Szexszomnia: szex öntudatlanul
A ritka paraszomniában szenvedő betegek alvás közben létesítenek szexuális viszonyt, ám másnap nem emlékeznek a történtekre. A betegség viszonylag jól kezelhető különböző generikus antidepresszánsokkal.
Mi a szexszomnia?
A szexszomnia orvosilag elfogadott kórkép, a non-REM alvási paraszomniák egyik specifikus típusa, szerepel az Alvászavarok Nemzetközi Osztályozásában (International Classification of Sleep Disorders) is. A betegség egy csoportba tartozik az alvajárással és az alvás közbeni beszéddel, azonban egy speciális tevékenység jellemző rá. Magába foglalhatja akár a teljes szexuális aktust (előjátéktól az utójátékig), egyetlen fontos kivétellel: a betegek nincsenek tudatában annak, hogy mit tesznek, és felébredve nem emlékeznek a történtekre.
A betegség felismerését megnehezíti, hogy annak kényes volta miatt a betegek, illetve partnereik szégyellik megemlíteni. Az orvosok által nyilvántartott esetek mennyisége csak töredéke a szexszomniával foglalkozó internetes oldalakon regisztrált betegek számának. Ennek ellenére számos orvosilag jól dokumentált eset áll rendelkezésre, amit a beszámolókon túl poliszomnográfiás alvásvizsgálatok is megerősítettek. Férfiakat gyakrabban érint, mint nőket.
A szexszomnia háttere
Az agynak a mozgásért felelős része alvás közben rendszerint kikapcsol. Ez gyermekkorban még sokszor zavart szenved - ezért is gyakoribb gyermekeknél az alvajárás és a beszéd -, ám legkésőbb serdülőkorban kialakul. Néha azonban bizonyos zavarok következményeként ez nem következik be, így fordulhat elő, hogy valaki álmában szokatlan tevékenységeket folytat.
A szexszomnia nem összekeverendő a szexuális álmokkal. Az alvásnak öt szakaszát különböztetik meg a szakemberek. Az álmok az alvási fázis olyan szakaszában jönnek létre, mikor a test nagyrészt tehetetlen, míg az alvás közbeni szex a mélyalvást követő fázisban, mikor a test már szabadabban mozog. Az álmokra általában vissza tudunk emlékezni, ám az alvás közbeni szexre akkor kerül sor, mikor az agy azon része, mely a magasabb rendű gondolatokért, tetteink elbírálásáért felelős, inaktív, de a primitív életfunkciókat (evés, szex) irányító rész éber.
A kiváltó okok nem teljesen világosak, de valószínűleg az agy alvási és ébrenléti állapotok közötti szabályozásának zavarára vezethető vissza. A szexszomniára való hajlam genetikai úton öröklődik (családi halmozódás), de összefüggésben állhat más neurológiai betegségekkel (epilepszia, fejsérülés), illetve kiválthatja a paraszomniákat előidéző több tényező, mint a fokozott stressz és szorongás, a depresszió, az alváshiányos állapot, továbbá lehet alkoholfogyasztás vagy az alvást befolyásoló gyógyszerek hatása is.
A szexszomnia során végzett aktus jellemzői
Noha a szexszomnia komikusan hangzik, valójában veszélyes és nem okoz kellemes érzést sem a betegnek, sem a partnerének.
- A szexszomniás epizód néha spontán módon alakul ki, de van, hogy egy külső inger váltja ki, például egy alvást megzavaró zaj vagy egy érintés.
- A betegek partnetrei arról számolnak be, hogy az öntudatlanul végzett szex általában gépies és durva. A beteg fél akaratán kívül is bántalmazhatja, megerőszakolhatja.
- A szexszomniások felébresztése nehéz. Nem ébrednek fel egészen addig, míg valami olyan nem történik, ami külső zavaró tényezőként kizökkenti őket az alvási állapotból (pl: kutyaugatás, vekkercsörgés).
- Általában a beteg ugyan érzi, hogy valami nincs rendben, ám meg van győződve arról, hogy minden csak álom volt. Reggel fáradtan, rosszkedvűen, nyomott hangulatban ébred.
Kezelési lehetőségek
A szexszomnia kezelésére elsősorban különböző antidepresszáns készítményeket alkalmaznak. Az altatók használata sokszor nem megfelelő megoldás, inkább csak tovább ront a helyzeten.
Nagyon fontos a kiváltó tényezők kezelése. Ezek közé tartozik:
- különböző stresszkezelési módszerek alkalmazása,
- elegendő alvásidő biztosítása és az alváshiányhoz vezető zavarok kezelése,
- alkoholfogyasztás kerülése.
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító
Lektorálta: Dr. Jóna Angelika