Miről ismerhető fel az Alström-szindróma?

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus frissítve:

Az Alström-szindróma egy ritka, genetikailag öröklődő betegség, számos gyakori, igen jellegzetes tünettel.

Milyen gyakori az Alström-szindróma?

Az Alström-szindróma nagyon ritka, becslések szerint eddig világszerte körülbelül 950 beteget diagnosztizáltak vele. A tudósok azonosították a betegséget okozó gént, mely recesszíven öröklődik, azaz a gyermek csak akkor lesz beteg, ha mindkét szülőtől hibás gént örököl.

Az Alström-szindróma legfontosabb jellemzői

  • Retinadegeneráció: Gyakran ez az első jele az Alström-szindrómának, amit észrevesznek. Gyerekeknél jellemző a nystagmus (a szem akarattól független, rezgésszerű mozgása) és az extrém fényérzékenység. Már röviddel a születés után a pici babákat is érintheti a gyenge látás, és a fokozatos látásvesztés vaksághoz is vezethet.

  • Halláskárosodás: Ezt általában 10 éves kor előtt észlelik, de leggyakrabban már a 6. életév előtt. A halláskárosodás mértéke az Alström-szindrómában jelentősen változó.

  • Kardiomiopátia: Ez azt jelenti, hogy a szívizom károsodása miatt gyengül a szív pumpafunkciója. Az állapot valamelyest javulhat tartós kezelés mellett, de a szívet érintő betegség később bármikor visszatérhet.

  • Elhízás: Az Alström-szindrómában szenvedő gyerekek és fiatalok energiaigénye alacsonyabb, és általában kevésbé aktívak, mint a korosztályuk, mely következtében magasabb náluk az elhízás kockázata. Ez a típusú elhízás általában kevésbé súlyos, mint a későbbi életévekben jelentkező 2-es típusú cukorbetegségnél.

  • 2-es típusú cukorbetegség: Fiatal felnőttkorban az Alström-szindrómás gyerekek hajlamosak az inzulinrezisztenciára és a 2-es típusú cukorbetegségre. A magas vérzsírértékek szintén jellemzőek az inzulinrezisztenciában szenvedőknél.

  • Veseelégtelenség: Ez lehet akut vagy krónikus is. Számtalan oka lehet a veseelégtelenségnek, köztük a diabétesz is.

  • Ortopédiai és reumatológiai problémák: Az Alström-szindrómásokra jellemző a csontok és ízületek olyan problémája, mint például a gerincferdülés, spondylitis, ízületi gyulladás vagy alacsony termet.

  • Egyéb lehetséges problémák: Az előzőekben felsoroltak mellett lehetséges a reproduktív szervek problémája (le nem szállt herék, alacsony tesztoszteronszint, policisztás petefészek), pajzsmirigy-alulműködés és sötét foltok jelentkezése a bőrön.

Hogyan diagnosztizálható a betegség?

A betegség gyanúja a tünetek alapján merülhet fel. Pontos diagnózis genetikai teszt elvégzésével nyerhető.

Az Alström-szindrómát fontos elkülöníteni más, hasonló tünetekkel jelentkező betegségektől, úgymint:

  • Bardet-Biedl-szindróma
  • primer ciliáris diszkinézia (PCD)
  • Meckel-Gruber-szindróma
  • akromatopszia
  • Cohen-szindróma

Ha Alström-szindrómát diagnosztizálnak, több vizsgálatot is el kell végezni az érintett szervek egészségi állapotának felméréséhez és a szükséges kezelések meghatározásához és megkezdéséhez.

Az Alström-szindróma kezelése

Az Alström-szindróma jelenleg nem gyógyítható, ám egyes tünetei kezelhetők és fontos a rendszeres orvosi kontroll különböző vizsgálatok elvégzésével (többek között laborvizsgálatok és szívultrahang). A fényérzékenységre a sötét lencséjű szemüveg viselése ajánlott, ami lassítja a retina degenerációját is, a halláskárosodás pedig hallókészülékkel kezelhető. A kardiomiopátiát különböző gyógyszerekkel (pl. digoxin, furoszemid, ACE-inhibitorok) kezelik.

Az egészséges, kiegyensúlyozott, alacsony kalóriájú étrend és a rendszeres testmozgás fontosak az elhízás megelőzésében és a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében is.

Az olyan gyógyszerek, mint a metformin, szulfonilurea és az inzulin sokat segítenek a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében, ha a fizikai aktivitás a testsúlycsökkentésben nem hoz eredményt.

A veseproblémák kezelése a veseelégtelenség típusától függ, ez lehet dialízis és vesetranszplantáció is, ha a vesék működése leáll.

A testmozgás, nyújtógyakorlatok és a masszázs a csont- és ízületi problémáknál segítenek.

Tovább A ritka betegségek paradoxona: többeket érint, mint gondolnánk

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; Alström syndrome (MedlinePlus), Alström-Syndrom (DocCheck Flexikon), Alström syndrome (Orphanet)
Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
Kardioközpont - Dr. Vaskó Péter, kardiológus
Orvostkeresek Egészségmagazin - Dr. Vincze Ildikó, bőrgyógyász-kozmetológus
WEBBeteg - Dr. Bakos Cinnia Dóra, pszichiáter
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus
Budai Endokrinközpont - Dr. Koppány Viktória, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Réthy Lajos

Gyermekgyógyász, Allergológus, Immunológus, Genetikus

Budapest