Úszóváll (rotator tendinitis)
Az úszóváll a forgatóizomzat (rotátorköpeny, azaz a felkart a vállízületben tartó izmok és inak) szakadása és megduzzadása. Az úszóváll kifejezés nem kifejezetten egyetlen betegségre utal, sokkal inkább egy összefoglaló elnevezés, ami bizonyos mozgásszervi elváltozásokat foglal magában.
Okok
Jellemzően azoknál a sportoknál alakulhat ki, melyek során a kart a fej fölé kell emelni nagy ismétlésszámban.
Tünetek
Kezdetben erőteljes lendítéskor és a kar fej fölé emelésekor érezhető, később minimális mozgatáskor is jelentkezik fájdalom. Ezenkívül az úszóváll részét képezheti továbbá az ízületi tok gyulladása, izomrövidülés, és akár a nyakcsigolyák elváltozása is, melyek szintén fájdalommal járnak.
Mik járulnak hozzá az úszóváll kialakulásához?
- Ütközéses szindróma (vagy impingement szindróma): ezt a jelenséget a rotátorköpeny inainak ütközései, súrlódásai okozzák, így az ismétlődő ütközések következtében az inak sérülnek, begyulladnak, megduzzadnak, ezek következtében pedig akár minden egyes karemelés is fájdalommal járhat.
- Porcsérülés vagy porcleszakadás: jellemzően sérülés következtében szakadhat le egy kis darab porc, ami később fájdalmat, bizonytalan érzetet okoz az adott ízület környékén.
- A váll instabilitása: ez a tünet akkor fordul elő, ha a vállízület nem tartja meg elég hatékonyan a felkart a vállüregben.
- Perifériás neuropátia: a perifériás idegek sérülése miatt gyengeség, bizsergő érzés alakulhat ki az érintett területen.
Részletesen A váll rotátor-köpenye és betegségei
Veszélyeztetett sportolók
Úszók, triatlonisták, röplabdázók, kosárlabdázók, teniszezők esetében gyakori e szindróma előfordulása. De bizonyos foglalkozások is hajlamosíthatnak, például akár a szobafestők is érintettek lehetnek ebben az összetett betegségben.
Orvoshoz kell-e fordulni?
Igen, ugyanis a szakszerű kezelés lerövidítheti a felépülési időt. A váll és az inak pihentetése rendkívül fontos. A további edzés, erőltetés csak ront a helyzeten. Kerülni kell a tolóerőt igénylő mozdulatokat, valamint a kar váll fölé emelését. Fontos a váll hűtése, gyulladáscsökkentő krémek, tabletták használata, de sokszor nem elégséges. Ilyenkor fizio-, elektro-, mágnesterápia, kinesioterápia (tapaszok), injekciókúra, akupunktúrás kezelés, gyógytorna is segíthet. Ha huzamosabban fennáll a panasz, artroszkópos műtétre kerül sor.
Mennyi idő kell a gyógyulásra?
A fájdalom mértékétől is függ. Alapesetben 3-4 hónap szükséges a felépüléshez. Ha műteni kell, a gyógyulás akár fél évet is igénybe vehet.
Megelőzés
Fontos az (úszó)technika javítása, a felkar és a váll izmainak rendszeres erősítése, nyújtása. A szindróma fontosságát hangsúlyozza, hogy a Magyar Úszószövetségnek saját Úszóváll Prevenciós Munkacsoportja is van.
Forrás: WEBBeteg
Lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna
A téma cikkei |
22/1 A leggyakoribb sportsérülések |