Alvászavar és magas vérnyomás - Az alváshiány emeli a vérnyomást

WEBBeteg/MTI
frissítve:

Az alváshiány következtében emelkedhet a vérnyomás. Azoknak az embereken, akik tartósan hat órát vagy kevesebbet alszanak, esetleg alvászavarokban szenvednek és rossz az alvásminőségük, jelentősen magasabb az esélyük a hipertónia kialakulására. Az ismert magas vérnyomásos betegek esetében az elégtelen alvás ronthatja a vérnyomásértékeket és a vérnyomáscsökkentők hatékonyságát.

A rövid alvásidő kockázati tényező a magas vérnyomás előfordulása szempontjából. Több, a témában született és összesen 225 858 beteg adatait feldolgozó kutatás szisztematikus áttekintése szignifikáns összefüggést talált a rövid alvási időtartam és a magas vérnyomás között. Azoknál a középkorúaknál, akik öt éven át egy órával kevesebbet aludtak a minimálisan javasolt hat óránál, például 37 százalékkal nagyobb kockázata volt a magas vérnyomás kifejlődésének.

Összefüggések a vérnyomás és az alvás között

Minden alvással töltött óra számít - Egy felnőttnek általában napi hét-kilenc óra alvásra van szüksége, ám ezt sokak figyelmen kívül hagyják, ami egészségügyi következményekkel jár. Nem csupán a 6 óránál is kevesebbet alvák körében fokozott a magas vérnyomás kockázata, hanem kisebb mértékben mindenkinél, akinek az alvásideje nem éri el a minimálisan javasolt 7 órát. A túl sok alvásnak (napi 9 óra) azonban már nincsenek további előnyei, sőt biznyos esetekben rendellenességeket jelezhet.

Az alvás minősége is tényező - Nem csupán az alvással töltött idő számít, hanem az alvás minősége és a különböző alvászavarok jelenléte is. A magas vérnyomás kockázata azoknál emelkedik a legnagyobb mértékben, akiknél a kevés alvásidő és a rossz alvásminőség egyszerre jelentkezik, azaz keveset alszanak és az alvásuk nem kielégítő. Az obstruktív alvási apnoe az alváshiány egyik lehetséges, kezelhető oka, amely hozzájárul a magas vérnyomáshoz és a különböző szívbetegségek kialakulásához. Ezt az alvászavart a légzés alvás közbeni megszakadása jellemzi.

Gyakori probléma - Egy, az Archives of Internal Medicine szaklapban publikált korábbi kutatás szerint a felmérésben résztvevő középkorúak csupán 1 százaléka aludt naponta nyolc órát vagy többet, az átlagos alvásidő hat óra volt. A nemek között is különbség adódott: a férfiak gyakrabban aludtak kevesebbet, mint a nők.

Rontja a vérnyomáscsökkentő kezelés hatékonyságát - Olasz kutatók kimutatták, hogy a rossz alvás nehezen kezelhető magas vérnyomással jár együtt. Azon a betegek körében, akiknek a vérnyomása három-négyféle gyógyszer egyidejű alkalmazása ellenére sem csökkent megfelelően, jelentősen gyakoribb a rossz alvás, mint akiknél átlagos és gyógyszerkombinációk használata esetén a nemzetközi ajánlásokban szereplő szintre leszorítható a vérnyomása. A magas vérnyomásos nőbetegek körében a rossz alvás szorosan összefüggött a magas vérnyomás mellett a nyugtalansággal, vagy a depresszióval is.

Az alváshiány összefüggésbe hozható több más egészségi probléma kialakulásával is. Gyerekeknél az alváshiány bizonyítottan összefügg az elhízással, depresszióval, iskolai problémákkal. Középkorúaknál kimutatták a kevés alvás kapcsolatát a fertőzések, szívproblémák, a cukorbetegség, a stroke és a daganatos betegségek kockázatának növekedésével. Idősebb felnőtteknél növeli például az elesések gyakoriságát.

Hogyan vezet a rossz alvás magas vérnyomáshoz?

Az alváshiány és alvászavarok, valamint a hipertónia közötti összefüggés mechanizmusa még nem kellően tisztázott. Több elképzelés létezik.

Az alvászavarok befolyásolhatják a központi idegrendszer szabályozását, a hemodinamikát, a légzésfunkciót és a biológiai ritmusunkat, ami az emberi szervezet funkcióváltozásaihoz, közvetve rendellenes vérnyomásváltozásokhoz vezethet.

Ezenkívül 16 tanulmány is arra a megállapításra jutott, hogy a rövid alvásidő a magasabb összenergia- és zsírbevitelen keresztül is összefügg a magas vérnyomással. A rövid alvásidő csökkent leptinszinttel, emelkedett ghrelinszinttel, ezeken keresztül megnövekedett éhségérzettel jár (a ghrelin az éhség-, míg a leptin a jóllakottság érzetért felelős hormon). A túlúly pedig bizonyítottan a hipertónia egyik legfőbb rizikófaktora.

WEBBeteg összeállítás - MTI, PubMed

Cikkajánló

A szisztolés és diasztolés vérnyomásérték

Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
Magas vérnyomás
Bár a vérnyomásmérés eredményeként kapott mindkét szám fontos, 50 év felett a szisztolés érték nagyobb fontossággal bír. Az emelkedett szisztolés és normális diasztolés vérnyomásérték nagyon gyakori az 50 évnél idősebb korosztálynál.
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Hypertonia - Dr. Tislér András
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
Trombózisközpont - Dr. Kapocsi Judit, magasvérnyomás- és érkockázat-sepcialista
WEBBeteg - Dr. Vincze Dóra, kardiológus
Oxygen Medical - Dr. Babai László, prevenciós szakértő

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest