Tippek a térdfájás megelőzésére

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos frissítve:

A térdfájás egyáltalán nem ritka probléma, oka többnyire a hibás terhelés. Cikkünkben hasznos tanácsokat olvashat a megelőzéssel kapcsolatban.

Hogyan előzheti meg a térdfájdalom kialakulását?

A térdízület a szervezetünkben található legnagyobb ízület, mely anatómiai sajátosságait tekintve hajlamosabb a sérülésekre és sokkal érzékenyebb, mint más ízületek. A nagyobb sérülések és a kisebb, helytelen mozdulatok, testtartás (pl. gyakori térdelés, rendszeres terhelés) miatt kialakuló mikrosérülések is eredményezhetnek intenzív térdfájdalmat. Kíméletes erősítő gyakorlatokkal, rendszeres mozgással és a testsúlyunkra való odafigyeléssel sokat tehetünk térdünk épségének megőrzéséért. A térdhez kapcsolódó izomcsoportok célzott erősítése és a rendszeres mozgás erősíti a térdet és fokozza a térdízület stabilitását, így az ellenállóbb lesz a sérülésekkel szemben.

Térdkímélő tippek a mindennapokra

  • Amikor csak teheti, állva dolgozzon, akkor is, ha ülőmunkát végez. Így erősítheti a lába izomzatát és nem utolsósorban a keringési rendszernek is jót tesz, ha kevesebb időt tölt ülve.
  • A munkahelyén is végezzen időnként nyújtógyakorlatokat, az izmok, a szalagok és az ínak egészségének megőrzése érdekében.
  • Lift helyett inkább a lépcsőn közlekedjen, így edzheti a lábizmait. Figyelem! Ha már kialakult térdproblémája van, kerülje a lépcsőzést!
  • Sétáljon, gyalogoljon sokat! Ez általánosan jó hatással van az izmokra és a térdízületre.
  • Kerülje a heves és hirtelen mozdulatokat, lassan álljon fel és figyeljen oda a kímélő testtartásra.
  • Lehetőség szerint kerülje a guggolást.

Térdfájdalom megelőzése

A térdízületek egészséges működése elengedhetetlen feltétele a járásnak, a futásnak, a láb nyújtásának, hajlításának, ám sokszor a térdfájás forrását is itt kell keresnünk, hiszen rendkívüli igénybevételnek kitett ízületről van szó, amelyen kopásos elváltozások jöhetnek létre, és számos módon megsérülhet.
Térdfájdalom: Hogyan előzheti meg a gyakori panaszt?

Hogyan előzheti meg a térdfájást, ha rendszeresen sportol?

A legtöbb sport kellő körültekintéssel nem ártalmas a térdre, vannak azonban olyan sportágak, amelyekben nagyobb a térdsérülések veszélye (például futball, kézilabda stb.).

A járás és a futás is megterhelő lehet a térdízület számára túl kemény, illetve egyenetlen talajon.

Tipikus hiba a futás előtti bemelegítés elmulasztása, a túl gyors tempó, a túl kemény talajon való futás, a nem megfelelő futócipő viselése és a nem megfelelő nyújtás.

Bővebben A térdsérülések fajtái és kezelésük

Mozgassuk vagy kíméljük a fájó térdet?

Az akut térdsérülések mindig azonnali orvosi ellátást és szigorú pihentetést igényelnek!

Ezzel szemben annak, aki krónikus térdfájással küzd, jót tesz a testmozgás, természetesen a térdkímélő sportágak, mint amilyen például az úszás, a vízi torna, a golf vagy a nordic walking.

A diagnózis felállítása mindig orvos feladata

Ha térdpanaszai vannak, feltétlenül forduljon szakorvoshoz, aki kideríti, mi okozza a fájdalmat, és kiválasztja a megfelelő kezelést.

Teszt

Mi az a meniscus? Mit jelent az artrózis? Milyen sportágak kímélik a térdet? Mennyire megterhelő a lépcsőzés?
Mit tud a térdízületről? - Teszt

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; T-online.de
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Cikkajánló

Térdfájás
A térdfájás gyakran jelentkező ízületi panasz. Fiatalok esetében legtöbbször túlerőltetés, sportolás következtében kialakuló nyáktömlőgyulladás, illetve sérülés, idősebb életkorban pedig leggyakrabban porckopás következményeként jelentkezhet a térdfájdalom.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest