A vitaminok jelentősége a sportolók táplálkozásában

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
frissítve:

Mindannyian tudjuk, hogy vitaminokra és ásványi anyagokra szükségünk van az egészségünk érdekében. Ezért mindannyiunknak, a sportolókat is beleértve, lehetőleg változatosan kell étkeznünk. De milyen hatásai vannak a mikrotápanyagoknak a sportolók teljesítményére? Illetve miről ismerhető fel a vitaminhiány?

Nagyobb terhelés mellett fokozott a tápanyagigény

Tény, hogy a táplálkozásnak valóban döntő szerepük van a sportolók teljesítményében. A nem sportolókkal szemben a sportolóknak sokkal több vitaminra és ásványi anyagra van szükségük, mivel az anyagcsere terhelés alatt felpörög. Akkor érhetik el a legjobb eredményeket, ha szervezetüket minden szükséges tápanyaggal (makro- és mikrotápanyagok) ellátják. A makrotápanyagok közé tartoznak a szénhidrátok, a zsírok és a sok energiát szolgáltató fehérjék mint építőanyagok. Azonban fontosak az olyan mikrotápanyagok is, mint a vitaminok, az ásványi anyagok, valamint a másodlagos növényi anyagok is.

A mikrotápanyagok egy sor különféle folyamatban vesznek részt szervezetünkben, például az energia-anyagcserében, a hormonháztartás, az izmok és az egészséges immunrendszer működésében, de fizikai és szellemi teljesítőképességünket is befolyásolják. A kiegyensúlyozott táplálkozás egészséges életmóddal és elegendő alvással együtt a legtöbb ember számára elegendő energiát biztosít a mindennapi tevékenységek elvégzéséhez. A sportolók azonban sokkal nagyobb fizikai igénybevételnek vannak kitéve, tehát több energiát igényelnek, már egy intenzív edzés is megemelheti a vitamin- és ásványianyag-szükségletet. Maguk a mikrotápanyagok nem szolgáltatnak energiát, hanem a makrotápanyagok energiává történő alakításában vesznek részt. Az idegek egészséges működésének megőrzésében és az elektrolitegyensúly fenntartásában is szerepet játszanak. Részt vesznek a fehérjék izomba történő beépítésében, az izomrostokat ért mikrosérülések javításában és védenek az oxidatív stresszel szemben.

Ha a fontos tápanyagok hiányoznak, a szervezet nem működik megfelelően. A sportoló teljesítményére a fontos tápanyagoknak már a kis mértékű hiánya is hatással van. A fáradtság és a gyengeségérzet a vitamin- és ásványianyag-hiány első jelei. Ezt tehát mind az egészség megőrzése, mind a megfelelő teljesítmény elérése érdekében el kell kerülni.

Vitaminok

A vitamin elnevezés egy latin szóösszetételre vezethető vissza: vita=élet, amin=fehérje. Valójában nem minden vitamin tartozik az aminok csoportjába. Majdnem mindegyikük esszenciális, azaz szervezetünk nem tudja őket saját maga előállítani, hanem az elfogyasztott élelmiszerekből jutunk hozzájuk.

A vitaminoknak két csoportja van: a vízben oldódó vitaminok (B-vitaminok és C-vitamin), és a zsírban oldódó vitaminok (A-, D-, E-, K-vitamin).

A vízben oldódó vitaminokat a szervezet nem, vagy csak csekély mennyiségben tudja raktározni, ezért nagyon fontos rendszeres pótlásuk. Ha valaki ezekből a vitaminokból túl sokat fogyaszt, szervezete a vizelettel és verejtékkel együtt kiválasztja a fölösleges mennyiséget (ennek ellenére törekedni kell a túladagolásuk elkerülésére, különösen a B6-vitamin esetében). A különböző B-vitaminok az energia-anyagcserében, a vörösvértestképzésben, a fehérjeszintézisben, az idegrendszer normál működésében, a szövetek regenerációjában vesznek részt. A C-vitamin segíti a vas felszívódását, elengedhetetlen az immunrendszer normál működéséhez és antioxidáns tulajdonsággal is rendelkezik.

A zsírban oldódó vitaminok másképp viselkednek. A szervezet jobban tudja tárolni őket, ha felvételükkel egy időben zsírt is juttatunk szervezetünkbe ételeinkkel. A nagy mennyiségben a szervezetbe került zsírban oldódó vitamint a testzsír tárolja, ezért a túladagolásuk elkerülésére is oda kell figyelni. Az A-vitamin szükséges a látáshoz, a nyálkahártyák és az immunrendszer épségének megőrzéséhez, valamint a vas anyagcseréjében is részt vesz. Antioxidáns hatású, az E-vitaminhoz hasonlóan, mely lassítja az öregedési folyamatokat, védi a sejthártyát. A D-vitamin nélkülözhetetlen az izmok és csontok egészséges működéséhez. A K-vitamin pedig a véralvadásban, fehérjék képzésében és a csontsűrűség megőrzésében vesz részt.

Mit tehetünk, hogy ne alakulhasson ki vitaminhiány?

Fektessünk hangsúlyt a megelőzésre! A problémák elkerülése érdekében vitaminban gazdag, változatos étrendet kell tartani. Így megelőzhető a hiánybetegségek kialakulása.

A gyümölcsök és zöldségek, köztük a hüvelyesek, a sovány húsok, a halak, a tejtermékek és a teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztása természetes és változatos étrend kialakítását teszi lehetővé, és rendszerint megfelelően gondoskodik a szervezet szükséges tápanyag-ellátottságáról.

Diétás tanácsadók szerint táplálékkiegészítő készítmények fogyasztása csak abban az esetben indokolt, ha a változatos étrend nem fedezi szervezetünk tápanyag-, vitamin- és ásványi anyag-szükségletét. Ez előfordulhat pl. vegetáriánus, vegán táplálkozás vagy felszívódási zavarok mellett.

Milyen jelek utalhatnak vitaminhiányra és mi ilyenkor a teendő?

A vitaminhiányt gyakran nehéz diagnosztizálni. Lassan alakul ki, és sokszor nem egyértelmű tünetek kísérik. A krónikus fáradtság, a rosszullét, a levertség a hiányállapot első tünetei közé tartoznak. A koncentrálóképesség romlása, a fejfájás és bőrkiütések is lehetnek vitaminhiány jelei.

Ne állítson fel öndiagnózist! Panasz, illetve vitaminhiány gyanúja esetén forduljon kezelőorvosához! A vérvétel eredménye megmutatja, hogy valóban vitaminhiányról van-e szó, és amennyiben igen, orvosa a megfelelő készítmény szedését fogja Önnek javasolni a szükséges dózisban. Kövesse utasításait!

Tovább

WEBBeteg logóSzerző: WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: Netzathleten.de, Sportler und Vitamine (esn)

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Sándor Judit, erőnléti és korrektív tréner
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest