Sérülések a lovassportokban

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
megjelent:

A lovassportok a lovaglás technikájának ismerete mellett a lovak szeretetét, alapos ismeretét is megkívánják. A jó lovas empatikus és tapasztalt, harmóniában van lovával, ismeri jelzéseit. A lovassportokban is vannak azonban tipikus sérülések és adódhatnak váratlan helyzetek.

A lovassportok nagyon veszélyesek, a statisztikák szerint a halálos sportsérülések 25 százaléka ebben a sportágban következik be. A lóról való leesés valamint a ló és lovas együttes bukásának okai közt csak második helyen áll a lovas tapasztalatlansága, képzetlensége. A különböző lovasbalesetekről készült statisztikák legtöbbje nem veszi figyelembe, hogy a lóval való bánásmód milyen nagy szerepet játszik a különféle balesetekben. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a ló egy érző élőlény, ezért a lovassportokban a sikeres eredmény elérésének alapja, a balesetek és sérülések elkerülésének kulcsa a ló és lovas összhangja, jó kapcsolata, a lóval való bánásmód, a lónak mint sporttársnak a tisztelete.

Lovasterápia: kiknek és miért lehet hasznos?

Régi megfigyelés, hogy az állatokkal való foglalkozás elősegíti egyes betegségek gyógyulását, javulását vagy szinten tartását. Legalkalmasabbnak erre a célra - jelenlegi életmódunkból adódóan - a háziállatok tartása tűnik. Kiknek és miért hasznos a lovasterápia?

Ahhoz, hogy valaki magabiztos legyen a nyeregben, jó egyensúlyérzékkel kell rendelkeznie. Ehhez erős törzs- és lábizomzat, valamint rugalmas csípő és medencetájéki ízületek szükségesek. A ló jármódjától (lépés, ügetés, vágta) függően a lovas különböző izomcsoportjai dolgoznak.

Milyen balesetek következhetnek be a lovassportokban?

Ahogy már említettük a leggyakrabban a lóról való leesés fordul elő, aminek oka a lóval való helytelen bánásmód, illetve a tapasztalatlanság, felkészületlenség.

A balesetek több mint 60 százalékában csonttörés következik be, gyakoriság szempontjából ezt követik a koponya-, gerinc- és lágyrészsérülések.

A különböző testtájakat érintő sérülések előfordulási gyakoriságát a három szakágban az alábbi táblázat mutatja:

Sérülés helye Díjlovaglás Díjugratás Tereplovaglás
Fej/Nyak 6.6 % 20.9 % 8.5 %
Vállöv/Felső végtagok 32.8 % 22.3 % 33.9 %
Medence 17.9 % 20.9 % 18.5 %
Kezek 8.2 % 7.5 % 8.5 %
Alsó végtagok 27.9 % 20.9 % 15.3 %
Lábfej 6.6 % 7.5 % 15.3 %

Tapasztalatlanság, figyelmetlenség, a lovak hiányos ismerete következtében a lovast megrúghatja a ló, ráléphet a lábára vagy nagyon ritkán megharaphatja. Ezek azonban kirívó esetek, amelyek kellő odafigyeléssel, óvatossággal és a lóval való megfelelő, gondos bánásmóddal megelőzhetők.

Túlterhelésből adódó sérülések inkább a lovaknál fordulnak elő, a lovasoknál kevésbé. A lovaglás, a ló háromdimenziós mozgása kedvező hatással van a gerinc egészségére, az izomzat fejlődésére.

Elhivatott és hivatásos lovasoknál nagyon ritkán fordul elő, hogy nem gondozzák megfelelően lovaikat, de ha mégis elhanyagolják az állatot, a ló esetleges sérülései súlyos balesetekhez vezethetnek.

(WEBBeteg – B. M., Forrás: resource.metapress.com)

Cikkajánló

A torokfájás
A torokfájás

Hogyan segíthetünk gyermekünknek?

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

WEBBeteg - Dr. Szilassy Tekla, reumatológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest