Hogyan táplálkozzunk PCOS esetén?
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) egy olyan betegség, ami hormonális egyensúlyzavarokat és anyagcsere-problémákat idéz elő.
A policisztás ovárium (petefészek) szindróma (PCOS) egy gyakori betegség, ami 10 fogamzóképes korú nőből egyet érint. A PCOS más, súlyos egészségügyi problémát is előidézhet, például cukorbetegséget, szív- és érrendszeri problémákat, depressziót, és növeli a méhnyálkahártya (endometrium) daganat kialakulásának kockázatát. Egyes kutatások szerint az étrend hozzájárulhat a PCOS hatásának csökkentéséhez.
Hogyan befolyásolja az étrend a PCOS-t?
Az étrend kétféle módon is hatással van a PCOS-re, egyrészt segít a súlykontrollban, másrészt befolyásolja az inzulintermelést és -rezisztenciát.
Ugyanakkor az inzulin jelentős szerepet játszik a PCOS-ben, így az inzulinszint PCOS étrenddel történő kezelése az egyik legjobb lépés, amit tehetünk a betegség megelőzése, illetve kontrollálása érdekében.
Sok PCOS-ben szenvedő beteg inzulinrezisztens. Valójában a PCOS-ben szenvedők több mint 50%-ánál alakul ki cukorbetegség vagy cukorbetegséget megelőző állapot 40 éves kor előtt. A cukorbetegség közvetlenül összefügg azzal, hogy a szervezet hogyan dolgozza fel az inzulint.
Egy olyan étrend követése, ami kielégíti az adott személy táplálkozási igényét, fenntartja az egészséges testsúlyt és elősegíti a megfelelő inzulinszintet, hozzájárulhat ahhoz, hogy a PCOS-ben szenvedő emberek jobban érezzék magukat.
Bővebben Az inzulinrezisztencia diéta
Milyen ételeket fogyasszunk?
Kutatások megállapították, hogy azok az élelmiszerek, amiket fogyasztunk, jelentős hatással vannak a PCOS-re. Mindemellett jelenleg nincs egységesen meghatározott étrend a PCOS kezelésére.
Széles körű az egyetértés azonban azzal kapcsolatosan, hogy mely élelmiszerek előnyösek és tűnnek úgy, hogy segíthetnek a betegség kezelésében, illetve hogy mely élelmiszerek kerülendők.
A következő három étrend segíthet a PCOS-ben szenvedő betegek számára a tüneteik csökkentésében:
- Alacsony glikémiás indexű (GI) étrend: a szervezet az alacsony glikémiás indexű élelmiszereket sokkal lassabban emészti meg, ami azt jelenti, hogy ezek nem növelik meg annyira vagy olyan gyorsan az inzulinszintet, mint más élelmiszerek, például bizonyos szénhidrátok. Az alacsony glikémiás indexű étrendben fogyasztható élelmiszerek közé tartoznak a teljes kiőrlésű gabonák, hüvelyesek, diófélék, magvak, gyümölcsök, keményítőtartalmú zöldségek és egyéb feldolgozatlan, alacsony szénhidráttartalmú élelmiszerek. Mit kell még tudni a glikémiás indexről?
- Gyulladáscsökkentő étrend: a gyulladáscsökkentő élelmiszerek, mint például a bogyós gyümölcsök, zsírosabb halak, leveles zöldségek és az extra szűz olívaolaj csökkenthetik a gyulladásos tüneteket és a kimerültséget.
- DASH diéta: az orvosok gyakran javasolják a DASH diétát (’Dietary Approaches to Stop Hypertension’; étrendi ajánlások a magas vérnyomás ellen) annak érdekében, hogy csökkentsék a szívbetegségek kockázatát és következményét. A DASH diéta hozzájárulhat továbbá a PCOS tüneteinek kezeléséhez is. A DASH étrend halakban, szárnyasokban, gyümölcsökben, zöldségekben, teljes kiőrlésű gabonákban és alacsony zsírtartalmú tejtermékekben gazdag. Az étrenddel nem összeegyeztethetők a magas telítettzsír-tartalmú és magas cukortartalmú ételek.
Egy 2015-ös tanulmányban arra a következtetésre jutottak, hogy azok az elhízott nők, akik 8 héten át speciálisan kialakított DASH étrendet követtek, azt tapasztalták, hogy az inzulinrezisztenciájuk javult és a haskörfogatuk csökkent azokhoz képest, akik nem követték ugyanazt az étrendet.
Az alábbi élelmiszerek szintén az egészséges PCOS étrendhez tartoznak:
- természetes, feldolgozatlan élelmiszerek,
- magas rosttartalmú ételek,
- zsírosabb halak, ideértve a lazacot, tonhalat, szardíniát és a makrélát,
- kelkáposzta, spenót és egyéb leveles zöldségek,
- sötétvörös gyümölcsök, például szőlő, fekete áfonya, szeder és cseresznye,
- brokkoli és karfiol,
- szárazbab, lencse és egyéb hüvelyesek,
- egészséges zsiradékok, úgymint az olívaolaj, valamint az avokádó- és a kókuszolaj,
- olajos magvak, ideértve a fenyőmagot, diót, mandulát és pisztáciát,
- étcsokoládé mértékkel fogyasztva,
- fűszerek, mint például a kurkuma és a fahéj.
A különféle egészséges táplálkozáshoz kapcsolódó koncepciókat vizsgáló kutatók az alábbi apróbb eltéréseket állapították meg:
- Azok a személyek vesztettek több súlyt, akik étrendjükben a többszörösen telítetlen zsírokat részesítették előnyben a telített zsírokkal szemben. Egy példa erre a típusú étrendre a gyulladáscsökkentő diéta, ami növényi alapú zsírok fogyasztására ösztönöz, mint például az olívaolaj vagy más növényi olajok.
- Azok a személyek, akik alacsony szénhidráttartalmú és alacsony glikémiás indexű étrendet követtek, azt tapasztalták, hogy inzulinmetabolizmusuk javult és a koleszterinszintjük csökkent. Azok a PCOS-ben szenvedő személyek, akik alacsony glikémiás indexű étrendet követtek, arról is beszámoltak, hogy életminőségük javult és ciklusuk rendszeresebbé vált.
Általánosságban a tanulmányok megállapították, hogy a fogyás jótékony hatással van a PCOS-ben szenvedő nőkre függetlenül attól, hogy milyen speciális étrendet követnek.
Milyen élelmiszereket érdemes kerülni?
A PCOS étrendet követő személyeknek többnyire azokat az élelmiszereket nem érdemes fogyasztaniuk, amelyeket általánosságban is egészségtelennek tartanak. Ezek az alábbiak:
- finomított szénhidrátok, például sütőipari péksütemények és fehérkenyér,
- olajban sült ételek, például a gyorsételek, fagyasztott élelmiszerek,
- cukros üdítőitalok, például szénsavas üdítők vagy energiaitalok,
- feldolgozott húskészítmények, például virsli, kolbász és felvágottak,
- szilárd zsírok, ideértve a margarint, zsírt és a szalonnát,
- túl sok vörös hús, például steak, hamburger és sertéshús
- kristálycukor, méz, barna cukor
Kapcsolódó A policisztás petefészek szindróma (PCOS) szövődményei
WEBBeteg
Forrás: Füzesi Zsuzsa, fordító; What to eat if you have PCOS (MedicalNewsToday)
Lektorálta: Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember