Izomhúzódás - Hogy kerülhető el? Mit tegyünk, ha mégis bekövetkezik?

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
frissítve:

Egy elvétett mozdulatnak vagy a túlterhelésnek könnyen lehet éles fájdalommal járó izomhúzódás, rándulás a következménye. Hogyan előzhető meg, és mit lehet tenni, ha már megtörtént a baj?

Mi okozhat izomhúzódást?

Az izomhúzódás a leggyakoribb sportsérülések egyike. Rossz mozdulat, hirtelen irányváltás, ugrás következménye lehet. Gyakori a futballban, a kézilabdában, a baseballban és a jégkorongozóknál.

De előfordulhat maratoni futóknál is, esetükben azonban nem akut sérülésről van szó, hanem a folyamatos túlterhelésből adódhat.

A nem megfelelő lábbeli viselete is nagyban hozzájárul az ilyen típusú sérülések kialakulásához.

Felelőssé tehető továbbá az izomhúzódásért a bemelegítés hiánya és az alacsony környezeti hőmérséklet. Ezért is nagyon fontos minden edzés előtt bemelegíteni, különösen hideg időben.

Honnan lehet tudni, hogy valóban izomhúzódás történt?

Izomhúzódás leggyakrabban a lábszár-, a comb-, a hát-, a felkar- vagy a has izmaiban következik be. Függetlenül attól, hogy mely izomcsoport érintett, a sérülés mindig ugyanolyan tüneteket produkál: nagyjából olyan érzés, mintha jeges fuvallat suhanna át az izmon, amely hirtelen megkeményedik, a sérült terület nyomásra éles fájdalommal reagál. Ilyen esetben a mozgást azonnal meg kell szakítani, további erőletetés még súlyosabb sérülés; izomszakadás kockázatát jelentené.

Elsősegély izomhúzódás esetén

Mivel az izomhúzódásnak nagyon súlyos következményei lehetnek, nagyon gyorsan és óvatosan kell cselekednünk! Az elsősegély öt alapvető lépésből áll:

  • A mozgás azonnali beszüntetése
  • Pihentetés: Nem szabad sportolni, sem semmilyen módon erőltetni a sérült izmot. A sérült izomcsoportot, testrészt haladéktalanul nyugalomba kell helyezni.
  • Jegelés: Az érintett területet jéggel, folyó hideg vízzel vagy hideg borogatással kell hűteni. A hidegnek izomlazító, vérzéscsillapító és duzzanatlohasztó hatása van. A hűtés 20 percig tartson! A hideg semelyik módszernél sem érheti közvetlenül az érintett testfelületet. Ecélból a hűtés megkezdése előtt helyezzen textil zsebkendőt a sérült területre! Figyelem!: Nyílt seb esetén a hűtés és jegelés minden formájának alkalmazása tilos!
  • Kompresszió: (az elasztikus anyagból készült kompressziós (szorító) harisnyák, zoknik, kötések, stb. megfelelnek erre a célra) Hideg borogatást helyezzen a kötés köré. Így megakadályozható a vérömleny kialakulása.
  • A sérült testrészt helyezze magasra!: Fekvő helyzetben tegyen párnákat az érintett testrész alá, hogy az magasra kerüljön, így nem alakul ki fájdalmas duzzanat.

A végtagot érintő légyrészsérülések azonnali ellátásánál segíthet, ha megjegyezzük a PRICE-terápiát, mely az alábbi angol szavak rövidítéséből tevődik össze: P=Protection=védelem, rögzítés, tehermentesítés, R=Rest=pihenés, I=Ice=jegelés, hűtés, C=Compression=kompresszió, E=Elevation=felpolcolás.

Három nappal a sérülést követően már lehet meleg borogatást alkalmazni, amely gyorsítja a gyógyulást. Kímélő mozgás, például séta, megengedett. Eközben is legyen felhelyezve a meleg borogatás. A jó vérellátású szövetek gyorsabban regenerálódnak. A teljes gyógyulás érdekében azonban megerőltető mozgás néhány hétig nem végezhető.

Házi praktikák az izomhúzódás kezelésére

Segítheti a gyógyulást:

  • az árnikát tartalmazó kenőccsel vagy oldattal történő finom masszázs
  • az érintett terület gyümölcsecetbe áztatott zsebkendővel való óvatos bedörzsölése
  • iszappakolás
  • mézes-majorannás pakolás, illetve
  • a körömvirágkenőcs enyhíti a fájdalmat.

Mikor forduljon orvoshoz?

Feltétlenül orvoshoz kell fordulni, ha a fájdalom rövid időn belül nem enyhül, továbbá, ha izomgyengeség lép fel, illetve ha az izomműködés, ezáltal a mozgás korlátozódik! Az orvosnak be kell számolni a sérülés, baleset pontos körülményeiről. Szükség lehet ultrahangvizsgálatra, amely megállapítja, hogy valóban izomhúzódásról van-e szó, és nem történt-e izomszakadás, nincs-e belső vérzés, pontosan hol helyezkedik el, és milyen mértékű a sérülés.

Megelőzés

A leghatékonyabb megelőzés az edzések előtti alapos bemelegítés, nyújtó gyakorlatok végzése. Az edzés befejeztével is szükséges a levezetés lazító, nyújtó gyakorlatokkal. A bemelegedett izmot ne tegye ki hidegnek! Edzés után jót tesz a meleg zuhany, mely ellazítja az izmokat. Nagyon fontos, hogy az izmok elegendő magnéziumhoz jussanak. Magnézium hiányában az izmok nem tudnak elernyedni, görcsök alakulhatnak ki. Mivel nyáron a verejtékkel magnéziumot is veszítünk, az izomsérülések gyakrabban következnek be a meleg hónapokban.

Ha gyakran szenved izomhúzódást, rándulást, ajánlott kivizsgáltatni, nincs-e valamilyen krónikus betegség a háttérben. Az izomhúzódás összefügghet krónikus fertőzésekkel, mint például a foggyökerek gyulladásával, mandula- vagy orrmelléküreg-gyulladással. Ezek a betegségek nagyon gyakran összefüggésbe hozhatók az izomsérülésekkel.

Tovább Hogyan kezelhető az izomhúzódás?

WEBBeteg logóSzerző: WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: gesund.co.at

Cikkajánló

Torma
Torma

Milyen hatással van egészségünkre?

Alkoholmentes ünnepi italok
Alkoholmentes ünnepi italok

Finom, egyszerű receptek.

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest