A sikeres sportoló izmai az önbizalomtól duzzadnak

szerző: Kósa-Boda Veronika, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Miért van az, hogy közel azonos felkészültségű sportolók közül az egyik mindig nyer, a másik meg alulmarad? Pech, vagy a szerencse kérdése lenne? Sportpszichológusok szerint a megfelelő önbizalomszint elengedhetetlen a sikerességhez – akinek a „béka feneke alatt van”, az mondjon is le a győzelemről, de ugyanilyen fontos az is, hogy aki sikeres akar lenni, annak álmodozásai, gondolatai is a sportról szóljanak.

Önbizalom nélkül lehetetlen érvényesülni – nemcsak a sportban, hanem az élet minden területén. Az önbizalommal bőven megáldott embereket sokat egyből meg is vetik, összekeverve a saját magukba vetett hitet a beképzeltséggel. Még inkább igaz ez a sportolókra: ha csak egy keveset gondolkodunk rajta, akkor is találunk legalább hármat, akinek a mi mércénkkel mérve már „nagy az arca”.

Az önbizalom viszont olyannyira fontos egy sportoló számára, hogy ezzel a sportolói tulajdonsággal még sportpszichológusok is foglalkoznak, s a Fejben dől el – Sportpszichológia mindenkinek című könyvben Gyömbér Noémi és Kovács Krisztina egy egész fejezetet is szentelnek az önbizalom kérdésének. A szerzőpáros szerint így három féle sportoló létezik:

  • Van önbizalmuk: magabiztosan állnak ki a versenyeken, tisztában vannak képességeikkel, nincsenek kétségeik.
  • Önbizalom-hiányosok: kétségeik vannak mind önmagukkal, mind a végeredménnyel kapcsolatban.
  • Túlcsorduló önbizalmúak: láthatóan hatalmas magabiztossággal vonulnak ki a versenyre, azonban mégsem hozzák azt az eredményt, amit elvártak volna maguktól.

Fejben dől el a verseny – Sportpszichológia

"Fejben dől el a verseny" - mondja a sportpszichológus, és hogy nyomatékot adjon a megállapításnak, azonnal hozzáteszi, hogy rövidesen ezzel a címmel jelenik meg az a szakmai könyv is, amely részleteiben alátámasztja, megmagyarázza az állítást. A sportpszichológiáról, helyzetéről, elfogadottságáról beszélgetünk Lénárt Ágota ismert sportlövésszel, a SE Testnevelési és Sporttudományi Kar Pszichológia Tanszékének vezetőjével. Magyarországon öt éve van intézményesen sportpszichológusi képzés. Fejben dől el a verseny - Sportpszichológia

„A magabiztos sportolók az önbizalom-hiányos sportolóktól eltérően gondolkodnak önmagukról és cselekedeteikről. A magabiztos sportolók azt gondolják, hogy „megtehetik és meg is tudják tenni”, soha nem adják fel” – olvasható a könyvben. Az adott feladat végrehajtására koncentrálnak és nem arra, hogy mi történik, ha hibáznak. Általában tanult optimisták, megtanulják helyükön kezelni a kudarcokat és a győzelmeket is, magabiztosságuk hatására pedig a lehető legtöbbet képesek kihozni magukból.

Mivel igen fontos a győzelemhez, így a sportpszichológusoknak is a legtöbb feladata abból adódik, hogy az önbizalom-hiányos sportolókat lelkileg is eddzék. Erre a kritika és a túlzott önkritika, a hibák állandó sorolgatása nem a legjobb módszer! Mint ahogy az sem, ha a sportoló azt hiszi, mindig, minden körülmények között a legjobban kell teljesítenie. Ugyanígy rombolja az önbizalmat az a tévképzet is, hogy sok sportoló azt akarja elérni, őket mindenki szeresse.

A hormonok és az önbizalom

Azt már rég bizonyították, hogy az olyan érzéseknek, mint a düh, idegesség vagy félelem vannak bizonyos pszichológiai és kémiai alapjai. Egy kutatásban pedig összefüggést találtak a tesztoszteron és az önbizalom között is. Az egy egyetemi fitnesz-csapaton végzett kutatásból az látszik, hogy a verseny előtt megemelkedik a tesztoszteron szint. Akik nem hittek a győzelemben, azoknál ez elmaradt, vagy csak minimálisan emelkedett. Ez pedig kihat a küzdelemben tanúsított aktivitásukra is.

A sikeres sportoló profilja

A tesztoszteronszint emelkedése azonban önmagában még nem minden. A kémiai tulajdonságon kívül léteznek bizonyos pszichológiai tényezők is, amelyek a szerzőpáros szerint minden valóban sikeres sportolóban megegyeznek:

  • Önbizalom: jobban megbíznak magukban és képességeikben, mint a nem sikeresek.
  • Koncentráció: Kevésbé tudják megzavarni külső ingerek, s folyamatosan tudnak figyelni egyféle dologra anélkül, hogy elkalandoznának.
  • Elkötelezettség: gondolataik, képzeleti képeik, nappali álmodozásuk és álmaik gyakran a sportra irányulnak, és azzal kapcsolatosak.
  • Szorongáskezelés: Kevesebbet szoronganak a verseny előtt és közben. Ezt az érzést pozitívan értékelik.
  • Hibák kezelése: képesek tanulni a hibáikból és túllépni rajtuk.

(WEBBeteg - Kósa-Boda Veronika, újságíró)

Cikkajánló

Szájüregi rák
Szájüregi rák

Mely ételek növelik és mik csökkentik kockázatát?

A torokfájás
A torokfájás

Hogyan segíthetünk gyermekünknek?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Vasas Ferenc, fordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest