A megfelelő sportág koleszterin- és vércukorproblémák és rövidlátás esetén

szerző: Vasas Ferenc, fordító - WEBBeteg
megjelent:

A testi hátrányok vagy betegségek tehát nem jelentenek felmentést a sportok űzése alól. Éppen ellenkezőleg! Christine Graf sportorvos szerint sok sportág ajánlható a kisebb korlátokkal rendelkező embereknek, így például az emelkedett koleszterin- és vércukorszinttel rendelkezőknek valamint a rövidlátóknak is.

Sport emelkedett koleszterin- és vércukorszint esetén

A rendszeres mozgás hat az anyagcserére, pozitívan befolyásolja a testsúlyt, az izomtömeget, a vércukorértéket és minden vérzsírértéket. A megnövekedett energiaszükséglet szabad zsírsavak lebontását eredményezi a vérben, a rossz LDL-koleszterin és a jó HDL-koleszterin aránya javulni fog, a trigliceridek lebomlanak. A hasnyálmirigy egyenletesebb inzulinelválasztásra áll be, egyidejűleg nő az inzulinreceptorok száma és érzékenysége. Ezáltal könnyebben bejut a cukor a vérből a sejtekbe. Tanulmányok igazolják, hogy 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek a rendszeres sport segítségével részben elhagyhatják gyógyszereiket.

A megfelelő sportág...

Melyik sport jó?

Egyenletes mozgássorok szabályos pulzussal és légzéssel, tehát például a sétálás, úszás, kerékpározás, túrázás vagy sífutás, de a táncolás is. Ahogyan fokozódik az edzettség, egészítsük ki ezt lazább erősítő tornával vagy kondizással szakszerű felügyelet alatt.

Milyen gyakran és mennyi ideig?

Már a nagyon rövid edzési időtartamok is javuláshoz vezetnek. Minden plusz mozgás jót tesz. Ahhoz, hogy tartós eredményt érjünk el, eleinte heti 3 x 30 perc edzéstől kell fokozatosan heti 5-7 alkalom 30-60 perces edzésig eljutnunk.

Mit kell kerülni?

A cukorbetegeknek az extrém teljesítményt igénylő sportoktól óvakodni kell, mert erős vércukorszint-csökkenéshez vezethetnek.

Mire kell ügyelni?

Előzetesen mindenképpen orvoshoz kell menni a terhelési pulzus és edzésintenzitás, cukor- és vérzsírértékek meghatározása végett. Cukorbetegség esetén: sport előtt meg kell mérni a vércukrot, sohasem szabad túl alacsony vagy túl magas cukorszinttel sportolni. Az edzés során a vércukorszintesés jeleire figyelni kell, és mindig legyen nálunk szőlőcukor. Ha aceton van a vizeletben (körömlakk-lemosóra emlékeztető szagú), akkor tiltott a sportolás.

Milyen az ideális koleszterinszint?

A koleszterinszintet a vérben lévő összes koleszterin mennyisége adja. Megkülönböztetünk HDL-koleszterint (High Density Lipoprotein), azaz „jó” koleszterint és LDL-koleszterint (Low Density Lipoprotein), azaz „rossz” koleszterint. Milyen az ideális koleszterinszint?

Sport rövidlátás esetén

Úgy tartják, hogy az elégtelen fizikai aktivitás és a hiányzó napfény a dopamintermelést csökkenti, és ezáltal a rövidlátásnak mind a kialakulását, mind az előrehaladását is elősegíti. Eddig nem bizonyított, hogy a sport segítségével visszafordítható-e a látásromlás, és ha igen, milyen mértékben.

Melyik sport jó?

Főként a szabad ég alatt végezhető sportok: nordic walking, kocogás, túrázás, sétálás, alpesi sízés vagy sífutás, kerékpározás, görkorcsolyázás.

Milyen gyakran és mennyi ideig?

Kezdetben hetente 3 x 30 perc javasolt. Fokozatosan emelhető a mennyiség heti 5-7 alkalom 30-60 perces edzésig.

Mit kell kerülni?

Ez a látásromlás súlyosságától függ és attól, hogy szemüveget vagy kontaktlencsét kell-e hordani. Minden kerülendő, ahol bizonytalannak érzi magát az ember. Ha már retinakárosodást diagnosztizáltak, a fej erős rázkódásai (pl. fejelés futball közben) jobban kerülendők.

Mire kell ügyelni?

Tanácsos felkeresni egy szemész szakorvost és optikust: elvégre fontos a megfelelő szemüveg vagy kontaktlencse, adott esetben speciális sport- vagy úszószemüvegek is. Erős napsugárzás esetén, például vízi sportoknál, gondoskodni kell a megfelelő UV-védelemről is.

(WEBBeteg - Vasas Ferenc, fordító, Forrás: stern.de)

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

Cukorbetegközpont - Dr. Porochnavecz Marietta, diabetológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Diabetes - Papp Csaba
Életmód Orvosi Központ - Csontos Szabolcs, mozgásterapeuta
Diabetes - Szűcs Zsuzsanna MSc, dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest