Porcsérülések
A térdben két típusú porc található meg. Az egyik a félholdporc (meniscus), feladata, hogy nagyobb felületen feküdjön fel a combcsont gömbölyű ízfeje, mely által csökken a porcot érő nyomás és a terhelés jobban eloszlik, másik az üvegporc (hyalin porc), mely a legtöbb felszínt borítja, nagy nyomószilárdságú, állaga rugalmas.
Okok
A legtöbb sérülés hobbisportolás közben alakul ki. Túlterhelés, helytelen terhelés, nem megfelelő eszközhasználat, túlsúly a leggyakoribb okok, de baleset során is kialakulhat (pl. ütközés).
Tünetek
A sérülés után legtöbbször a sérült oldali ízületi rés erősen fájdalmassá válik (duzzanat nem feltétlenül, esetleg később alakul ki). Ha a sérült porc beakad, az ízületet teljesen kinyújtani nem lehet. Sokszor a sérülés után a porcdarabka ismét „kiakad", és csak hosszabb idő után kezd „akadozni". Krónikus esetben terhelési, mozgási és rotációs fájdalmak jelentkezhetnek. A mozgó porcrészlet vagy a ciszta tapintható lehet.
Veszélyeztetett sportolók
A téma cikkei |
22/1 A leggyakoribb sportsérülések |
Hosszútávon sportolók; monoton, ismétlődő mozgást igénylő sportot űzők; nehézatléták, kézilabdázók.
Orvoshoz kell-e fordulni?
Igen.
Kezelés: Fizikális vizsgálat mellett röntgen, esetleg MR-felvétel után műtét (a porcdarab eltávolítása vagy visszavarrása). A meniscussérülés ellátása manapság artroszkóppal történik, hagyományos vágás legtöbbször nem szükséges. Biztos diagnózis esetén minden esetben műtét javasolt, mivel a leszakadt porcdarab gyorsan porckopást idézhet elő. Műtét után rögzítés nem indokolt (kivétel visszavarrás), illetve tehermentesítés sem szükséges.
Mennyi időt kell kihagyni?
Olyan nem lesz, mint volt, minimum 2-3 hét az „ideális". Visszavarrás esetén 2-3 hónap szükséges. A korai visszatérés és rehabilitáció hiánya tartós fájdalmakhoz vezethet.
Megelőzés
Túlterhelés kerülése, instabilitás vagy tengelyeltérés korrekciója, egyenletes terhelés.
(WEBBeteg)