Parkour sérülések

szerző: Nagy Attila, fordító - WEBBeteg
megjelent:

A parkourban és a free runningban a térdsérülések roppant gyakoriak. Tudjuk, hogy a hirtelen mozgás térdsérülésekhez vezethet.

Mi az a parkour?

A parkour (a menekülés művészete) egy városi extrémsport, aminek a lényege, hogy a sportoló úgy jusson át az akadályokon mintha menekülne. Mindezt úgy, hogy padokon, korlátokon, falakon vagy éppen háztetőről háztetőre ugrál.

A váratlan elcsavarodás a porcgyűrű, az elülső keresztszalag vagy az izületi porc sérülését okozhatja, míg a sok leérkezéssel járó becsapódás ismétlődő terhelések okozta sérülésekhez (RSI) vagy hátulsó keresztszalag problémákhoz vezethet.

Már néhány tornagyakorlat vagy egy kis kocogás is segít, hogy a pulzus és a testhőmérséklet megemelkedjen, felkészítve ezzel az izmokat és a szalagokat az ugrások és a leérkezések okozta terhelésre.

A kardio tréning segíthet

A parkour (városi akadályfutás) elkezdésekor érdemes fokozatosan, apró lépésekben haladni. Ha egy hétnél több idő kimarad két edzés között, akkor is törekedni kell a fokozatosságra, mivel ennyi idő alatt a test elszokhat a terheléstől. A súlyzós és a kardio edzés segít az izmoknak megerősödni annyira, hogy később elviseljék a parkour vagy a free running okozta megterhelést.

A helyes leérkezés nagyon fontos!

A leérkezés helyes technikáját is el kell sajátítani, ezért érdemes először csak talajon, zuhanás nélkül gyakorolni. Nincs értelme magasabbról ugrani, amíg a leérkezés és a tompítás nem megfelelő. Ha a leérkezés hangtalan, akkor megfelelő a tompítás, és fokozatosan emelhető a magasság. A gyakorláshoz ideális egy lépcsősor, amelyen fokonként lehet haladni.

A felelőtlen ugrálás elkerülése

A parkour nem azonos a felelőtlen akrobatizálással. Pontos felkészülést igényel, hogy ne legyenek váratlan akadályok sem útközben, sem a landolási területen. A személyes és a környezeti biztonságot mindig szem előtt kell tartani. Az egyéni képességek ismeretének fényében mindenkinek a saját felelőssége az újabb technikák alkalmazása. Mindig időt kell szánni a gyakorlásra és a mozdulatok fejlesztésére.

(WEBBeteg - Nagy Attila, fordító; lektorálta: Dr. Veress Dóra, általános orvos)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest