Gyógymasszázs: az élsportolók eredményes gyógyulásáért

Farkas Lehel
szerző: Farkas Lehel, gyógymasszőr - WEBBeteg
megjelent:

Tekintsünk bele, az élsport elvárásaiba, tudnunk kell, hogy mindez mennyi energiát és időt emészt fel, és büszkén mondhatjuk, hogy a hazánkat képviselő, elismert olimpikonjainkat végül aranyéremmel fogadhatjuk, hála tehetségüknek és rendkívüli, szinte emberfeletti szorgalmuknak és kitartásuknak.

Az eredményességhez szükséges metodika

  • Nélkülözhetetlen az alapos bemelegítés, mert csakis ezzel előzhetem meg a sérülésmentes mozgást.
  • 75% feletti edzés teljesítmény által érhetem el a versenyhez szükséges izomerőt, izomépítést.

A gyógymasszázs fajtái és hatásuk

A masszázs szintén a mechanoterápia körébe sorolható. Frissítő és sportmasszázs egészségeseken is végezhető. A gyógymasszázst azonban gyógymasszőr vagy gyógytornász végzi. A gyógymasszázst leginkább kiegészítő kezelésnek rendelik. A gyógymasszázs fajtái és hatásuk
  • A versenysportban két azonos képességű sportoló közül az lesz eredményesebb, aki 100% feletti munkát képes elvégezni.
  • Kizárólag annyira terhelhető a szervezet, amennyit regenerálni is lehet, nélkülözhetetlen az intenzív edzésformák mellett a kellő minőségű pihentetés, pihenés is.
  • Továbbá a jelenlét, a tudat figyelmének hiánya okozza a legtöbb sérülést.
  • A versenysportban lényeges az egymás iránti tisztelet és csakis versenyről szólhat, nem ellenségeskedésről.
  • Aki az edzéstervezetet tökéletesen állítja össze és hajtja végre annak a versenyzőnek a felkészültsége eredményes, mert biztonságos hátteret és kellő önbizalmat ad a versenyhez.
  • Nem az ellenféllel kell megbirkóznunk, hanem önmagunk félelmeivel és korlátaival.
  • A szellemi és lelki felkészültséget ápolni kell, épp úgy, mint az edzésprogramokat, hogy a versenyközegben sziklaszilárd talajon álljon a versenyző.
  • Lényeges a koncentráció fejlesztése, a vizuális tréningek elsajátítása, a légzés és a relaxált állapot gyakorlása, ezzel is az izomerő munkát növelhetjük, stabilizálhatjuk, fejleszthetjük.
  • Fel kell építeni a versenyzőben a stratégiális logikát, illetve a váratlan helyzetekhez való viszonyát, alkalmazkodását.
  • A szerzett sérüléseket kellően ki kell pihenni, megfelelő rehabilitáció alá vetni magunkat, mert súlyos veszélyeket hordoz magában, ezért sérülten sem edzeni, sem versenyezni nem szabad. Sok esetben a kezelés szerves része lehet például a gyógymasszázs is.

A gógymasszázs hatékonyan járul hozzá számos sportsérülés gyorsabb gyógyulásához

Már ősidők óta alkalmazzák a masszázsfajták jótékony hatásait. Ilyenek voltak például a görögök és a rómaiak is. Manapság már köztudott, hogy a masszázs a sportolók életében nélkülözhetetlen. A gyógymasszázs segít a sportolók szervezetét megerősíteni, annak rejtett erőtartalékait mozgósítani, hogy fizikális erőnlétüket a maximális szint fölé tudják emelni, illetve bizonyos testi zavarokat, funkciókat és sérüléseket képes gyorsan és tartósan regenerálni. Vannak speciális masszázsfogások, amelyekkel képesek vagyunk elérni, hogy legyőzzük a szervezetben fellépő fáradtságot, ezzel is frissítve a versenyzők kitartó erejét és állóképességét a versenyekre.

Sportsérülések kezelése gyógymasszázzsal

4/1 Rehabilitáció metodikája sportsérülések esetében
4/2 Csont- és porcsérülések kezelése gyógymasszázzsal
4/3 Ficamok kezelése gyógymasszázzsal
4/4 Gyógymasszázs szerepe a sportsérülések kezelésében

Lényeges, hogy a vázizomzatot, úgy kezeljük, eddzük meg masszázskezelésekkel, hogy az elbírjon minden szélsőséget, nagy hangsúlyt kell, fektessen a terapeuta a gyógymasszázs kezelések menete alatt, az izomzatok dinamikájára, rugalmasságára és az erőátvitel egészséges folyamataira. Ezért jelentős anatómiai tájékozottsággal kell rendelkeznie a Gyógymasszázst végző szakembernek. Kellő ismeretet kell szereznie az anatómiai ideghálózatokról és pontokról, amelyekkel a sérülések regenerálódási hatékonyságát fokozhatjuk, sportolók esetében gyorsan és tartósan.

A tudás itt nem állhat meg, mert tanulmányozni szükséges az inak és szalagok szakadó sérüléseit, hogy mindazt tökéletesen tudjuk rendbe hozni. Értenünk kell az izomszakadások orvoslásához, főleg a hűtés és melegítés - cryoterápia gyógyító hatásaival, bíró folyamataival.

(WEBBeteg - Farkas Lehel, gyógymasszőr)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest