Miért nem szabad műtét után inni? Mikor és mit ihatunk később?

szerző: Sz. P. - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna megjelent:

Bizonyos – anesztéziát igénylő és belső szerveket érintő – műtétek utáni időszakban egy ideig a betegnek nem szabad folyadékot fogyasztania. Miért fontos ez, mikor ihatunk ismét és mit?

A folyadékfogyasztás tilalmának okai

Az azonnali folyadékfogyasztás több veszélyt is rejthet magában, ezért biztonságosabb, ha a beteg egy ideig nem iszik semmit.

  1. Félrenyelés: Az altatás során használt gyógyszerek gyengítik a nyelés során működő reflexeket, ezek hiányában a beteg félrenyelhet, a folyadék a tüdőbe juthat (aspiráció). A műtét után az eszmélet visszaszerzése ellenére még továbbra is gyengén működnek ezek a reflexek, ezért annak ellenére is fennál a kockázat, hogy a beteg tudatánál van.
  2. Hányás: Az altatószerek mellékhatásaként gyakran előfordulhat hányinger. Ha a beteg közvetlenül műtét után iszik, akkor hányás léphet fel, az elfogyasztott folyadék pedig szintén aspirációhoz vezethet, bejuthat a légutakba. A hányinger, émelygés megszűnése után biztonságos csak az ivás.
  3. A műtétben érintett szervek védelme: Bizonyos műtétek során a folyadékfogyasztás korlátozása a szerveink kímélése érdekében is fontos. A hirtelen folyadékfogyasztás megterhelheti a sebészeti beavatkozás során érintett területet, ezért a gyógyulás érdekében előnyös az ivás elhalasztása. Bizonyos emésztőrendszeri beavatkozások után az emésztőszervek működése átmenetileg lelassulhat vagy leállhat, a folyadékfogyasztás ezért szintén halasztandó, ugyanis pl. a hirtelen beinduló emésztőrendszer belszervi műtétek esetén akár varratelégteleséghez is vezethet.

A folyadékfogyasztás a fenti okok miatt egyes esetekben fulladásveszélyes állapottal, vagy a műtéti komplikációk kockázatának növekedésével járhat. Bár a súlyos szövődmények előfordulása nem gyakori, gondoljunk bele abba is, hogy a kórházi ágyon fekve, friss műtéti sebbel már egy kisebb köhögés is fokozott fájdalommal, vérzéssel járhat.

Mikor lehet ismét inni?

Az ápolók tájékoztatják a betegeket arról, hogy mikor kezdhetik el ismét a folyadékfogyasztást és milyen mennyiségben ihatnak. A pontos időtartam egyénre szabott, nem lehet mindenkire érvényes határidőt megállapítani, ám néhány óra szünet minden frissen műtött betegnél szükséges.

Az időtartamot meghatározó tényezők:

  • Anesztézia: az altatás „mélysége”, az alkalmazott altatószerek mellékhatásai.
  • Műtét: a műtét nagysága és hossza, a sebészetileg érintett szervek.
  • Beteg állapota: általános egészségi állapot, anyagcsere.

A beteg megfigyelésének fontos szerep jut, az ápolók akkor engedélyezik az ivást, ha megbizonyosodtak az altatás hatásainak elmúlásáról, a beteg tudatának és reflexeinek visszatértéről.

Az újbóli folyadékfogyasztás mindig fokozatos, először csak egy-két kortyot szabad inni, majd várni kell. Amennyiben kis idő elteltével sem jelentkeznek következményei, a mennyiség lassan növelhető.

A fogyasztott folyadék tiszta, szénsavmentes víz legyen.

Nem fenyegeti a beteget a kiszáradás?

Nem. A műtét alatt és azt követően is a beteg infúziót kap, ami az emésztőrendszer kímélése mellett biztosítja az anyagcseréhez szükséges folyadékot.

Mennyit igyon a beteg később?

Amennyiben az orvosok és ápolók engedélyezik az ivást, és a fokozatosság elvét betartva biztonsággal visszatér a beteg a folyadékfogyasztáshoz, a bőséges vízfogyasztás kifejezetten előnyös.

  • Felgyorsítja az altatószerek kiürülését a szervezetből.
  • Szükséges a szervezet regenerálódásához a megfelelő hidratáltság.
  • Csökkenti a vér besűrűsödésének, és ezzel a műtét utáni mélyvénás trombózis kialakulásának rizikóját.
  • Segít elkerülni olyan kellemetlen panaszokat, mint a székrekedés.

Mit igyunk és mit ne igyunk?

A legjobb folyadékforrás ebben az időszakban is a szénsavmentes víz, másodsorban a tea és a gyümölcslé. A cukros és szénsavas üdítőket, a kávét kifejezetten érdemes kerülni.

Az alkoholt legalább két hétig kerülni kell műtétet követően. Az alkohol hatása lassítja a gyógyulást, továbbá a műtét után szedett fájdalomcsillapítókkal, antibiotikumokkal vagy más gyógyszerekkel együtt nem kívánt mellékhatásokat, károsodásokat okozhat.

Tovább A műtét utáni leggyakoribb panaszok és komplikációk

WEBBeteg logóSzerző: Sz. P. - WEBBeteg
Lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna
Felhasznált források: PubMed; Desert West Surgery

Cikkajánló

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

Biszfenolok
Biszfenolok

Tippek, hogy hogyan kerüljük el a vegyszert.

WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Vanderlich Egészségcentrum, WEBBeteg - Henn Dóra, dietetikus
WEBBeteg - Dr. Lengyel Csongor

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pászthory Erzsébet

Dr. Pászthory Erzsébet

Gasztroenterológus, háziorvos, belgyógyász szakorvos