Derékfájás - Alternatív terápiák
A derékfájdalom az ember mindennapjait alattomosan és rendkívüli módon képes megkeseríteni, egy ponton túl a kezelés nélkül súlyosbodó panaszok, ugyanis akár a legegyszerűbb mozdulatok végrehajtását is lehetetlenné teszik.
A mozgásszervi panaszok, az ízületi bántalmak esetében a modern orvostudomány jóval megengedőbb bizonyos alternatív gyógymódok alkalmazásával szemben, mint más esetekben. Ez persze nem véletlen, hiszen a tüneti kezelésre használható megoldások jól ellenőrizhetőek és a megfelelő esetekben jól használhatóak is. Több, komoly derékfájdalommal járó betegség esetében, a panaszok enyhítésére az orvosok ma már a legnagyobb természetességgel ajánlanak, pl. akupunktúrás terápiát is.
Persze nem egyedül az alternatív terápiák hatásfokának köszönhető az orvosi rugalmasság, hanem annak is, hogy a hát- és derékfájdalmak némely esetekben elképesztően nehezen gyógyíthatók. Ráadásul igaz hogy a sebészeti beavatkozás, vagyis a műtét gyors segítséget jelenthet, az amerikai statisztikák szerint, az esetek 85 százalékában nem is alkalmazandó ez a megoldás, mivel a pácienseknek nincsen szüksége rá.
Így aztán nem meglepő, hogy a modern rendelőkben is elegendő hely jut az alternatív terápiás megoldásoknak – ha ugyanis nincsen diagnosztizálható szervi elváltozás vagy rendellenesség, akkor nem okozhatnak panaszt ezek a kezelések sem, sőt, esetenként a nehezen kezelhető izompanaszokra is jól hatnak a tapasztalatok szerint.
Masszázs, manuálterápia
A masszázs leginkább megelőzésre használható, illetve a beállt derék, hát panaszait képes oldani. A masszázs pozitív hatásai mögött, már jobban ismert mechanizmusok állnak: a kilazított izmokban megszűnnek a csomók, és a kezelés a tejsav és egyéb melléktermékek felgyülemlését is sikeresen gátolja az izomrostokban. Vagyis, a melléktermékek gyors eltávolítása zajlik olyankor, amikor a beállt, görcsös izmokat masszírozzák.
- Gyógymasszázs
- Lágyrész-manuálterápia, triggerpontoldás
- Csontkovácsolás
- Dorn-gerincterápia
- Mckenzie-torna
Miért fájhat a derék? |
A gerinc az evolúció során négy lábon járáshoz fejlődött ki. A két lábon való járás kialakulásához a gerinc szerkezetében változásoknak kellett bekövetkezni, hogy a gerincoszlopra, főleg annak ágyéki-keresztcsonti szakszára nehezedő súlyt elbírja. A terhelésből adódóan elsősorban az ágyéki-keresztcsonti gerinc betegségei a leggyakoribbak, ez a szakasz a legsérülékenyebb, melyekhez korunk mozgásszegény életmódja, a helytelen testtartásban végzett, döntően ülő munka nagyban hozzájárul. A lumbágó |
Mozgásterápia
Pilates és jóga
Ugyan ezek nem kifejezett terápiás megoldások, de kiváló mozgásszervi hatásokkal rendelkező alternatív mozgásformák. A német eredetű pilates és az ősi hindu jóga, bizonyítottan remek módszer a hátfájdalom megelőzésére. Az ok egyszerű, hiszen ezek a megoldások a testet szimmetrikusabbá teszik, az izmokat erősítik, javítják a mozgáskoordinációt és a légzéstechnikát, illetve rugalmasabbá teszik a testet – mindezek miatt az emberi test fizikailag ellenállóbbá és teherbíróbbá válik.
A pilates az alhasi izmokat erősíti, éppen azt a területet, amelyet az emberek nap, mint nap a legtöbbet használnak és gyakran túl is terhelnek, ezért ez az edzés kifejezetten előnyös ennek a fokozottan igénybevett területnek az erősítésére.
A jóga is rendkívül hasznos, igazi rugalmasságot biztosító mozgásforma, de kopott vagy sérült porckorongokkal és gerincbántalmakkal túlságosan igénybe veheti a szervezetet, sőt, a legtöbb gerincpanasz esetén akár kontraproduktív is lehet, vagyis, tetézi a bajt, ahelyett, hogy csökkentené.
Bővebben
Aerobik
Az aerobik gyakorlatok az izmokat sokkal hatékonyabbá teszik egy idő után, de ezt is inkább azoknak ajánlják a szakembere, akiknek még nincsenek hát vagy gerincpanaszaik, mint olyanoknak, akik már bizonyos elváltozásokkal küzdenek.
A legjobb módszer, ami mindenkinek ajánlható nem is a különböző speciális sportok elsajátítása, hanem a rendszeres gyaloglás, sétálás, és különösen az úszás. Ez a tevékenység ugyanis, a lehető leghatékonyabban és legkíméletesebben erősíti a hát és a derék izmait.
Erősítő gyakorlatok
Az olyan erősítő gyakorlatok, mint a felülés és hasprés arra szolgálnak, hogy az izmok összehúzóképességét növeljék, de éppen emiatt bizonyos elváltozásokkal az ilyen gyakorlatok károssá is válhatnak, és esetenként akár fokozhatják is a gerincpanaszok mértékét. Érdemes gyógytornász segítségét kérni a derékfájás kezeléséhez.
Tanácsok
Segédeszközök
Étrend-kiegészítők
Glükozamin - A glükozamint egy ideig a hátfájdalmak csodaszerének hitték, aztán egy nagy mintán végzett norvég vizsgálat alaposan megkérdőjelezte, van-e olyan mértékű hatása a szernek, amiért érdemes használni. A kutatók ma sem látnak tisztán az ügyben, mivel pozitív hatást nem sikerült kimutatni, ugyanakkor nem tartják mégsem lehetetlennek, hogy a glükozamin hosszútávon valamilyen pozitív hatást gyakorolna a gerinc- és hátpanaszokkal küszködők állapotára.
B12 vitamin - A szakértők szerint, a B12 vitamin a betegek állapotán a fájdalmak enyhítésében egyáltalán nem segít. Pozitív hatását inkább abban kell keresni, hogy fogyasztása képes energetizálni a pácienseket, de ennél többre nem kell számítani.
D-vitamin - A csontok, és így a hát egészségének fenntartásában, régóta kiemelt szerep jut a D-vitaminnak. Sok szakember nem csodálkozik azon, hogy olyan magas a derék- és hátpanaszokkal diagnosztizáltak száma, mivel a felmérések szerint a világon több mint egymilliárd ember él D-vitamin hiánnyal.
(WEBBeteg.hu összeállítás, Medipress)