Sportsérülések fajtái és kezelésük gyógymasszázzsal

Farkas Lehel
szerző: Farkas Lehel, gyógymasszőr - WEBBeteg
megjelent:

A sportolók körében gyakran fordulnak elő balesetek, sérülések. Versenysportoknál nagy szerepet kapnak a sportorvosok, traumatológusok, fizioterapeuták és a gyógymasszőrök, sportmasszőrök, akik sokat segítenek a sérülések kezelésben, a sportolók gyorsabb felépülésében.

Sportsérülések fajtái

Acut sérülések (Sport balesetek): egyszeri és hirtelen nagy külső erőhatás okozta sérülés macrotrauma. Hatékony kezeléssel visszaállítható az eredeti állapot és képesség.
Jellemző tünetek: zúzódás, sebzés, rándulás, szakadás, ficam, törés.

Terheléses sérülések (Sportártalmak): ismétlődő helytelen terhelés vagy túlterhelés okozza.
Jellemző tünetek: inak eredésének tapadásainak gyulladása, íngyulladás, csonthártyagyulladás, izomgyulladás, tömlőgyulladás, fáradásos törés, porckárosodás, ízületi gyulladásos kopás.

Krónikus sérülések: akkor alakulnak ki, ha a sportbaleseteket vagy a sportártalmakat nem ismerik fel, vagy rosszul kezelik. Általában visszafordíthatatlan következményekkel jár együtt.

Újrasérülések: sportsérülés után, az eredeti sporttevékenység megkezdése után kb. 1 hónapon belül azonos helyen, azonos sérülés jön létre.

A sérülések, és balesetek állapotát képesnek kell lennünk felmérni és annak rehabilitációs időtartamát felmérni. Lényeges a sérült fokozatos, de intenzív felépítése, regenerálása. A fekvő időszak után ellehet kezdeni a gyógymasszázs kezeléseket, amelyekkel teljes mértékben, karban tartható az egyén egészséges és lesérült, balesetet szenvedett testrésze.

Pihentetés, tehermentesítés

Sportsérülések kezelése gyógymasszázzsal

4/1 Rehabilitáció metodikája sportsérülések esetében
4/2 Csont- és porcsérülések kezelése gyógymasszázzsal
4/3 Ficamok kezelése gyógymasszázzsal
4/4 Gyógymasszázs szerepe a sportsérülések kezelésében

Létfontosságú, hogy a sérült testrészt, végtagot nyugalomba helyezzük a szakorvos által kötelezően előírt időszakra. Törekedni kell, hogy aktivizáljuk a sérültet, miután kellő ellátást kapott, a pihenő időszak nem jelent teljes ágynyugalmat. A sérült végtag felpolcolása javítja a vénás keringést, csökkenti a bevérzés, öedema duzzanat mértékét. Ezáltal gyorsítja a bevérzés felszívódását, így gyorsabban lehet kezelni a sérült felületet.

Sportolók esetében előtérbe helyezzük a különböző helyi rögzítéseket (gipsz, felkötés), hogy minél előbb elkezdhessük az egészséges testrészek gyógykezelését az Acut szak után, gyógymasszázzsal és gyógytornával.

Sportsérülések terápiája - Rice-therapy

A gyógymasszázs fajtái és hatásuk

A masszázs szintén a mechanoterápia körébe sorolható. Frissítő és sportmasszázs egészségeseken is végezhető. A gyógymasszázst azonban gyógymasszőr vagy gyógytornász végzi. A gyógymasszázst leginkább kiegészítő kezelésnek rendelik. A gyógymasszázs fajtái és hatásuk

Cryotherapia-Jégterápia: kiválóan csökkenti a fájdalmat, a védő reflexes izomspazmust vagyis görcsöket, a bevérzéseket és az öedemát- vizenyős duzzanatokat.

