A porckorongsérv életmódkezelése és a megelőzés lehetőségei
A porckorongsérv nem egy statikus állapot, nagyon sok esetben megfelelő életmódváltással, napi rendszerességgel, megfelelően végzett gyógytornával és gerinckímélő sportokkal a porckorongsérv teljesen regenerálódhat.
A porckorongsérv téma cikkei |
5/1 A porckorongsérv tünetei 5/2 Életmódunk és a porckorongsérv 5/3 A porckorongsérv kivizsgálása 5/4 A porckorongsérv kezelése 5/5 A porckorongsérv életmódkezelése és a megelőzés lehetőségei |
Porckorongsérv esetén akár a porckorongok regenerálódásáról, akár a megelőzésről van szó, fontos a kiegyensúlyozott életvitel és gerinckímélő életmód kialakítása, amely elsősorban a rendszeres, megfelelő testmozgást, az alkatnak és kornak megfelelő testtömeg elérését és megtartását jelenti.
Hacsak nincs elengedhetetlenül szükség a gerincsérv műtéti kezelésére, akkor mindenképpen érdemes a cikkünkben felsorolt módszerekkel próbálkoznia.
Gyógytorna
A porckorongsérv tartós tünetmentes állapotának eléréséhez szükséges a gyógytorna rendszeres végzése. A gyógytorna megerősíti a hátizmokat, amelyek azután jobban, erősebben tartják a gerincoszlopot és a csigolyákat. A gyógytorna a porckorongsérv akut (erős fájdalommal járó) és panaszmentes időszakában is végezhető, más-más intenzitással.
Sportolás
Sportok közül a hátúszás, és esetenként a gyorsúszás is, valamint a jóga ajánlható; illetve mindazon sportok, melyek a hát – főleg a mély hátizmokat – és a hasizmokat erősítik.
Fontos azonban tudni azt, hogy számos sportágnak vannak veszélyei, elsősorban azok számára, akiknek már vagy sérvük, vagy egyéb porckorong problémái vannak. A síelés, a body-building kevéssé ajánlhatóak, mivel a súly, illetve a gyors, változatos irányú mozgások terhelik a gerincet.
Hétköznapi mozgásformák
A mindennapos mozdulatok során kerülje a gerinc csavaró mozgásait, valamint tartózkodjon az emeléstől, a gerincoszlop terhelésétől. Amennyiben kisebb súlyokat kell emelnie, azt is egyenes háttal, combból és csípőből kiinduló mozgással tegye.
Mindezt nem csak a betegség fájdalommal járó szakaszában kell követni. Ha valaki a porckorongsérvből felgyógyul, az nem azt jelenti, hogy utána már soha többé nem újulhat ki a betegsége. Instabil gerinc szegmentumok esetén már kisebb megerőltetés is, vagy rossz mozdulat újra kiválthatja a tüneteket.
Ideális testsúly elérése és megőrzése
A megfelelő BMI (testtömeg index), vagyis az ideális testsúly elérése és megtartása alapvető fontosságú. A gerincpanaszok, így a porckorongsérv kiújulását vagy rosszabbodását a súlyingadozás is előidézheti. Nemcsak a súlygyarapodás, hanem a súlyvesztés is – a hirtelen súlyvesztés még inkább – provokáló tényező lehet.
Táplálkozás
Az egészséges táplálkozás is fontos természetesen, de nem olyan súlyozottan érvényesül a diéta szerepe, mint például egy köszvényes vagy szívbeteg páciens esetében. A kalcium és D-vitamin optimális bevitele a csontok állapotának megőrzése és a csontritkulás megelőzése szempontjából fontos.
Étrend-kiegészítők
Vannak, akik javasolják porcerősítő kezelés alkalmazását. Kárt nem okoz, de ezeket a készítményeket leginkább csípő- és térdízületi kopásos betegségek kezelésére használják, nem porckorongsérv megelőzésére vagy gyógyítására.
Pszichoszomatikus szempontok
Egyesek pszichés okokat is feltételeznek a porckorongsérv kialakulása mögött. Tény, hogy rossz családi viszonyok, tartós stresszhelyzet esetén a betegség kialakulása gyakoribb.
Tovább A gerincsérv (porckorongsérv) kezelése
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bálint Anita, reumatológus