Magas a vérnyomása? Ezekkel fontos tisztában lennie
A vérnyomás a szív által kipumpált vér áramlása által létrehozott paraméter. Amikor a szív összehúzódik, kilöki magából a vért, azt nevezzük szisztolénak, amikor elernyed és nem pumpál, azt diasztolénak. Az alábbiakban hasznos információkat tudhat meg a magas vérnyomással kapcsolatban.
Szisztoléban az aktuálisan kilökött vér miatt, az erekben nagyobb nyomás van, mint diasztoléban.
Hogy a szív elernyedt fázisában is van egy bizonyos vérnyomás, az azért van, mert az ütőér billentyű megakadályozza a vér szívbe történő visszaáramlását, ezért a kilökött vér folyamatosan egy irányba áramlik.
Hogyan mérjük?
A vérnyomás mérése igen egyszerű. Mivel az érben a vérnyomás a szívciklussal változik, két értéket határoznak meg.
Azt a legkisebb nyomást, amely az ér teljes összenyomásához szükséges szisztolés vérnyomásnak, azt a legnagyobb nyomást, amely az ér rövid idejű összenyomásához elegendő, diasztolés vérnyomásnak nevezzük.
A vérnyomásmérés kapcsán ezt a két értéket „/” jellel választják el, ezért a betegek általában a szisztolés vérnyomást az első, a diasztolés értéket a per értéknek nevezik. Mindkét érték ismerete fontos.
Mértékegysége a higany-milliméter (Hgmm), azaz az adott magasságú higanyoszlop nyomása.
Okoz-e különbséget a mérés helye?
Mivel a vérnyomás mérése során nem csak az eret magát, hanem a környező szöveteket is összenyomjuk, különbség lesz a két karban mért érték, a felkaron és a csuklón mért értékek között.
Normálisan a két kar között a domináns karon (jobbkezeseknél a jobb karon) magasabb vérnyomást mérünk, mert az az erősebb, és annak a benne lévő érrel együtt történő összeszorításához nagyobb erőre, nyomásra van szükség.
Ez a különbség, azonban nem nagyobb, mint 10-20 Hgmm.
Ha nagyobb különbség mérhető, annak hátterében felmerül felkarér szűkület, mely nem engedi a vér szabad áramlását, ezzel a szűkület utáni vérnyomást csökkenti.
Ezt olvasta már? Magas vérnyomás: először a szemen látszódik
Miért mérik a lábon is a vérnyomást?
Az úgynevezett boka-kar index egy nagyon fontos paraméter, mely a felkar és a boka közötti vérnyomás hányadost jelzi.
Ha a szív és a boka közötti érszakaszon szűkület van a felső testfélhez képest, akkor a bokánál alacsonyabb vérnyomás mérhető.
Ha ez az index 0.9 alatti, az fokozott rizikót jelez. 0.5 alatt súlyos alsó végtagi érszűkületet igazol.
Mennyi a normális vérnyomás?
A vérnyomás életkortól független érték. Korábban azt gondolták, és még mai is sokan gondolják úgy, hogy az optimális vérnyomás 100 + az életkor években (pl. egy 60 éves betegnek 160/). Igazából azonban az optimális vérnyomásértéket nem az életkor, hanem a társbetegségek határozzák meg.
Az úgynevezett cél vérnyomás, általában 140/90 Hgmm-es érték alatti – tehát a szisztolés vérnyomása kisebb, mint 140 Hgmm, a diasztolés vérnyomás kisebb, mint 90 Hgmm.
Vesebetegség, cukorbetegség esetében, illetve szélütés után ez az érték kisebb, mint 130/80 Hgmm.
A szisztolés, vagy a diasztolés érték a fontosabb?
Mindkét érték nagyon fontos. Idősekben gyakran a szisztolés érték magas, míg a diasztolés normális, vagy alacsony.
Ez azért van, mert az öregedés kapcsán az erek rugalmassága változik, és a pulzushullám visszaverődés különbözik a fiatalokéhoz képest. A visszaverődés gyorsabban bekövetkezik, ezért a visszavert hullámok a szisztolés értéket növelik.
WEBBeteg vérnyomásnapló |
Vezesse rendszeresen vérnyomás értékeit! Töltse le táblázatunkat, ami segít ebben! |
Hogyan történjen a vérnyomásmérés?
Az eredmények összehasonlíthatósága és a zavaró tényezők kiküszöbölése végett, ajánlott néhány dolgot szem előtt tartani:
- Ne fogyasszon kávét, ne cigarettázzon, ne sportoljon a mérést megelőző fél órában!
- A mérést 5 perc nyugalmi helyzet után végezze!
- Mérés közben háta, alkarja legyen kényelmesen megtámasztva, lábait ne tegye keresztbe!
- Mérés közben ne beszélgessen!
- Érdemes 1-2 percen belül megismételni a mérést.
- Higanyos vérnyomásmérő esetén, a mandzsettát lassan, 2-3 Hgmm/másodperc sebességgel kell leereszteni, így nem kaphatunk hamisan alacsony eredményt.
- A mérést lehetőség szerint mindig ugyanabban az időben végezze!
- Válasszon megfelelő mandzsettaméretet!
- Az eredményeket vérnyomásnaplóban jegyezze fel, ez sokat segíthet kezelőorvosának a gyógyszeres kezelés megtervezésében.
Okoz-e panaszt a magas vérnyomás?
A nagyon magas vérnyomás okoz panaszt, tarkó-fejtetőtáji fejfájás, látáshomályosodás, mellkasi nyomás, esetleg orrvérzés formájában. Ez azonban csak extrém magas értékek esetén fordul elő. Amennyiben panaszmentes, akkor is káros a magas vérnyomás. A nagy nyomás az összes szervben lévő eret hosszú távon károsítja, azokban a meszesedést, az érszűkülés folyamatát gyorsítja, hirtelen elzáródásokra, berepedésekre hajlamosít.
Miért vagyok rosszabbul jó vérnyomással, mint magassal?
A magas vérnyomás csökkentése ahhoz hasonló, amikor valaki abbahagyja a kávézást. Az első időszakban fáradtabb, aluszékonyabb, lassabb, kedvetlenebb, majd fokozatosan hozzászokik az új helyzethez, és már nem lesz különbség a magas és a normális vérnyomású állapot között.
Amikor stressz ér bennünket, a vérnyomás emelkedik, ezzel együtt gondolataink, reakcióink, problémamegoldó képességünk gyorsabbá válik. Azonban ez az állapot hosszú távon káros. Ezért fontos a vérnyomás fokozatos csökkentése a normális szintre.
Reggelire csak tablettát egyek?
A hatásos vérnyomáscsökkentéshez mai ismereteink alapján, nem egy gyógyszer nagy adagja, hanem több gyógyszer kis adagja szükséges.
Ezért van az, hogy a magas vérnyomásos betegek 3-4 tablettát is szednek naponta.
Több gyógyszergyárnak létezik úgynevezett fix kombinációs tablettája, mely 1 gyógyszerbe sűrít két hatóanyagot, így kettő helyett elég 1 tablettát bevenni.
Sajnos ezek neve időnként nehezen megjegyezhető, illetve azonos névvel különböző számkombinációk társulnak, melyek a hatóanyagok arányát jelzik.
Amikor orvoshoz megyünk, fontos a pontos név, és a megjelölt számok bediktálása, mert akár két-háromszoros különbség is lehet a két dóziskombináció hatásossága között.
Tovább A magas vérnyomás szövődményei
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kertész Attila, kardiológus
Szived.hu