A Down-szindróma világnapja

Debreceni Egyetem
megjelent:

A Down-szindróma az első felismert és leggyakrabban előforduló kromoszóma rendellenesség, melyet a 21-es kromoszóma számfeletti előfordulása okoz.

A mintegy ezer újszülött közül egyet érintő betegség világnapját március 21-én tartják. A Down-szindróma felismerését a klinikai tünetek segítik, és a genetikai vizsgálat erősíti meg a diagnózist.

Genetikai vizsgálatA tünetek a laikus emberek számára is felismerhetőek, mivel szembetűnőek az arc jellegzetességei: lapos profil, ferde lefutású szemrés, a szem belső zugában függőlegesen futó bőrredő, pici orr és száj, lefelé néző szájzugokkal, kicsi fül. Alacsonyabbak a koruknak megfelelő átlagnál, izmaik tónustalanok, ezért jellemző a „kacsázó” járás. Gyakori náluk a szívbetegség, a nyombél fejlődési rendellenessége, a fertőzésekre és a leukémiára való hajlam.

Mindezen tüneteket közepes fokú értelmi fogyatékosság (IQ: 50 körül) kíséri, amire a viszonylag jó lexikális képesség mellett az absztrakt gondolkodás károsodása a legjellemzőbb. Magatartásuk ugyanakkor kedves, barátságos, a családba beilleszkednek, a háztartási munkába bevonhatók, szerető szívű, ragaszkodó gyermekek. Speciális iskolákban képezhetők, olvasni, írni megtanulnak, sőt szakmát is elsajátíthatnak. Megfelelő odafigyeléssel, neveléssel a genetikai eltérésük által megszabott határtól függő maximumot kell náluk elérnünk – ismerteti Oláh Éva gyermekgyógyász és klinikai genetikus, a Debreceni Egyetem Gyermekgyógyászati Intézetének professzor emeritusa.

Hogyan szűrhető ki a Down-kór?
Sok gond, probléma merülhet fel egy terhesség során. Legtöbbször nem is gondolunk arra, hogy sajnos nem minden magzat egészséges. A Down-kór a leggyakrabban előfordulós kromoszóma rendellenesség. Hogyan szűrhető ki a Down-kór?

A kórkép hátterében álló genetikai eltérés kromoszómavizsgálattal, korszerű molekuláris citogenetikai és molekuláris módszerekkel mutatható ki. E vizsgálatok magas kockázatú terhességek esetén már a magzati sejtekből is elvégezhetők, és beteg magzat esetén – amennyiben a szülők így döntenek – lehetővé teszik a terhesség megszakítását. A Down-szindrómához vezető kromoszóma eltérés gyakoribb az anya előrehaladottabb életkora esetén. Ezért elméletileg várható, hogy a szülés időpontjának kitolódásával a Down-kór gyakorisága nő. Ezt megelőzendő, a 35 évnél idősebb anyák esetében a magzati kromoszóma vizsgálat elvégzése indokolt – tette hozzá a szakember.

A Down-szindrómások élettartama napjainkban 50-55 év is lehet. A korábban korai halálukat okozó fertőzések a korszerű antibiotikumokkal eredményesen kezelhetők, szívhibáik műtéttel orvosolhatóak. A genetikus professzor szerint a családba való befogadásuk, az őket körülvevő nagyobb odafigyelés is segítheti, hogy teljes életet élhessenek. Emellett fontos, hogy mindannyian elfogadjuk őket, részt vehessenek közösségi és kulturális eseményeken, és a társadalom egyenrangú tagjaként élvezhessék az életet.

(Debreceni Egyetem)

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász ; Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Réthy Lajos

Gyermekgyógyász, Allergológus, Immunológus, Genetikus

Budapest