Karácsony az orvosoknál

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Fontos része az ünnepnek a karácsonyi menü. Előre megtervezzük, mi kerül az asztalra, gondot fordítunk arra is, hogy mindenki kedvelje a sok-sok finomságot. Miként készülnek a karácsonyra az orvosok, ha dolgoznak, ha nem? Miként áll össze a karácsonyi menü a táplálkozási szakembernél?

A bőséget jelképező mák, borsó vagy lencse, illetve a termékenységet, bölcsességet szimbolizáló alma a mai napig megtalálhatóak az ünnepi asztalnál, feldolgozva, süteménybe vagy más ételbe csempészve. A húsleves, a töltött káposzta, a hal és a burgonyasaláta szintén elmaradhatatlan része a karácsonyi menünek, a sütemények közül pedig a bejgli, a zserbó vagy a hókifli csábítja el a vendégeket. Van, aki egészen különleges menüt tervez. Miként készülnek az orvosok, az egészségügyi szakdolgozók karácsonyra, mi kerül az ünnepi asztalra, hogyan szervezik meg az előkészületeket, ha éppen ügyelnek? Körkérdésünk.

Dr. Bittner Nóra klinikai onkológus az idei ünnepet otthon, szerettei körében tölti

- Az évek múlásának vannak előnyei is: nem kell ügyelnem karácsonykor vagy szilveszterkor, viszonyt a két ünnep közötti ellátásban én is részt veszek. Ilyenkor feltornyosul a betegellátás, kiemelten nehéz helyzetet teremtve. Sajnos az idős, elesett betegek jelentős részét nem viszik haza a kórházból, de a betegellátást ugyanúgy folytatni kell, ügyeleti rendszerrel. Ilyenkor próbálunk karácsonyi hangulatot teremteni díszítéssel, karácsonyfát állítunk, de igazából a munkáé a főszerep, csökkentett lehetőségekkel. Amennyiben lehetséges, az ünnepek előtt vagy az ünnepek után vegyük igénybe az egészségügyi szolgáltatásokat, és csak halaszthatatlan, azaz sürgősségi esetben forduljunk orvoshoz – tanácsolja dr. Bittner Nóra.

Miként telik az ünnep a főorvosnál? - Már az előkészületek izgalmasak, leginkább a sok szervezés miatt. Az ajándékokat éppen ezért már novemberben beszereztem, egy kicsit megelőzve a nagy vásárlási tumultust. A karácsonyi menühöz szükséges élelmiszereket családi összefogással és jó beosztással vásároljuk meg. A sütést – nálunk bejgli, a mézes sütemények a kedvencek – karácsony hetében készítem el. A karácsonyfa hagyományosan a plafonig érő lesz, mint minden évben, idén is a család férfitagjainak a feladata lesz kiválasztani, megvásárolni, hazahozni, felállítani és feldíszíteni. Változatlanul követjük a családi hagyományokat és így karácsony másnapján a nagyobb családdal bővülünk. Törekszem arra, hogy a szenteste valóban az egymásra figyelésről szóljon, elcsendesedve, beszélgetésekkel és társasjátékokkal telik – meséli a klinikai onkológus, akivel nemrég készített interjút a WEBBeteg.

Futva és gyalogolva egy jó célért
A 21 Nő az egészségügyért Alapítványban valóban 21 nő vesz részt, akik a napi feladataik mellett fontosnak érzik az egészséges életmód példaértékű bemutatását és a figyelemfelhívást. Ennek részeként Mikulás-napi futást szerveztek és meglátogatták a fővárosi gyermekkórházakat (Heim Pál Gyermekkórház, Bethesda Gyermekkórház), valamint a gyermekellátást biztosító kórházakat, ahová jelképes ajándékokat vittek. A kezdeményezés ma már nagy táborra talált, a futás mellett pedig van lehetőség gyalogolni is – tudtuk meg dr. Bittner Nórától, az alapítvány tagjától. Adományaik, Mikulás csomagjaik civil felajánlásokból származnak! Minden ilyen program esetében látszik, hogy a szeretet nem fogy el, hanem megsokszorozódik minden adakozás által – tette hozzá a főorvos.

Dr. Rokszin Richárd szegedi transzplantációs sebész idén ügyelni fog karácsonykor

Mint a WEBBeteg olvasói is tudhatják róla, imádja a gasztronómiát, a karácsony náluk gondosan megtervezett és előkészített.

