Sportsérülések az atlétikában

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
megjelent:

Az atlétika több különféle sportág összefoglaló neve. Mivel különböző sportágakról van szó, a sportolók sérülései is nagyon sokfélék lehetnek. Összegyűjtöttük az egyes versenyszámokra leginkább jellemző tipikus sportsérüléseket.

Futószámok

A futószámok közé tartozó sík- és gátfutás is lehet rövid-, közép- és hosszútávú.

Sérülések rövidtávfutásban

Rövidtávfutásnál (100, 200 vagy 400 m) a szervezet foszfáttartalékait mozgósítja. A rövidtávfutókat leggyakrabban a startnál és a célba érkezés során érik sérülések. Többnyire a combizom sérül meg, illetve az Achilles-ín. A rövidtávfutóknál a sport hosszabb ideje történő gyakorlása után sokszor kialakul az úgynevezett hallux rigidus, amely az öregujj degeneratív megbetegedése.

Gátfutóknak (100, 110 és 400 m-es távok) mindezek mellett számolniuk kell a medence-keresztcsonti régió, az ágyékcsigolyák és a hasizmok sérüléseivel is.

Sérülések középtávfutásban

A középtávfutás (a táv az olimpián 800 vagy 1500 m) nem jár nagy sérülésveszéllyel. Az akut sérülések veszélye csekély. Inkább túlterhelésből adódó sérülések fordulhatnak elő, például az Achilles-ín megerőltetése, és a láb egyéb inainak betegsége jelentkezhet. Szintén a túlterhelés következtében eltörhet a sípcsont, a lábközépcsontok vagy a combnyak.

Sérülések hosszútávfutásban

A hosszútávfutók (3000, 5000, 10000 m és a maraton (42195 km) tartozik ide) sérülései hasonlóak lehetnek, mint a középtávfutóké, de azok mellett tipikus még a meniszkuszok akut és krónikus gyulladása, ami szintén a túlterhelés következménye lehet.

Sok hosszútávfutó jellegzetessége az ó-láb, mivel a medence és a sípcsont között található ínköteg enyhén dörzsölődik. Ez heves fájdalommal jár. Másik problémás terület a keresztszalag.

Az akadályfutás (3000 m-es táv) az egyik legveszélyesebb sportág. A hosszútávfutásra jellemző sérülések mellett a bokaficam és -rándulás, valamint keresztszalagszakadás nagy kockázatával jár. A túlterhelésből adódóan előfordulhat stressztörés, valamint izomszakadás, íngyulladás és szalagsérülések. Gyakoriak a hátat, hátsó combizmot és csípőt ért sérülések akut és krónikus változatai is.

Gyaloglás

A futás mellett az atlétikai sportágak közé tartoznak férfi (20 és 50 km-es) és női (10 és 20 km-es) gyaloglószámok is. Itt főleg krónikus sérülések fordulhatnak elő, a túlerőltetésből fakadóan.

Dobószámok

A dobószámok közé a súlylökés, kalapácsvetés, diszkoszvetés és gerelyhajítás sorolható.

Sérülések súlylökésben

A férfiak 7,257 kg-os, a nők 4 kg súlyú fémgolyót löknek el. A versenyző, miközben lendületet vesz, megterheli az ágyékcsigolyáit, tipikusak az ujjak és a kezek sérülései, valamint megsérülhetnek a karok és a támaszkodó láb izomzata is. A túlterhelés hosszú távú következménye a csuklóízületi artrózis.

Sérülések kalapácsvetésben

A kalapácsvetés az egyetlen dobósport, amiben a kesztyű használata megengedett. A súlylökésben előforduló sérülések jellemzőek itt is, különösen a törzs izomzata veszélyeztetett. Az ujjakban lévő inakat és ízületi tokokat is nagy terhelés éri. A könyökízület és a csípő krónikus sérülései sem ritkák.

Sérülések diszkoszvetésben

Ebben a sportágban is a már említett sérülések fordulhatnak elő, de a négy dobósportág közül itt a legcsekélyebb a sérülések veszélye.

Sérülések gerelyhajításban

Gerelyhajításban főleg a krónikus sérülések dominálnak. Mivel a gerelyt fejmagasság fölött tartják, gyakran előfordul a rotátorköpeny sérülése. Tipikusak a könyöksérülések, az ágyékcsigolyák sérülései és az ínszalagsérülések. Tartós vagy extrém terhelés hatására kialakulhat a vállban, a könyökben és a csípőben az ízületi tokok és a porc kopása.

Ugrószámok

Az ugrószámok közé tartozik a magasugrás, rúdugrás, távolugrás és hármasugrás.

Sérülések magasugrásban

Valamennyi ugrósportra általánosan jellemző, hogy megterheli az ágyékcsigolyákat. Magasugrásnál gyakoriak a boka- és térdsérülések, késői következményként pedig a hátsérülések. A lendített láb izmai ugrás közben megsérülhetnek. Késői következmények lehetnek még a bokaízületi panaszok és a szalagszakadás.

Sérülések rúdugrásban

A rúdugrás a legveszélyesebb atlétikai versenyszám. Tipikus sérülés a vállízületi ficam, illetve a vállrégióban elszenvedett törések. Gyakoriak az ágyékcsigolyák, valamint a térdszalagok és az Achilles-ín sérülései. Ha az ugrást a sportoló elvéti, fennáll a hát- és hátizomsérülések veszélye is.

Sérülések távolugrásban

A távolugrásban a lábfejeket és a törzset éri a legnagyobb terhelés, különösen landoláskor. A térd, a boka, a lábszár- és a combizmok szintén megsérülhetnek, akár izomszakadás is történhet.

Sérülések hármasugrásban

Rendszerint hasonló sérülések fordulhatnak elő, mint távolugrásban és rövidtávfutásban, tehát elsősorban izomszakadás, zúzódás, boka- és térdsérülések, illetve térdszalaggyulladás, ami az úgynevezett „ugrótérd” kialakulásához vezethet.

Hét- és tízpróba

A hét- és tízpróba a már említett versenyszámok különböző kombinációiból áll össze, az adott sportágaknál fennálló sérülésveszélyek kockázatával.

WEBBeteg logóSzerző: WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: gesundheit.de, Die grössten Gefahren in der Leichtathletik sind Übermüdung und Überbelastung (Physiozentrum)

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest