Mellrák és génmutáció - Mi az összefüggés?

MTI
megjelent:

A fiatalon mellrákkal diagnosztizált nőknél érdemes genetikai tesztet végezni. Amennyiben hordozzák a BRCA gének valamelyikének mutációját, érdemes átgondolniuk a kezelésre, megelőzésre rendelkezésre álló stratégiákat.

Négyszer nagyobb a kiújulás kockázata azoknál a nőknél, akiknél 55 éves koruk előtt emlőrák alakult ki, és emellett hordozzák a BRCA1 és BRCA2 jelű gének bizonyos mutációját - állapították meg amerikai kutatók hétfőn közzétett tanulmányukban.

Milyen önvizsgálatok ajánlottak?
Nem lehet elégszer hangsúlyozni a tényt, hogy egy-egy daganatos elváltozás korai észlelése és a korai szakaszban adott orvosi kezelés jelentősen megnöveli a túlélési esélyeket. Milyen önvizsgálatok ajánlottak? >>

A mellrákos páciensek mintegy öt százalékánál vannak jelen az adott génmutációk, amelyek korábbi vizsgálatok szerint örökletesen hajlamosítanak a tumor kialakulására.

A mostani tanulmány azt igazolta, hogy egy nőnél minél fiatalabb korában fejlődik ki az emlődaganat, annál valószínűbb, hogy jelen van nála ilyen genetikai mutáció - mondta el Kathleen Malone kutatásvezető, a seattle-i Fred Hutchinson Rákkutató Központ munkatársa.

A vizsgálatban 705 olyan nő adatait elemezték, akiknek mindkét mellében kialakult tumor, és 1398 olyan nő adatait, akiknek csak egyik mellében.

Döntő a génmutáció?

A felmérésben szereplő legfiatalabb pácienseknél már 35 éves koruk előtt diagnosztizáltak emlőrákot. Közülük azoknál, akiknél egyszer állapítottak meg mellrákot, 16 százalék, azoknál pedig, akiknél már kétszer kialakult emlődaganat, 54 százalék hordozta a mutációt.

A leggyakoribb daganatok első tünetei
A legtöbb ráktípus a korai stádiumban nem produkál jellegzetes tüneteket, azonban felborítja szervezetünk egyensúlyát. A tünetek először nem biztos, hogy elég riasztóak, csak ha már elég sokáig nem múlnak el, akkor érdemes kivizsgáltatni magunkat.
A leggyakoribb első tünetekről>>

Bármelyik mutáció hordozói körében azoknál a nőknél, akiket 55 éves koruk előtt diagnosztizáltak emlőtumorral, 18 százalékos valószínűséggel találtak a másik mellükben is daganatot tíz év leforgása alatt. A mutációt nem hordozó nők között ez a kockázati arány csak öt százalékos - írták a kutatók a Journal of Clinical Oncology című szakfolyóiratban.

A szakemberek úgy vélik, eredményeik újabb bizonyítékkal szolgálnak arra, hogy a fiatalon mellrákkal diagnosztizált nőknél érdemes genetikai tesztet végezni. "Amennyiben hordozzák a BRCA gének valamelyikének mutációját, érdemes átgondolniuk a kezelésre, megelőzésre rendelkezésre álló stratégiákat" - emelte ki Malone.

(MTI)

Cikkajánló

A mellrák és típusai

Dr. Kovács Árpád klinikai onkológus, Dr. Kónya Judit családorvos
Mellrák
A mellrák a középkorú nők leggyakoribb daganatos megbetegedése, ezért fontos a rendszeres önellenőrzés és - különösen 40 éves kor fölött - a szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel. Bár a férfiaknál meglehetősen ritka, nem példa nélküli a melldaganat.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász