Galaktozémia - A betegség tünetei, típusai és veszélyei

Dr. Dunás-Varga Veronika
szerző: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász - WEBBeteg
megjelent:

A galaktozémia egy öröklődő, veleszületett szénhidrátanyagcsere-rendellenesség, amit a tejcukor egyik komponensének, a galaktóznak a genetikai eredetű lebontási zavara okoz. A betegségben szenvedőknek szigorú tejmentes étrendet kell követniük.

A galaktozémia ritka (1:60000 élve születésre), autoszóm recesszív módon öröklődő betegség, azaz abban az esetben jelentkezik, ha mindkét szülő hordozza a genetikai eltérést. A betegség több szerv érintettségével jár, és bizonyos típusai potenciálisan halálos lehetnek, ha nem diagnosztizálják időben. A galaktozémia jelenleg nem gyógyítható, szigorú, életre szóló tejmentes étrenddel tünetmentessé tehető, de a hosszútávú szövődmények sajnos még így sem védhetők ki teljes mértékben.

Magyarországon kötelező az újszülöttek galaktozémiára való szűrése (sarokból vett vérmintával) a megszületést követő első 72 órában.

A galaktóz a laktóznak (tejcukornak) az egyik komponense. A laktózt a laktáz nevű enzim bontja glukózra és galaktózra egy bonyolult biokémiai folyamat során. Attól függően, hogy a galaktóz-anyagcsere melyik enzime szenved defektust, a betegség különböző típusait különítjük el.

A galaktozémia típusai

1-es típusú galaktozémia

A leggyakoribb galaktozémia forma. A GALT-gén mutációja a GALT enzim hiányához vagy aktivitásának csökkenéséhez vezethet. A maradék GALT-aktivitás alapján három alváltozatot különítünk el:

  • Klasszikus galaktozémia: 1%-nál kisebb GALT-aktivitás jellemzi, és súlyos tünetek kialakulására már az újszülöttkori időszakban számítani kell.
  • Klinikai változat: alacsony GALT-aktivitással jár (általában kevesebb, mint 10-15%), emiatt kevésbé súlyos újszülöttkori tüneteket okoz, valamint időben elkezdett diéta mellett a szövődmények kialakulásának is alacsonyabb a kockázata.
  • Biokémiai változat: 25%-nál kisebb maradék GALT aktivitás jellemzi, az érintettek klinikailag tünetmentesek, az eltérést labor vizsgálat mutatja ki.

2-es típusú galaktozémia

Hátterében a GALK1 enzim hiány áll. Gyakorisága 1:1 000 000. Fő klinikai megnyilvánulása a szürkehályog, a lencserostok ozmotikus elváltozásaiért felelős galaktitol felhalmozódása miatt.

3-as típusú galaktozémia

Nagyon ritka típus, amit a GALE gén mutációi okoznak. Akárcsak az 1-es típusúnak, ennek is három alfaját ismerjük, generalizált, intermedier és perifériás.

4-es típusú galaktozémia

A közelmúltban fedezték fel a betegségért szintén felelős GALM gén mutációját, azonban patofiziológiája, klinikai megnyilvánulásai és kezelési módja egyelőre nem ismert.

A galaktozémia tünetei, hosszú távú szövődményei

Ha a galaktóz a lebontás zavara miatt felhalmozódik a sejtekben, akkor alternatív galaktóz-anyagcsere-útvonalak aktiválódnak és toxikus vegyületek, például galaktitol és D-galaktonát felhalmozódását eredményezik a szövetekben. Ezek a vegyületek felelősek a tünetek, szövődmények kialakulásáért.

Anyatej, tej alapú tápszer, vagy tejfogyasztást követően néhány nappal már megjelennek az első tünetek:

Fel nem ismert galaktozémia esetén kialakuló szövődmény a májzsugorodás (cirrhosis), szürkehályog (cataracta), értelmi fogyatékosság.

A betegség kivizsgálása

A galaktozémia laborvizsgálatokkal mutatható ki, vérből, illetve vizeletből is. Amint említettük, hazánkban minden újszülött szűrése megtörténik, mivel fontos a betegség felismerése még a táplálás megkezdése előtt.

Álpozitív eredményt adhat a veleszületett portoszisztémás sönt, XI típusú glikogénraktározási betegség. Fals negatív eredményt kaphatunk abban az esetben, ha a mintákat nem megfelelően tárolják/gyűjtik, illetve teljes parenterális (intravénásan történő) táplálásban részesülő csecsemőknél.

További laboratóriumi vizsgálatok között szerepel: indirekt és/vagy direkt szérumbilirubin, szérum ALT és AST, alvadási tesztek.

Kezelési lehetőségek galaktozémia esetén

A betegség nem gyógyítható, a génalapú terápiák és enzimgátlók használata kísérleti fázisban van. Szigorú tej- és tejszármazékmentes diétával azonban a galaktozémia tünetmentessé tehető. A galaktózszegény diéta (pl. az anyatej vagy a tejsavó alapú anyatejhelyettesítő tápszer elhagyása) hatékonyan megelőzi vagy megszünteti az újszülöttkori életveszélyes akut tüneteket (pl. hányás, letargia, sárgaság, rendellenes véralvadás).

Mivel az étrend korlátozása kalcium- és D-vitamin-hiányt okozhat, mindkettőt szükség szerint pótolni kell.

Tipp Tejhelyettesítő élelmiszerek

Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyászForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász

Cikkajánló

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Gyógyszertárak ünnepi nyitvatartása
Gyógyszertárak ünnepi nyitvatartása

Ügyeleti rend.

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Plósz János, gasztroenterológus
Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége
Budai Allergiaközpont - Dr. Hidvégi Edit, gasztroenterológus
Springmed - Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Réthy Lajos

Gyermekgyógyász, Allergológus, Immunológus, Genetikus

Budapest