- Nálunk, a Sebészeti Klinikán két turnusban lehet elmenni szabadságra, az egyik éppen karácsonyra, a másik pedig szilveszterre esik. Ez általában 5-5 munkanapot jelent. Általában évente váltunk turnust, én tavaly szilveszterkor dolgoztam, idén pedig karácsonykor fogok ügyelni. Az általános sebészet mellett várható közel 10 transzplantációs behívós ügyeletem is, ami azt jelenti, hogy bár otthon leszek, de 24 órás készenlétben kell lennem, bármikor behívhat a koordinátor, ha érkezik vesefelajánlás vagy donor a szegedi régióban. Olyankor bizony menni kell. Emlékszem, néhány éve volt olyan, hogy szinte naponta kellett vesét eltávolítani vagy beültetni. Így többször találkoztam a koordinátorral, mint a családommal, de ezt megszokták, viszonylag jól kezelik, köszönhetően az önfeláldozó feleségemnek, no és a két gyermekünknek. Amióta ők vannak, sokkal inkább bensőséges a karácsonyi időszak. Azt valljuk a feleségemmel, hogy meg kell velük ismertetni már gyermekkorban eme csodálatos ünnepet, a hagyományokat közösen díszítjük a karácsonyfát, közben énekelünk , mert ha ezt nem tesszük meg, akkor később nem fogjak tartani ezt a nagyon szép tradíciót – mondja dr. Rokszin Richárd.

Mint mesélte, imádják a közös étkezéseket, bármilyen ünnep is van. A karácsony ezen a téren még különlegesebb.

- Általában már nyár végén elkezdem kitalálni, mi legyen az ünnepi menü. Idén gyöngytyúkleves kerül az asztalra, házi májgaluskával, valamint kakaspörkölt lesz juhtúrós csuszával és konfitált kacsacomb fahéjas-almás krokettel, vörös káposzta pürével. Néhány éve már a desszertet a feleségem készíti, valami hihetetlen, hogy autodidakta módon kiképezte magát, gyönyörű, finom süteményeket és tortákat készít. A mézeskalács mániánk miatt idén Spekulatius torta készül, ebből már létezik krém és fagyi is. Hollandiában, Belgiumban nagyon gyakori és kedvelt édesség. A zserbó és a bejgli pedig hagyományosan minden évben elkészül – sorolja a menü részleteit a sebész.

Szőke Andrea dietetikus figyel a konyhatechnológiai eljárásokra is

Szőke Andrea dietetikusnál azt gondolhatjuk, másképpen készülnek az ünnepi ételek, táplálkozási szakemberként tudatosabban áll hozzá. Megkérdeztük, valóban így van-e.

- Amennyiben vendégségbe megyek, akkor azokból a fogásokból próbálok a magam számára kedvező menüt összeállítani, amikkel megkínálnak. Ha lehet, halat választok, illetve a sült liba vagy kacsa ilyenkor a nagy kedvencem párolt lila káposztával. Fontos, hogy mindig legyen valamilyen zöldségköret, akár párolva, sült, főtt vagy nyers formában. Ha van valamilyen teljesértékű gabona (például basmati vagy barna rizs, gersli, köles) vagy édesburgonya, akkor fele-fele arányban ezekből szedek. Arra igyekszem odafigyelni, hogy túl nagy mennyiséget egyszerre ne fogyasszak el semmiből sem (különösen, ha ezek nehezebb fogások).

- Amennyiben én készítem az ünnepi menüt, akkor különböző konyhatechnológiai eljárásokkal készítem az ételeket, például a zsiradék és az olaj mennyiségét lecsökkentve cserépedényben, sütőzacskóban vagy kerámiatálban sütök, zöldségköret pedig mindig van bőséggel. A sütemények tekintetében a „hasznos” anyagokat (túró, gyümölcsök, magok) tartalmazó édességeket részesítem előnyben, hozzáadott cukrot, fehérlisztet egyáltalán nem tartok itthon, mindegyiket nagyon jól tudom kiváltani mással, például a fehérlisztet zabliszttel – avat be a részletekbe Szőke Andrea.

- Mindezeket nem divatból teszem, vagy azért, mert ezt tanultam, hanem egészen egyszerűen a szervezetem hozzá van szokva ezekhez az ételekhez és tapasztalatból tudom, hogy 1-1 ilyen alkalom, amikor nagy a csábítás a túlevésre, a túl nehéz és cukros ételekre csak abban a pillanatban esik jól, amikor elfogyasztom, utána azonban napokig érzem a negatív hatásait, ezért nagyon fontos a mértékletesség karácsonykor is, és ez igaz az alkoholra is – tanácsolja a dietetikus.

Kapcsolódó Divatos diéták górcső alatt

Szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg

Cikkajánló

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Cs. K., fordító