A külső bokaszalag szakadása, sérülése
Gyakran elég egy apró, rossz mozdulat, hogy a szalag megsérüljön. Futballsérülések esetén általában a fejelés utáni landolásnál, bokaficam fellépte miatt jön létre a sérülés. Csökkent reakcióképességű, fáradt, bemelegedett izomzat, és rossz koordinációs képességű izmok is felelősek lehetnek.
Tünetek
A sérüléskor a boka belső és külső oldalán kifejezetten erős fájdalom és duzzanat jelenik meg. Nyomásra fájdalom észlelhető a boka külső oldalán. Egy-két nap elteltével vérömleny jelenhet meg. Komplett szakadásnál megeshet, hogy a fájdalom gyorsan eltűnik, ami miatt gyakran alábecsülik a sérülést.
A téma cikkei |
22/1 A leggyakoribb sportsérülések |
Veszélyeztetett sportolók
Futók, labdajátékot űzők.
Orvoshoz kell-e fordulni?
Igen, főleg erős fájdalom, duzzanat esetén.
Kezelés: a baleset bekövetkezte után amint lehet, nyugalomba kell helyezni a lábat, jegelni (hűteni kell), bekötözni, illetve kissé meg kell emelni. Erős fájdalom esetén lehet gyulladáscsökkentő krémet alkalmazni. Az orvos mindenekelőtt röntgenvizsgálatot végez, meg kell bizonyosodnia, hogy nem törésről van-e szó. Elsőként gipsszel, majd néhány nap elteltével speciális ortézissel (sín) látják el a sérült lábat. Bizonyos (súlyosabb) esetekben jön az operációs megoldás. A gyógytorna nagy szerepet játszik a bokaízület rehabilitációjában.
Mennyi időt kell kihagyni?
2-8 hetet súlyosságtól függően.
Megelőzés a lábszár izmainak erősítésével, kötés felhelyezésével, az izmok koordinációjának fejlesztésével végezhető.
(WEBBeteg)