Skizofréniát eredményezhet a magzatkori D-vitamin hiány

MTI
megjelent:

A hasadásos elmebaj, a skizofrénia az egyik legkülönösebb pszichiátriai kórkép, mely fiatal korban kezdődik, furcsa, nehezen megmagyarázható tünetekkel. Okaként többféle, külső tényezőt véltek fölfedezni, de érthető magyarázata a betegség indulásának eddig nem volt ismert.

Szörnyű társadalmi körülmények, amelyek a múlt század negyvenes-hatvanas éveiben Hollandia, illetve Kína egyes területeit sújtották, segítettek megmagyarázni, hogy évtizedekkel később miért kerültek arrafelé a szokásosnál sokkal többen kórházba skizofrénia miatt. Ausztrál kutatók rendkívüli fölismerését az Archives of General Psychiatry közölte.

Hollandiát az ott kialakuló ellenállási mozgalom miatt a nácik blokád alá vették. Nagyfokú éhezés volt, mindehhez 1944-ben szokatlanul kemény tél járult. A halálozás megduplázódott, de a megdöbbentő következmény sokkal később jelentkezett: 1970-1992 között az átlagosnál kétszerte több olyan fiatal került elmegyógyászati kezelésre skizofrénia miatt, aki a II. világháború vége felé született.

Kínában az ötvenes években volt a Nagy Ugrás, melynek gazdasági lépései miatt elképesztő éhínség ütötte fel a fejét. Becslések szerint 40-50 millió kínai halt éhen. A helyzet mindenekelőtt Anhuj (Anhui) tartományban volt a legrosszabb. Azon a területen egyetlen elmegyógyintézet található, ahol 1971-2001 között, a holland adatokkal egyezően azt észlelték, hogy a hasadásos elmebaj megjelenése az országos átlagnál kétszer gyakoribb lett.

Az ausztrál kutatók John McGrath vezetésével Dániában találták meg a magyarázatot. A munkacsoport szűrővizsgálat céljából vett vért az újszülöttektől éveken keresztül. A későbbi időszakban vált nyilvánvalóvá, hogy azoknak a fiataloknak a vérében, akik skizofrénia tüneteit mutatták, születésük idején a D-vitamin szint lényegesen alacsonyabb volt.

A kockázat mértéke is megegyezett a korábbi, holland és kínai megfigyelésekkel. A méhen belüli élet, a megszületés időszakában csökkent D-vitamin bevitel esetén a skizofrénia esélye kétszeresére növekedett. A D-vitamin, a napsütés hormon van a táplálékban is és a bőrben keletkezik napozás hatására. Az már ismert volt, hogy a csontok egészségéhez szükség van erre a vitaminra, de az ausztrál kutatók eredményei igazolják, hogy az idegrendszer épségéhez is kell.

(MTI)

Cikkajánló

A D-vitamin típusai, forrásai és hatásai

Dr. Csuth Ágnes, Irinyi-Barta Tünde
D-vitamin
A D-vitamin (D-hormon) elnevezés több, zsírban oldódó vitamint foglal magába. Legfontosabb feladata a kalciumháztartás szabályozása, valamint a csontok ásványosítása.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest