Vérzékenység: nekik nincs „katonadolog”

szerző: Kósa-Boda Veronika, újságíró - WEBBeteg
frissítve:

Nagyon ritka betegségnek számít, itthon mindössze ötszázan szenvednek tőle. A hemofília, vagyis vérzékenység ráadásul gyógyíthatatlan, ám gyógyszeres kezeléssel csökkenthető a fájdalom.

Varga GáborA hemofília ritka, örökletes és veleszületett, egész életen át tartó, gyógyíthatatlan betegség. A beteg szervezetéből hiányzik egy olyan faktor, amely szükséges a véralvadás folyamatához. A közhiedelemmel ellentétben a vérzékeny betegekre nem a konyhakés jelenti a legnagyobb veszélyt, azaz nem arról van szó, hogy ha megvágják az ujjukat, azonnal elvéreznek.

A legnagyobb kockázattal a belső vérzések járnak, amik akár egy lépcsőzéstől is kialakulhatnak. A hemofíliára elsősorban az ízületekben történő vérzés jellemző, ami hatalmas fájdalommal járó feszítő érzést okoz. Az ismétlődő bevérzések pedig az ízületek krónikus gyulladását okozzák. A vérzékenyek között ezért nem ritka, aki bottal jár, megfelelő kezelés nélkül azonban a tolószék a végső állapot, ami ezekre a betegekre várhat.

Hemofília

A nők maguk nem szenvedhetnek hemofíliában, csak a betegség hordozói lehetnek. Az esetek körülbelül 30 százalékában nem mutatható ki családi előfordulás, ezek új mutáció következményei.
Hemofília

– A folyamat kizárólag a gyerekkorban elkezdett, megelőző kezelésként adott rendszeres faktorpótlással (profilaxissal) előzhető meg! – hangsúlyozta dr. Varga Gábor, a Magyar Hemofília Egyesület elnöke, aki több hemofíliás beteggel együtt sajtótájékoztatót tartott, hogy saját példájukon keresztül mutassák be, mit okozhat esetükben a gyógyszerkassza csökkentése. Az elnök elmondta, az idősebb hemofíliások mára szinte kivétel nélkül mozgáskorlátozottakká váltak. Ugyanis annak ellenére, hogy a vérzékenység már az ókorban is ismert betegség volt, sokáig még kezelni sem tudták. Az 1950-es években aztán teljes vért próbáltak adni a gyerekeknek, hogy pótolják a véralvadási faktort, ám ehhez sokszor hetekig kellett kórházban feküdni.

Radnóti BalázsÍgy emlékszik a megterhelő procedúrára egy vérzékeny férfi: – Minden vérzés vagy vérzés gyanúja esetén kórházba kellett szaladni, hogy megkaphassuk a gyógyszert, ami csökkenthette a súlyos szövődményeket és enyhíthette a fájdalmat – mesélt a most 58 éves Radnóti Balázs fiatal éveiről. A férfi betegsége miatt nem járt iskolába, s az egyetemről is le kellett mondania. – Építész szerettem volna lenni, de a hetvenes években még a sok ácsorgás is rengeteg veszéllyel járt volna.

A hetvenes évek elején aztán megjelentek vérplazma készítmények, amelyeknek már magasabb volt a faktor, vagyis a hatóanyag tartalma. – Ekkor már nem kellett heteket kórházban tölteni. Egy hétig folyt a plazma, aztán hazamehettünk – folytatta a férfi, akinek azonban óvatos élete ellenére sem sikerült elkerülnie a betegség fájdalmas és maradandó következményeit: a belső vérzések tönkretették ízületeit, könyökeit, térdeit, évek óta bottal is nagyon nehezen tud járni.

– A mai fiataloknak azonban nem kellene belerokkanniuk ebbe a betegségbe. Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően – a hiányzó véralvadási faktort pótló, de rendkívül drága gyógyszerek birtokában – a vérzékeny betegek fiatalabb generációi ma már szinte teljes életet élhetnek, dolgozhatnak, utazhatnak, sportolhatnak. A hemofília kezelése az alvadási faktor pótlásával történik, amit emberi vérből állítanak elő. Az injekció megelőző kezelésként is adható, s a beteg magának is be tudja adni, ha úgy érzi, valahol belső vérzés alakult ki – vette át a szót dr. Varga Gábor, aki hozzátette: régen a betegeknek azonnal kórházba kellett rohanniuk, ha érzeték a bevérzést, ma már otthonukban tárolhatják a biztonságos gyógyszereiket. A megelőző kezelés, vagyis a profilaxis révén pedig a betegek ízületei nem mennek tönkre, csak rendkívül ritkán alakulnak ki ízületi vérzések.

A hemofíliások jelenleg 100 százalékos állami támogatással, vagyis ingyen kapják gyógyszereiket. – Enélkül a betegek „leépülnek”, és a társadalom „terhévé válhatnak. Ezért is figyeljük aggódva azokat a híreket, hogy jövőre drasztikusan csökkenteni akarják hemofília kezelésére szánt gyógyszerkeretet – mondta Varga Gábor. A jelenleg mintegy ötszáz hemofíliás beteg kezelésére egyébként évente nagyjából 10 milliárd forintot költ az állam.

(WEBBeteg - Kósa-Boda Veronika, újságíró)

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Trombózisközpont - Dr. Szélessy Zsuzsanna, hematológus
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos, Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Mucsi Orsolya

Dr. Mucsi Orsolya

Belgyógyász, Hematológus

Budapest