Szakaszos jegelés: a helyi hűtés megfelelő módszere a jégtömlő, cryogélek használata. Nem közvetlen a bőrfelületen, hanem vékony textilrétegen keresztül felhelyezve naponta 6-10-szer 10-15 perces időszakokban végezzük el. Hatékonysága függ a sérült rész feletti lágyrészköpeny vastagságától.

Jégmasszázs: hatékony kezelésmód, a sérült számára is könnyen elsajátítható, alkalmazható módszer. Naponta 3-10 perc a kezelés időtartama.

Acutan jég alkalmazása maximum 20-30 percig javasolt, mert a hosszabb behatás értágulatot okoz. Ha az érintett terület melegebb, mint az ellenoldali a vérzés és duzzadás még tart, ezért folytatni kell a jegelést. A jég alkalmazása minden félórában ismételhető maximum két órán keresztül, akár 3 napon át. Jeget felhelyezhetünk közvetlen a bőrre is, de a levegő rossz hővezető, ezért javasolt egy rétegű nedves rugalmas pólya felhelyezése a bőr és a jég közé.

Hűtőkezelés módjai:

• Jégmasszázs
• Jég-csomag (jégakku)
• Jég-immersio (bemerítés)
• Jégfürdő
• Kémiai jégcsomag (gél)

Rögzítések

Rugalmas pólya: Acut lágyrészsérülés esetén átmeneti rögzítés, védi a sebek fedőkötését, támogatja a vénás keringést, jégtömlővel cryogéllel kiegészíthető. Használatakor a végtag keringésére ügyelni kell. Ízületek stabilitására, védelmére nem használható.

A rugalmas pólyát a végtagon distal felől proximális irányba haladva tekerjük fel.
Így a szövetközi gyulladásos folyadék, nem szorul az ujjakba, ahol leszoríthatja az ellátó ereket. A feltekert pólya akkor nem túl feszes, ha a distalis pulsus tapintható.

Boka köré patkó alakú párna helyezhető fel taping-gel, rugalmas wrapping-gel kombinálva a bokaduzzanat megelőzésére. Folyamatosan maradjon a kezelt felületen a pólya, de éjszakára távolítsuk el és a sérült végtagot, polcoljuk fel a szív szintje fölé.

Wrapping – öntapadós rugalmas pólya: stabilizáló hatása hasonló a ragasztáshoz, vagyis tapinghez. Szalagsérüléseknél a leghasznosabb, könnyű vele strangulátiót – elszorítást, fojtást létrehozni.

Taping Leucoplast - ragasztás: a bőrre ragasztva csökkenti azokat a mozgásokat, amelyek a kérdéses ízületet terhelik. Friss sérülés kezelésére csakis kivételesen ajánlott.

Gipszrögzítés: ebben az esetben súlyosabb sérüléseknél, töréseknél alkalmazható. Mozgásteret szűkíti, ezért sportolni vele nem lehetséges, korlátozott és veszélyeket hordozz magában a további sérülések végett.

Brace, orthesis-külső rögzítők: egyre kedveltebbek mert szinte valamennyi nagyízületre, de pl. Bennett ízületre is felhelyezhetők. Beállítható az ízület megengedett mozgásterjedelme.
Térd és bokaszalag sérüléseknél a legelterjedtebbek. Használatukkal csökken az izomhypotrophia-sorvadás veszélye. Gyorsabb a gyógyulás, funkcionálisabb a kezelés, rehabilitáció.

Ha a beteg sántítás nélkül nem képes járni, akkor az első 2-3 napon használjon mankót.
Helyezzünk fel külső rögzítést-brace-t, hogy korlátozzuk a sérült végtag káros ízületi mozgásait. Felső végtagon például vállövnél célszerű felkötést használni például Gilchrist, Sollar and Cuff háromszögletű kendőt, vagy rögzítő felhelyezése javasolt, ha a sérült a karját nem képes mozgatni fájdalom nélkül.

(WEBBeteg - Farkas Lehel, gyógymasszőr)

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Vasas Ferenc, fordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest