Az egészség aranyat ér - Nem érdemes az éremre hajtani

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
megjelent:

Az egészség fontosabb, mint bármiféle érmes helyezés, mégis sokan hajlamosak ezt elfelejteni és túlhajszolják magukat a jobb eredmény elérése érdekében, pedig odafigyeléssel számos sérülés és baleset megelőzhető lenne.

Vannak, akiknek jelmondata, hogy „A sport egészséges!”, míg az ellentábor szerint a sport halálos balesetek és sérülések veszélyét hordozza magában. A rendszeres testedzés segít megőrizni az egészséget és formában tart, ezt senki nem vitatja, ám az sem vitatható, hogy jár némi kockázattal, sérülés-, illetve balesetveszéllyel. Európában a rendszeresen sportolók jelentős része sportegyesületi keretek közt edz. A fokozódó megterhelés és a mind nagyobb elvárások hatására hazánkban is nő a sportsérülések száma, pedig ezek jelentős része megfelelő óvintézkedésekkel és figyelemmel megelőzhető lenne.

Versengő férfiak

A mind a férfiak, mind a nők körében nagyjából azonos népszerűségnek örvendő sportágakat alapul véve, körülbelül kétszer olyan gyakran érik sérülések a férfiakat, mint a nőket. Különösen magas a sérülésveszély a húsz év körüli fiatalok körében.

A legtöbb baleset a tömegsportolókat éri, azonban a teljesítménysportolók körében is nagy a kockázat. A leggyakrabban a futballban, a kézilabdában és a röplabdában következnek be sportsérülések. Németországi statisztikák szerint a legtöbb sérülés férfiak esetében a futballban következik be, gyakoriság szempontjából ezt követi a sí, a kézilabda, a tenisz és a röplabda.

Nőknél más a helyzet. Náluk a kézilabda, a röplabda és a gimnasztika vezeti a sérülések ranglistáját, majd a torna következik, de viszonylag sok sérülés következik be a lovassportokat űzők körében is.

Zúzódások, rándulások

Az olimpiákon is a leggyakoribb sportsérülések közé tartoznak a zúzódások, rándulások, törések és ficamok (pl. a vállízületé), illetve ez izom-, ín- és szalagsérülések (pl. Achilles-ín szakadás). Nagyon gyakran sérülnek meg a lábak, a lábfejek, a karok, a kezek, a fej és a törzs.

Tipikus sportsérülés a focistáknál a keresztszalag-szakadás, görkorcsolyásoknál az alkartörés, de nem ritkák a túlterhelésből adódó sérülések sem, amilyen például a teniszkönyök. A halálos balesetek nagyon ritkák, ennél sokkal magasabb annak a kockázata, hogy a sportoló szív- érrendszeri betegségben hal meg.

Teendők kisebb sportsérülések esetén

  • Pihentetés: a sérült testrészt kímélni kell.
  • Jegelés: sok esetben segíthet a sérült terület jéggel történő hűtése kb.15-20 percen át.
  • Kompresszió: célja, hogy a sérült szövetek közül ne lépjen ki több vér és szövetnedv a környező szövetekbe. De nem szabad túl szoros kötést alkalmazni!
  • A sérült testrész fekvő és ülő helyzetben magasabban kell, hogy legyen, mint a szív.

Sportsérülések megelőzése

A legjobb, amit egy élsportoló és egy hétköznapi ember is, aki sportol, megtehet, az az, hogy megelőzi a bajt. Edzés előtt kötelező a bemelegítés, például laza kocogás, nyáron is. Ezt követően végezzen néhány nyújtó gyakorlatot! Viseljen megfelelő védőruházatot, -felszerelést! Bukósisak nélkül a kerékpározás és a görkorcsolya tabu, utóbbit a jövőben tervezik bevenni az olimpiai sportágak közé.

Ezekre figyeljen oda, tegye meg a szükséges óvintézkedéseket és kerülje a felesleges kockázatot! Ha körültekintő, akkor a sport igazi egészséges szórakozás.

A testmozgás pozitív hatásai

Túlsúly, szív- és érrendszeri betegségek, legyengült immunrendszer... A mozgáshiányos életmód ezen negatív következményeit csaknem mindenki ismeri. Most összegyűjtöttük a rendszeres sportolás kevésbé ismert hasznait is. A testmozgás kevésbé ismert pozitív hatásai

(WEBBeteg – B. M.; Forrás: NetDoktor.de)

Cikkajánló

Sport: így érdemes elkezdeni

Dr. Kónya Judit, családorvos
Sportolás
A jó idő sokunkban kelti fel a sportolás iránti vágyat - olyanokban is, akik eddig nem mozogtak rendszeresen, vagy már régen abbahagyták azt. A sportolás elkezdése, illetve az újrakezdése a legnehezebb, és ne gondoljuk, hogy a fogadalom megtartása, miszerint holnaptól rendszeresen sportolunk, egyszerű lesz.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest