Sportsérülések és megelőzésük a kosárlabdában
A kosárlabda játékszabályai megengednek bizonyos fokú testi kontaktust a mérkőzés során, aminek sokszor sérülések lehetnek a következményei. A sérülésveszélyt a játék közbeni ugró mozdulatok, forgások is növelik. A leggyakrabban érintett testrész a boka, a térd és a hüvelykujj.
A boka sérülései
A kosárlabdában a leggyakoribb sportsérülés a bokaficam. A bokaficam rendszerint együtt jár az ízületi tok, a szalagok, az idegek és a porcok sérülésével. A sérülés súlyosságától függően a szalagok kilazulhatnak vagy el is szakadhatnak, ami bevérzéssel, duzzanattal és rövid időn belül az érintett terület elkékülésével jár.
A felületi sérülések gyorsan gyógyulnak, de ez nem mondható el az izmok és inak sérüléseiről. A sportolók ezért rendszeresen végzett egyensúlyi gyakorlatokkal csökkenthetik a balesetveszélyt, kívülről pedig bokavédővel óvhatják a veszélyeztetett területet, ezzel elkerülve az ismétlődő sérüléseket.
Térdsérülések
A térd szintén nagyon igénybevett testrész. Könnyen megsérülhetnek a szalagok vagy a meniszkuszok. Utóbbi sérülése akadályozza a térd szabad mozgását, a sérült nem tudja kinyújtani a lábát és a térde meg is duzzad. A keresztszalag-szakadás gyakran jár ízületi bevérzéssel, a térd megduzzad és meleg tapintású, fájdalmas és a láb csak alig mozgatható. Nagyon fontos, hogy keresztszalag-szakadás esetén sürgősen felállítsák a diagnózist, mert ha a sportoló tovább próbál mozogni, megkísérli terhelni a térdét, az rendkívül súlyos következményekkel járhat.
Combizom húzódás
Izomsérülések: zúzódás, izomszakadás, vérömleny |
Az izomsérülések vezető tünete a fájdalom, ami már a kevésbé súlyos esetekben is tapasztalható. Sokszor a beteg nem fordul időben orvoshoz, így a megkésett diagnózis a gyógyulás esélyeinek jelentős romlását okozhatja. Izomsérülések: zúzódás, izomszakadás, vérömleny |
A combizom sérülései főként fiatal sportolóknál léphetnek fel, akik hirtelen sokat nőnek, ugyanis az izmok és inak fejlődése mindig a csontokét követi. A combizom húzódás a térdszalag felett jelentkező fájdalomról ismerhető fel, ami sok esetben csökkenthető a kompressziós térdharisnyák viselésével.
Térdízületi porc sérülése
A térdszalag mögötti ízületi porc sérülése is nagyon gyakori probléma. A vele járó fájdalom a térdszalag mögül sugárzik ki, sportolás közben vagy utána jelentkezik, de sokszor nehezen határozható meg a pontos helye. A térd hajlítása vagy nyújtása közben recsegő hang hallható, súlyos terhelés hatására a térd megduzzad.
A legtöbb ilyen sérülés izomerősítő és nyújtó gyakorlatokkal, az ismételt sérülés bekövetkezése pedig elegendő regenerációs idővel megelőzhető.
A hüvelykujj sérülése
Akut hüvelykujjsérülés többnyire rossz labdaérintés következtében alakulhat ki, vagy ha a játékos hüvelykujja egy másik játékoséval akad össze. Ha a hüvelykujj ilyenkor hátrahajlik és kificamodik, annak jellemző tünete a fájdalom, a duzzanat és a nagy fájdalom miatt a szabad mozgás korlátozódása. Ha a hüvelykujj ízületi szalagja csak meglazul, erős fájdalom lép fel, de az ízület stabilitása megmarad. A részleges szalagszakadás fájdalommal, duzzanattal és az ízület instabilitásával jár együtt. A teljes szalagszakadás kevésbé fájdalmas, de a hüvelykujj tartása megszűnik.
A panaszok helyes gyógymód mellett pár nap alatt elmúlnak. A hüvelykujj fokozatos edzése segíti a gyógyulást. A labdaérintési technika javítása és a hüvelykujjvédők segítenek elkerülni ezt a sérülést.
(WEBBeteg – B. M., Lektorálta: Dr. Földi Ildikó)