Sportágakra jellemző leggyakoribb sérülések

szerző: Kósa-Boda Veronika, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Dr. Tállay András, az Országos Sportegészségügyi Intézet ortopéd-, sebész-, sportorvos szakorvosa a különböző sportágakban leggyakrabban előforduló sérülésekről és azok gyógyulási idejéről beszélt.

Asztalitenisz

Az asztalitenisz nem kifejezetten sérülésveszélyes sport, ám a hosszan tartó, monoton és statikus mozgás jelentősen megvisel egyes testtájakat. A profi asztaliteniszezők között több a panasz, mint gondolnánk, idősebb korra makacs derék-, csípő- és vállfájdalom, kopás alakulhat ki. Jellemzőek még a túlterhelés miatt jelentkező sérülések, húzódások is. Amennyiben ezek a versenyzés előtt jelentkeznek, gyulladáscsökkentőkkel, fájdalomcsillapítókkal orvosolhatók. Nem jellemző, hogy olyan sérülés szerezhető, ami miatt a sportoló ne tudna versenyezni.

Atlétika

Nagyon összetett sportág, a többféle mozgástípus pedig több sérülési lehetőséget is magában hordoz, a sportolók széles körű terhelésnek vannak kitéve. A legveszélyesebb az akadályfutás és a rúdugrás, de tulajdonképpen bármilyen sérülés kialakulhat: dobóváll, talpi szalag gyulladás, csonthártya gyulladás, és a szalagszakadás sem ritka. A gyógyulás egy naptól akár fél évig is terjedhet.

Birkózás

Küzdősportként azt gondolhatnánk, hogy a legveszélyesebb a sportolóra maga a sporttárs. Ám, mivel szabályai jól kidolgozottak, a versenyzők egymásnak szándékosan biztos nem okoznak sérülést. A szándékosságon kívül viszont bármi megtörténhet a sportolókkal: ujjtörés, tekeredés miatti repedések, és nem ritkák a térdízületek szalagsérülései sem. Egy váll-, vagy térdsérülés akár 3-6 hónapos kihagyással, rehabilitációval is járhat.

Futósérülések kezelése

Apró fájdalmak, húzódások. A futómániásoknak persze eszük ágában sincs leállni, inkább felvállalják a fájdalmat, és tovább edzenek. A sportorvos szavai azonban megnyugtatóak: a futás közben érzett fájdalmak túlnyomó többségével életünk végéig elboldogulhatunk, nem fordul rosszabbra az állapotunk. Futósérülések kezelése

Evezés

Nem sérülésveszélyes sportág, probléma inkább a túlterhelésből adódhat. Sok sportoló küzd térdpanaszokkal, mint a kisebb porcleválások, porclágyulások. Ezek gyógyulási ideje 4-6 hét.

Judo

Hasonló a birkózáshoz, sok sérüléssel jár. Kifejezetten jellemző erre a sportágra a elülső keresztszalag szakadás. A talp rögzített, a térdük viszont megcsavarodik, s ekkor szakad a szalag. Egy ilyen sérülés 6-9 hónapra vetheti vissza egy sportoló fejlődését.

Kajak-kenu

Nem sérülésveszélyes, ám jellemzőek a vállízület és a könyökízület túlterhelésből fakadó sérülései. A kenusoknak az éveken át tartó féloldalas mozgástól és megerőltetéstől a derék tartóizmainak és csontjainak maradandó károsodásaival kell számolniuk.

Kerékpár

Szintén ritka a sérülés, de ha a versenyző nagy sebesség mellett felborul a kerékpárral, akkor ott a hámsérüléstől a törésig bármi történhet.

Kézilabda

A kézilabdások a sok és rövid időn belüli meccsek miatt hatalmas terhelésnek vannak kitéve. Nőknél gyakoribbak a sérülések (gyakorlatilag bármilyen és elég rendszeres), ami az eltérő játékstílusukból fakad. De mindkét nemnek számolnia kell ujjsérülésekkel, akár agyrázkódással is

Ökölvívás

Magából a versenyzésből az ellenfél által rengeteg sérülés szerezhető, ezek közül is a legjellemzőbbek a véraláfutások, hámsérülések, repedések. Az óriási terhelés miatt nem ritka a kéz- és csuklótörés sem. Az alsó végtagi sérülés nem jellemző.

(WEBBeteg - Kósa-Boda Veronika, újságíró)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest