Migrénje van? Ezeket az ételeket kerülje, és így kezelje a fájdalmat

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Jóna Angelika frissítve:

A migrénes fejfájás általában hirtelen és pulzáló fájdalommal jelentkezik. A fájdalomérzet fény hatására erősödhet, s gyakran a migrént egy figyelmeztető jelenség, az úgynevezett aura előzi meg.

Az aura jelenléte során cikkázó fényeket, izomgyengeséget, és koncentrációs zavart tapasztalhat.

A migrénes betegeknek azonban, csak 20 százalékánál jelentkezik a fejfájási rohamot megelőző aura, sokkal általánosabb jelenség a migrént megelőző szédülés és hányinger. A betegek mintegy 70 százaléka számol be féloldali fejfájásról, mely időtartama egyénenként változó, de általában három-négy órától három napig tarthat.

A migrénes fejfájástól szenvedő betegek, érzékenyek a fényre és a hangokra, így számukra enyhülést hozhat, ha egy elsötétített, félreeső, csöndes szobában ledőlnek pihenni, míg a tünetek enyhülnek.

A nők hajlamosabbak

Viszonylag magas a migrén kialakulásának kockázata fiatal nők körében. Esetükben háromszor gyakrabban alakul ki migrén, mint férfiaknál. Gyermekkorban azonos arányban alakul ki migrén fiúknál és lányoknál, azonban a serdülőkor után az arány eltolódik a lányok irányába.

A migrént kiváltó okok

A stressz, a túlhajszoltság, az alvásmegvonás és az éhezés is kiválthat migrénes rohamot. Bizonyos ételek és italok ugyanilyen hatással lehetnek a szervezetre. Ezek közül a leggyakoribbak:

  • alkohol (különösen a vörösbor),
  • koffein,
  • banán,
  • joghurt,
  • avokádó,
  • érett sajtok,
  • marinált csirke,
  • marhából és halból készült ételek,
  • szalámi,
  • bacon,
  • erős paprika,
  • monosodium glutamát ízfokozót tartalmazó ételek.

A migrén kezelése

Az enyhébb migrénekre az aspirin- és ibuprofentartalmú gyógyszerek hozhatnak enyhülést, míg az erősebbeket általában triptánokkal kezelik. Azoknál, akiknél a migrének gyakoriak, ezáltal életminőségi változást okoznak, megelőzés céljából propranolol, verapamil és amitriptyline hatóanyagú gyógyszereket szoktak felírni.

Érdemes naplót vezetnie migrénes rohamairól, így könnyebb meghatározni, mi provokálhatja Önnél a migrén kialakulását. Figyelje meg, mikor kezdődik a fejfájás, milyen sokáig tart, és mi az, ami enyhíti a fájdalmat.

Mindenképpen rögzítse a fejfájást csökkentő gyógyszerek nevét és dózisát. Fokozottan figyeljen oda, milyen ennivalót fogyasztott a megelőző 24 órában, volt-e valamilyen szokatlan stressznek kitéve, illetve mit csinált, amikor a fejfájás elkezdődött.

Izomlazító tornagyakorlatok, hideg vizes borogatás vagy masszázs és megfelelő mennyiségű alvás szintén segíthet a panaszok enyhítésében.

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító
Lektorálta: Dr. Jóna Angelika

Cikkajánló

A fejfájás az egyik leggyakoribb panasz; alig van olyan ember, aki élete során ne találkozna vele. Becslések szerint Magyarországon körülbelül egymillió migrénes van, és ennél is nagyobb azok száma, akik a visszatérő fejfájás egyéb formáiban szenvednek.
Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest