Gyakran segít a nyaki eredetű fájdalmak kezelésében, ha csak egy párnát használunk, amelyet a nyak alá helyezünk támasztékként. Hasonlóképpen egy összegöngyölt törölköző is segíthet a nyak és a fej helyes alátámasztásának kialakításában.

Ezt olvasta már? A helyes testtartás jelentősége: a fájdalom elkerülhető

A fájdalom kezelésére használhatunk jeget vagy melegítő borogatást attól függően, hogy melyik esik jól. Egy meleg fürdő is segíthet a fájdalom enyhítésében.

Nyaki gerinc eredetű fejfájás kezelése orvosnál

Amennyiben a cervicogén fejfájás nem múlik el pihentetés és otthoni kezelés hatására, orvosi segítséget érdemes kérni a fájdalom kezelésére. Erre legmegfelelőbb a reumatológus vagy fájdalomterapeuta szakorvos.

A fájdalom elsődleges kezelésére nemszteroid fájdalomcsillapító gyógyszereket szoktak javasolni, például aszpirint vagy ibuprofent. Ezek mellett alkalmazhatók fájdalomcsökkentésre izomlazító, görcsoldó és antidepresszáns gyógyszerek is.

Amennyiben a nyaki gerinc eredetű fejfájás strukturális problémából fakad, gyógytorna segítségével is kezelhetők a tünetek. Egyéni gyógytorna segítségével a megfelelő izmok és lágyrészek lazításával és megerősítésével hatékonyan és tartósan csökkenthetők a tünetek.

A fizikoterápia, azon belül is a TENS-kezelés sokat segíthet a fájdalomcsökkentésben. E módszer során a bőrre helyezett elektródák segítségével, apró elektromos jelekkel stimulálják a nyak idegeit, ami segíthet a fájdalom enyhítésében. A TENS kezelés segíthet a fájdalomcsökkentésben, azonban az okokat nem kezeli, így a hatása általában csak ideiglenes.

Komoly és tartós fájdalom esetén idegblokád injekció segítségével gyorsan enyhíthetők a komoly fájdalmak is. Ez a kezelés gyorsan enyhíti a fájdalmat és lehetőséget nyújt az orvosnak a fájdalom okának kitalálására, ami után megfelelő kezelési programot tud javasolni.

Dr. Puskás Réka, reumatológus, manuálterapeuta, mozgásszervi szakorvos27 Sellő Mozgásszervi Terápiás Centrum27 sellő
Dr. Puskás Réka, reumatológus, manuálterapeuta, mozgásszervi szakorvos

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
Budai Allergiaközpont - Dr. Sárdi Krisztina, belgyógyász, gasztroenterológus
WEBBeteg - Bodó Mariann fordító, Dr. Bessenyei Mónika neurológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest