Csont- és porcsérülések kezelése gyógymasszázzsal
A sportésrülések közül cikkünkben a csonthártyagyulladással, bursitisekkel, porc- és csontsérülésekkel foglalkozunk, melyek eredményes és hatékony kezelésében nagy szerepe van a gyógymasszázsnak.
Csonthártyagyulladás – Periostitis
Szinte mindig sípcsonton jelentkezik. E fájdalom szindróma oka vitatott. Úgy tartják, hogy a tractiós (húzásos) periostitis microfracturákat (apró töréseket) okoz a tibiában.
Bővebben A csonthártyagyulladás okai és tünetei
Főleg olyan sportolókat érint, akik tavasszal és ősszel más játékteret használnak és váltogatják technikájukat és sporteszközeiket. Érintettek lehetnek a kemény felszínen (beton) intenzíven edző, lábujjhegyen futó, szöges cipőt használó, kifelé fordult lábú, lúdtalpas sportolók.
Bővebben A csonthártyagyulladás kezelése és megelőzése
Sportsérülések kezelése gyógymasszázzsal |
4/1 Rehabilitáció metodikája sportsérülések esetében 4/2 Csont- és porcsérülések kezelése gyógymasszázzsal 4/3 Ficamok kezelése gyógymasszázzsal 4/4 Gyógymasszázs szerepe a sportsérülések kezelésében |
Periostitisre kell gondolni, ha:
- Terhelés közben fájdalom jelentkezik a sípcsont belsejében.
- Terhelés növekedésével a fájdalom is fokozódik.
- Sípcsont belső-elülső élén (tibia margo ant.) nyomásérzékenység és duzzanat jelentkezik.
Kezelés:
- Pihenés – az izomzat bokamozgás nélküli kerékpározással fejleszthető.
- Helyi melegkezelés, hőszigetelő bandage.
- Szakorvos bevonása. A tünetek nagyon hasonlóak a fáradásos törések tüneteihez, Rtg, csontszcintigráfia eldönti a kérdést, hatékonnyá teszi a kezelést.
- Adhesiv strapping, Taping.
Megelőzés
Talajhoz igazított edzés- és versenymódszerek.
Megfelelő sportcipők használata.
A játéktér és edzésintenzitás átgondolt, fokozatos változtatása.
Bursasérülések, Bursitisek
Bursa bevérzését rendszerint ütés (esés, zúzódás) okozza. A vérömleny kémiai izgató hatása adhesiókat (letapadás), akár szabadtest keletkezést is okozhat. Kezeletlen esetben krónikussá válik. Gyakori kontaktsportágakban (kézilabda, röplabda), ahol sűrűn esnek kemény talajra a játékosok.
Mechanikus bursitis– dörzsöléses tömlőgyulladás:
A bursája felett ismétlődően elmozduló Achilles-ín okozza teniszezőknél, futóknál. Előfordul még vállban, könyökben, csípőben, térdben.
Kémiai bursitis:
Inak gyulladásai kapcsán lerakódott sókristályok (mész, húgysav) okozzák. Jellemzően 30 év feletti ütőt, dobást igénylő sportolóknál (baseball) fordul elő, főleg a supraspinatus-ín gyulladása miatt.
Tünetek:
Bursa gyorsan kialakuló duzzanata, kezdetben fluktuáció (folyadékgyülem).
Extrém nyomásérzékenység jellemzi.
Erős fájdalom, funkciókárosodás.
Felette bőrkárosodás, legalábbis bőrpír látható.
Kezelés:
Rice-therapy (hűtés csökkenti a vérzést, kompressziós bandage, pihentetés).
Orvos a bursát megpungálja (punctio-megszúrás).
Krónikussá vált bursitist általában csak az exstirpatio (kiirtás) old meg.
Porcsérülések, csontsérülések
A csonttörések ellátása |
A csonttörések ellátásaSzerző: WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos szakorvosjelölt Késő ősszel és télen a szánkózó, korcsolyázó gyerekek és a csúszós járdán eleső idősek tipikus sérülése a csonttörés. Mit tegyünk az orvosi segítség megérkezéséig? Mire számíthatunk az orvosnál? A csonttörések ellátása |
A porc és csontsérülések főleg a labdajátékokban (labdarúgás, kézilabda, rugby), jégkorong, sí, lovaglás sportágakban fordulnak elő.
Traumás porckárosodásra jellemző, hogy bizonytalan térdpanaszok jellemzik, néhány hét alatt javulnak, majd hosszabb idő után visszatérnek, és fokozatosan súlyosbodnak. Jellemzőek a lépcsőn járáskor súlyosbodó fájdalmak. A sérült porcfelszín felrostozódik, fésűszerű szálkás szerkezetet vesz fel, fényevesztett lesz. A folyamat végstádiuma a csontig kopás, a porcfekély. A levált kis porcfoszlányok krónikus synovialis izgalmat, synovitist tartanak fenn.
A porc bonyolult felépítése, sejtszegénysége, érmentessége, nagy mechanikai igénybevétele miatt nem képes teljes értékű gyógyulásra, regeneratiora. Károsodott üvegporc területén sosem keletkezik összefüggő, kielégítő vastagságú csúszófelület.
Sportágra jellemző a kopás, törés, sérülés típusos helye:
- Lábszár, térd – labdarúgók, síelők
- Alkar, csukló– tornászok
- Kulcscsont, könyök – lovasok
Gyermekkorra a zöldgallytörés és epiphysis-sérülések jellemzők.
Potenciálisan súlyos sérülések, mert általában nem csak a csont, de a környező lágyrészek (bőr, erek, izom, idegek) is sérülnek. A nyílt törések infectiós (elfertőződési) hajlama nagy, a fertőzött csont érszegény lévén rosszul gyógyítható.
Törés – Fractura: a csontszövetben erőhatásra létrejövő folytonosság-megszakadás.
Helyi tünetei:
- Duzzanat
- Vérömleny
- Fájdalom
- Működészavar
Biztos tünetek:
- Kóros mozgathatóság (jelentős tengelyeltérés).
- Ropogás (crepitatio).
- Csontvégek tapinthatóvá, láthatóvá válása.
- Véres liquor ürülése orrból, fülből, garatból, fejsebből.
Törések ideiglenes ellátása sportpályán:
Sérült testrészről a ruha eltávolítása, a pontosabb vizsgálat és a jobb rögzítés érdekében.
Nyílt törésnél a kiszúrt sebet steril lappal fedjük le. Sérült végtag sínben, vagy másként (pl. ép testrészhez) történő rögzítése (masszőr felszerelése!). Sérült végtag felpolcolása, szükség szerint fájdalomcsillapítás. Kórházba szállítás megszervezése (MENTŐK)
(WEBBeteg - Farkas Lehel, gyógymasszőr)