Sportsérülések a vívásban

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: dr. Földi Ildikó megjelent:

A vívás a látszat ellenére elviekben nem veszélyes sport. Természetesen előfordulhatnak kisebb-nagyobb sérülések, de a komolyabb sérülések esélye kicsi. Problémák a bemelegítés hiányából, felkészületlenségből vagy túlerőltetésből adódhatnak.

Az éles fegyverekkel vívott párharc évezredek óta része az emberiség történelmének, a középkorban és az azt követő időben vált egyre elterjedtebbé ez a harcmód. A vívásnak három szakága van: kardvívás, tőrvívás és párbajtőrvívás.

A magyar sportolók mindig kiemelkedő szerepet játszottak a sportág történetében. A nyári olimpiákon eddig a legtöbb aranyérmet vívóink szerezték hazánknak. Az eddig legtöbb aranyérmet szerezett olimpikonunk, Gerevich Aladár, szintén vívó.

A vívófelszerelés

Ma a vívók védőruházatot viselnek, mely a sérülésektől hivatott megvédeni a sportolókat. Ennek része a sisak, az arcot fémszálakból készült háló védi a sérülésektől. A vívók vívókabátot (plasztron), hónaljvédőt, kesztyűt, és térdharisnyát viselnek. A nők mellvédőt is hordanak. A tőrözők és a kardozók mellényt is viselnek, amely fémszálas anyagból készül. A vívók cipőjének sarka legömbölyített.

A sportsérülések bemelegítéssel megelőzhetők

A sportolás előtti bemelegítés fontosságára hívta fel a figyelmet egy brit tanulmány, amely szerint a megfelelő felkészüléssel számos sérülés és az esetleges későbbi ízületi bántalmak is megelőzhetők. A szakemberek szerint az embereknek alaposan át kellene mozgatniuk magukat mielőtt bármilyen sporttevékenységbe kezdenek. A sportsérülések bemelegítéssel megelőzhetők

Milyen sérülések fordulhatnak elő vívásban?

Meg kell különböztetnünk a különösen egy adott sportágra jellemző (sportágspecifikus) és a nem specifikus sportsérüléseket. A nem specifikus sportsérülések a legtöbb sportágra általánosan jellemzőek (pl. zúzódások). A sportágspecifikus sérülések az adott sport hosszú távú gyakorlása következtében alakulnak ki és többnyire igen jellegzetesek. Ezek a sérülések összefüggésben állnak a sportágra jellemző technikákkal és eszközökkel, és többnyire az izommunka és az ízületi működés összhangjának hirtelen megbomlása okozza őket.

Sportsérülések hirtelen, váratlan külső erőbehatás következtében is kialakulhatnak, amelyek a dinamikus mozgásfolyamatot megszakítják. Ezek akkor következnek be, ha a sportoló terhelhetősége kisebb, mint az őt ért terhelés, ilyenkor rendszerint nagyobb sérülésről (makrotraumáról) beszélhetünk.

Vívásban a védőfelszerelésnek köszönhetően ilyen típusú akut sérülések alig következnek be. Védőfelszerelés hiányában előfordulhatnának szúrt vagy vágott sebek, de a szabályok betartása és kellő körültekintés mellett ennek az esélye nagyon kicsi.

A vívók körében sokkal nagyobb valószínűséggel fordulnak elő kisebb, ún. mikrotraumás sportsérülések, amelyek a túlterhelésből fakadnak. A vívók az alapfelállás és a küzdelem során is meghatározott testtartást vesznek fel, melynek során nagy terhelés éri a térdüket. Gyakran bekövetkezhet a térdízületek sérülése, esetleg kopása, néha térdszalagsérülések is. Ha időben felfedezik a problémát, pihentetéssel orvosolható a baj, de a komolyabb elváltozások már orvosi beavatkozást, akár műtétet is igényelhetnek.

A vívók gyakran megerőltetik a fegyvert tartó kezüket, csuklóízületüket is. Ezek a folyamatok többnyire visszafordíthatók, vagyis megfelelő kezeléssel, pihentetéssel kezelhetők, de kezelés hiányában visszafordíthatatlan károsodások alakulhatnak ki.

Ha a kisebb mikrotraumás sérülések felderítetlenek és kezeletlenek maradnak, sokkal nagyobb a súlyosabb balesetek kockázata!

WEBBeteg.hu logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; scidok.sulb.uni-saarland.de
Lektorálta: Dr. Földi Ildikó

Cikkajánló

A torokfájás
A torokfájás

Hogyan segíthetünk gyermekünknek?

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest