Tanácsok kezdő sportolóknak
A kezdő sportolók számára eleinte a legnagyobb kihívást a kitartás jelenti. Adunk 15 tippet, melyeket figyelembe véve könnyebben legyőzi majd a kedvetlenségét, és megőrizheti lelkesedését.
1. Mielőtt (újra) edzésbe kezd, keressen fel egy sportorvost!
Egy átfogó vizsgálat segítségével kiderül, melyik sport a legalkalmasabb az Ön számára, és mennyire terhelhető a szervezete.
2. Ne hajszolja túl magát!
Ha gondolkodás nélkül beleveti magát az edzőtermi gyakorlatokba vagy megerőltető tempóban egyik napról a másikra futni kezd, könnyen sérüléseket szenvedhet, és hamar elmehet a kedve az edzés folytatásától. A tapasztalt trénerek fokozatosan növelik a gyakorlatok intenzitását, nehézségét, erőnlétének megfelelően, kérje segítségüket!
3. Reális, elérhető és konkrét célokat tűzzön ki maga elé!
Ha túl magasra teszi a mércét, akkor könnyen elmehet a kedve a sportolástól. De egy kis kihívásra mindig szükség van, különben elvész a motiváció!
4. Edzőpartnerrel vagy csapattal együtt sokkal örömtelibb a mozgás
Így a lelkesedés sem hagy alább olyan könnyen.
5. Fokozatosság
Kezdetben heti két-három alkalommal 30-60 percet eddzen laza tempóban, hogy megalapozza erőnlétét. Inkább tovább, de könnyedebben, mint gyorsan és megerőltetően sportoljon.
6. Figyeljen oda a megfelelő ruházatra!
Az esőben és hóban való sportolásnak is megvannak a maga szépségei, de arra gondosan ügyeljen, hogy a verejték el tudjon távozni, kényelmes cipőt és légáteresztő, természetes anyagú öltözetet viseljen. Máskülönben könnyen megfázhat.
7. Olyan sportágat válasszon, amiben valóban örömét leli
Nem biztos, hogy az Ön számára is megfelel az, amit a kollégája űz, vagy a manapság divatos sportágak. Jól gondolja át, mihez lenne kedve, és az sem baj, ha időközben vált.
8. Álljon ellen a csábításnak, ne hagyja abba a sportot!
Ha úgy érzi, kezd belefásulni a gyakorlatokba, akkor próbáljon ki más sportokat is, elég néhány alkalom és máris nagyobb kedvvel tér vissza a megszokott gyakorlatokhoz, edzésformához.
9. Tervezzen!
Mindig tervezze meg, hogy mikor fog sportolni, így lassan és fokozatosan a mindennapi tevékenységének részévé válik a mozgás.
10. A mozgás a hangulatra is pozitívan hat
Ha rossz a kedve, akkor se a tv előtt üldögéljen, hanem mozogjon kicsit és meglátja, hogy nem sokára jobb kedvre derül. Használja ki a sportnak ezt a pozitív hatását!
Ha fáradtan és kimerülten ér haza a munkából, akkor is sportoljon, ne adjon esélyt a rossz hangulatnak!
11. Levezetés
Az edzés befejeztével végezzen nyújtó gyakorlatokat.
Amikor kellemesen elfárad, masszírozza át megdolgoztatott lábait!
12. Vádaskodás helyett átgondolás
Ha nem sikerül elérnie a kitűzött célt, ne ostorozza magát, hanem gondolja át, hogy min érdemes változtatnia, hogy nagyobb kedve legyen a sporthoz!
13. Sose hagyja ki a bemelegítést!
Óvja magát a sérülésektől, legyen óvatos, körültekintő és melegítsen be edzés előtt.
14. Kerülje a túlzott megerőltetést!
A balesetek- és sérülések elkerülése érdekében, ha panaszai vannak, forduljon orvoshoz!
15. Legyen büszke magára!
Akár dicsekedhet is teljesítményével. Ha néha megengedett magának egy kis pihenőt, akkor is büszke lehet magára!
Szerző: WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: Stern