Gyógytornász az irodában

Keczán Judit
szerző: Keczán Judit, gyógytornász - WEBBeteg
megjelent:

A gyógytornászt gyakran keresik fel különböző gerincfájdalmakkal a kliensei. A tünetek a legtöbb esetben manuális technikával enyhíthetőek.

Az állapotfelmérések során gyakran derül fény arra, hogy a napi 8-10 órás ülés mellett, egyáltalán nem mozog a páciens, sőt sokszor még a munkából is autóval vagy tömegközlekedéssel megy haza. Otthon leül a tv, illetve a számítógép elé, és újra órákat tölt el ülve, szinte mozdulatlanul.

Ha a mozgásszegény életmód évekig fennáll, akkor a beteg az alábbi tüneteket tapasztalhatja:

  • izomfájdalom (Fibromialgia),
  • alagútszindróma (Piriformis szindróma),
  • kar-, és kézzsibbadás (Carpal Tunnel szindróma),
  • nyomó, illetve kisugárzó derékfájdalom (isiász).

Előzze meg a panaszokat!

A helyes testtartásnak fontos szerepe van a gerinc egészségének megőrzésében, de tovább csökkentheti a fájdalom és a betegségek kialakulásának esélyét, ha óránként, kétóránként elvégez egy 5 perces gyakorlatsort (akár a széken ülve vagy állva).

Hogyan üljön helyesen?

Milyen betegségeknél hasznos a gyógytorna?

Az emberek nagy többsége szívesebben jár fizioterápiás kezelésekre, mint gyógytornára. Pedig hosszútávon a gyógytorna a leghatékonyabb kezelési mód a derékfájás, gerincbántalmak, hátfájás, lúdtalp, nyaki fájdalom, csontritkulás és egyéb mozgásszervi panaszok esetében. Milyen betegségeknél hasznos a gyógytorna?

1.) Üljön az ülőgumóira úgy, hogy két talpa a földön legyen, és a lábszár és a comb derékszöget zárjon be! Az ülőgumó egy kemény csontocska a farizmok mélyén. Ha előre-hátra hintáztatja magát, egy keményebb párna nélküli széken, akkor könnyen megérezheti. Ha túlságosan hátra engedi a derekát, akkor éppúgy legördül róluk, mint amikor túlságosan homorít a derekával. Fontos, hogy az ülőgumóin üljön, hogy stabil alátámasztása legyen gerincének.

2.) Nyújtózzon a plafon felé, állát enyhén húzza be! Ebben a helyzetben enyhén billegtesse meg a fejét előre-hátra, hogy a nyakizmai ellazulva maradjanak.

3.) Emeljük ki a mellkast, és nyújtózzunk előre és fölfelé.

4.) Emelje fel füléhez a vállait, és egy laza hátra körrel engedje le őket hátra.

5.) A fent leírt helyzet stabil alapot ad karjai szabad mozgásának billentyűzet- vagy egérhasználat közben.

6.) Ügyeljen arra, hogy a monitor szemmagasságban legyen! Ha laptopot használ, érdemes kiemelni vagy külön monitort kötni a billentyűzetre. A monitorral szemben legyen az arca. Sok probléma eredhet az órákon át tartó ferde fejtartásból.

7.) Ne legyen a könyök alátámasztva, főleg ne aszimmetrikusan! Ez abban az esetben szokott előfordulni, ha L-alakú az íróasztal.

8.) A felkar szinte függőleges, a könyök ízület laza, kb. 90 fokot zárjon be.

helyes ülés

Ne csak széken üljön!

Dinamikus alátámasztású felületeken (pl.: óriáslabda vagy Dynair) is lehet ülni, de ezek használatakor is fontos a fenti szabályok betartása. A levegő áramlása a korongocskában, vagy a nagylabdában több izomrost működésére sarkallja a teste, így fokozódik a vértáramlás a derékban, hátban, belső szervekben és nehezebben alakulnak ki fájdalmak.

Mivel a belső szerveknek több hely jut helyes üléskor, a vesék, a belek, a kismedencei szervek vérátáramlása sokkal jobb, így az ödémásodás és az emésztési problémák is elkerülhetőek lesznek.

(WEBBeteg - Keczán Judit, gyógytornász)

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, Dr. Zsuga Judit, Dr. Németh Ágnes
WEBBeteg - Kanyó Ildikó, gyógytornász, Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője
WEBBeteg - Keczán Judit, gyógytornász
WEBBeteg - Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője
Nurse Háziápolási Szolgálat

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest