Parkinson-kór: D-vitaminnal megelőzhető?

Medipress
megjelent:

A kutatók összefüggést mutattak ki a magasabb D-vitamin szint és Parkinson-kór csökkent kockázata között Finnországban, ahol a kevés napfény gyakran a tápanyag krónikus hiányát eredményezi.

A helsinki Országos Egészségügyi Intézet kutatói azt feltételezték, hogy a Parkinson-kórt a folyamatosan elégtelen D-vitamin szint okozhatja, ami a dopaminerg neuronok krónikus megfogyatkozásához vezet az agyban. A kutatók szerint a főként a nap ultraibolya sugárzása és néhány élelmiszer útján a szervezetbe jutó D-vitamin jelentős szerepet játszik a csontok egészségének biztosításában, és összefüggésben állhat a rákkal, a szívbetegségekkel és a 2-es típusú cukorbetegséggel is.

Az Archives of Neurology júliusi számában közzétett finn tanulmány 3173 Parkinson-kórtól mentes 50 és 79 év közötti finn férfit és nőt vizsgált 1978 és 2007 között. A vizsgálat végére 50 résztvevőben alakult ki a betegség. A többi potenciális tényező, például a testmozgás és a testtömeg-index figyelembe vétele után az derült ki, hogy a legmagasabb D-vitamin szinttel rendelkezők esetében 67 százalékkal volt alacsonyabb a Parkinson kockázata, mint azok esetében, akik a legalacsonyabb D-vitamin szinttel rendelkeztek.

A kutatók nem szolgáltak magyarázattal arra nézve, hogyan befolyásolja a D-vitamin a Parkinson-kór kockázatát, de elmondták, hogy a tápanyag az antioxidáns tevékenységek, a kalciumszint szabályozása, a méregtelenítés, az immunrendszer modulálása és az idegsejtek elektromos vezetőképességének javítása révén védőhatást fejt ki.

A szakemberek azt is hozzátették, hogy a vizsgálatot Finnországban végezték, egy olyan országban, ahol a napfény behatása korlátozott, ezért a népesség nagy részében állandóan alacsony a D-vitamin szintje, az optimális szint körülbelül fele.

(Medipress)

Cikkajánló

Mi a Parkinson-kór?

Dr. Zsuga Judit, neurológus, Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
Parkinson-kór
A Parkinson-kór közel 200 évvel ezelőtti első leírása óta a kutatók mára felderítették a hátterében álló rendellenességek legtöbbjét. A betegség genetikai és környezeti tényezők kombinációjának eredménye. Három jellemző tünetét már Parkinson is leírta: a mozgások lelassulása (bradykinesia), az izmok feszessége (rigor) és a remegés (tremor).

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest