A Dukan diéta veszélyes is lehet

MTI
megjelent:

Nem hallott még a Dukan diétáról? Nyugodjon meg, hamarosan biztosan fog. Európa legújabb fogyókúrás őrülete már franciák millióinak segített megszabadulni feleslegesnek ítélt kilóiktól.

A ’Dukkanisták’ esküsznek a magas fehérje és alacsony szénhidráttartalmú étrendre, ami gyors, hosszú távú fogyást eredményez. A módszernek olyan híres hívei is vannak, mint Kate Middleton és édesanyja, akik állítólag a diéta segítségével hozzák formába magukat a nyári királyi esküvőre. Továbbá Jennifer Lopez, Gisele Blündchen és Nicole Kidman is esküsznek a Dukan diétára.

Dr. Pierre Dukan, a módszer szülőatyja összesen 3.5 millió könyvet adott el Franciaországban, amit már 14 nyelvre le is fordítottak. Bár egyesek szerint a módszer csak az Atkins diéta egy korszerűsített változata, a Dukan diéta már az Egyesült Államokban is rendkívül népszerű.

A diétás módszer négy szintből áll: roham, cirkálás, megszilárdítás és fenntartás. Az első szinten az étrend csak alacsony zsírtartalmú, proteinben gazdag ételeket, valamint zabkorpát és vizet engedélyez. A második fázisban már zöldségeket is fogyaszthatunk minden második nap. Ha leadtuk a kívánt súlyt, következik a hosszabb, harmadik fázis, ami alatt két hétig bort és édességet is fogyaszthatunk, valamint a kis mennyiségben a kenyér, a gyümölcs és a sajt sem tiltott.

Diéta egy életen át

Az utolsó szinten (ami egy életen át tart) a diétázók hat napon keresztül bármit ehetnek, a hetedik napon azonban zsírmentes, fehérjében gazdag ételeket kell fogyasztaniuk. Ehhez jön hozzá a napi kötelező 20 perc séta és lift helyett a lépcső használata.

Ez mind szépen hangzik, azonban egyes szakértők szerint az étrend veszélyes is lehet, főleg alacsony gyümölcs- és zöldségtartalma miatt. "Szív- és érrendszeri szempontból a Dukan diéta, egyáltalán nem tűnik egészségesnek - nyilatkozta Dr. Bradley Bale, a texasi Grace Klinika Szívegészségügyi Programjának igazgatója - Szívünk egészsége szempontjából a legelőnyösebb a mediterrán étrend, ami napi gyümölcs- és zöldségfogyasztást ír elő, ez pedig a Dukan diétában kifejezetten meg van tiltva."

Mi a baj a fogyókúrákkal?

A fogyókúrák 95 százaléka azért nem sikeres, mert a diéta lassítja az anyagcserét. Az emberek úgy tekintenek rá, mint átmeneti önsanyargatásra, ami hetekig, esetleg hónapokig tart, majd az elért eredmény után folytatják korábbi életvitelüket. Aztán jön a meglepetés: rövid idő alatt eredeti súlyuknál is több kilóval bírnak. Ezt hívják jojóhatásnak. Ennek oka, hogy a szigorú diéta miatt a szervezet védekezni kezd, csökkenti az alapanyagcserét, így kevesebb energia bevitele is elegendő lesz. A diéta abbahagyása után a továbbra is lassú anyagcsere mellett a zsír raktározása még hatékonyabb lesz. Mi a baj a fogyókúrával?

Mégsem a legjobb választás?

A Dukan diétát a francia kormány Országos Élelmiszeripari, Környezeti és Munkavédelmi Ügynöksége is támadta, szerintük ugyanis a Dukan módszer egyike a 15 legrosszabb és potenciálisan veszélyes étrendnek.

Dr. Dukan saját bevallása szerint húsz évet töltött módszere tökéletesítésével és páciensek ezrei igazolhatják étrendjének jótékony hatásait.

(MTI)

Cikkajánló

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

Kardioközpont - Dr. Vaskó Péter, kardiológus, Szarka Dorottya, dietetikus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Tóth András, újságíró
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Irinyi-Barta Tünde

Irinyi-Barta Tünde

Okleveles táplálkozástudományi szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen