Glükomannán

Irinyi-Barta Tünde
szerző: Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember - WEBBeteg
megjelent:

A glükömannán, más néven konjac liszt a nyugati orvoslásban egy nemrégiben felfedezett, nagy mennyiségű rostot tartalmazó étrend-kiegészítő termék, valamint élelmiszer-adalékanyag. Számos egészségre gyakorolt hatást tulajdonítanak neki.

A glükomannán eredete

Az ördögnyelv vagy konjakgyökér (Amorphophallus konjac) nevű növény gyökeréből előállított, vízben oldódó rostokat tartalmazó port Ázsiában, elsősorban Kínában és Japánban fogyasztják étkezési céllal már évszázadok óta. Az ázsiai konyhában mártások, szószok, levesek sűrítéséhez, tészták készítéséhez használják.

A glükomannán mint élelmiszer-adalékanyag

Az élelmiszeripar előszeretettel használja fel a glükomannánt élelmiszerek emulgeálására, sűrítésére és stabilizálására. Íztelen, enyhén halra emlékeztető illatú fehér por, amelynek nincs kalória-, szénhidrát- és zsírtartalma sem. Rostok bőséges forrása, elsősorban pektint tartalmaz, de kis mennyiségben találhatóak benne aminosavak és nyomelemek. Az élelmiszerek ízének és zamatának javítására, valamint eltarthatóságának növelésére is alkalmazzák.

A glükomannán egészségre gyakorolt jótékony hatásai

A glükomannánnak szerepe lehet a különböző modern kori megbetegedések megelőzésében és kezelésében egyaránt. Rendszeres fogyasztása esetén jótékony hatással lehet az egészségünkre, mivel enyhítheti a betegségeket okozó különböző tényezőket, ezáltal megelőzve azokat. Számos egészségre gyakorolt jótékony hatást tulajdonítanak neki, mint például segíthet szabályozni a vércukorszintet, a koleszterinszintet, gyulladáscsökkentő hatású, javíthatja a bélrendszer egészségét – de ezen hatások bizonyítására további klinikai vizsgálatok elvégzése szükséges.

Segíthet-e a glükomannán a fogyókúrában?

Segítheti a fogyókúrás étrendet követőket céljaik elérésében. Nagyfokú vízmegkötő képességét kihasználva, étkezések előtt egy nagy pohár vízzel fogyasztva, a glükomannán a gyomor- és bélrendszerben megköti a folyadékot, megduzzad, géles állagúvá válik. Ennek következtében jóllakottságérzés fog kialakulni, telítődik és lassabban ürül a gyomor, és kisebb lesz annak az ételnek a mennyisége, amelyet el tudunk fogyasztani, ezáltal közvetett módon csökken a kalóriabevitel. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) hivatalos álláspontja szerint a glükomannán beilleszthető fogyókúrás étrendbe, de a sikeres fogyáshoz elengedhetetlen a csökkentett energiatartalmú étrend követése is. Naponta legfeljebb 3 gramm glükomannán elfogyasztása javasolt 3 étkezésre szétosztva: 1 étkezés előtt 1 gramm rostot kell bevenni 250-400 ml vízzel. A sikeres fogyókúra érdekében a csökkentett energiatartalmú étrendet rendszeres mozgással érdemes kiegészíteni. A magas rostbevitel mellett kiemelten fontos a bőséges folyadékpótlás.

Mire kell figyelni glükomannán fogyasztása mellett?

  • Mivel a glükomannán nagyon tömény rostkivonat, ezért kiemelten fontos betartani az adagolási javaslatokat és figyelni kell a bevitt folyadék mennyiségére is.
  • Nem lehet rá alapélelmiszerként tekinteni, ugyanis szinte nem is rendelkezik tápértékkel, és nem tartalmaz olyan fontos energiát szolgáltató tápanyagokat, mint a fehérje, a zsír és a szénhidrát. Túlzásba vitt fogyasztása alultápláltsághoz vezethet.
  • FODMAP-diéta esetén kerülni kell a fogyasztását, ugyanis rövid szénláncú szénhidrátokat tartalmaz, amelyek a gyomor- és bélrendszerben fermentálódnak, ezáltal súlyos emésztési problémákat, fokozott gázképződést és hasmenést okozhatnak.
  • Fennálló krónikus megbetegedés esetén mindenképpen egyeztessen kezelőorvosával, mielőtt bármilyen étrend-kiegészítő termék fogyasztását szeretné elkezdeni.

A glükomannán lehetséges mellékhatásai

Mint minden étrend-kiegészítőnek, így a glükomannánnak is lehetnek mellékhatásai túlzott mértékű fogyasztás esetén: puffadás, székrekedés, fájdalmas hasi görcsök, gyomortáji diszkomfortérzet, hasmenés, fulladás érzése. Ezen tünetek jelentkezése esetén ne fogyassza tovább a glükomannántartalmú étrend-kiegészítőt.

A konjac liszt egyéb felhasználása

Kiváló fizikai tulajdonságai miatt széles körben tudják hasznosítani a konjac lisztet a gyógyszeriparban, a vegyiparban és a kozmetikai iparban egyaránt.

Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakemberForrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember

Cikkajánló

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Melyek a leggyakoribb tévhitek, és mi az igazság?

Terhesség
Terhesség

Kockázatot jelentenek-e a terhességi visszerek?

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, Irinyi-Barta Tünde
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Irinyi-Barta Tünde

Irinyi-Barta Tünde

Okleveles táplálkozástudományi szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen