Pollenallergiásan szabad sportolni?
A pollenszezon megnehezíti a szabadban sportolni vágyó pollenallergiások dolgát. Gyakran felmerül a kérdés, vajon szabad-e a szabadban sportolni pollenallergiásként?
Bőrviszketés, könnyező szem, eldugult orr, ez csak néhány a szénanátha kellemetlen tünete közül. Az allergiás asztma akár légszomj kialakulásához is vezethet. A legtöbben az említett panaszok miatt inkább nem mennek ki a szabadba sportolni, pedig általában a pollenallergiásoknak sem kell lemondaniuk a sportról, ha orvosuk engedélyezi a szabadban való sortolást és betartják a szabályokat.
Ismerje meg az allergén pollent!
Először is nagyon fontos, hogy tisztában legyen azzal, mely növények pollenjére allergiás. Azok ismeretében könnyebb a kezelés. „Mivel a nyírfa áprilisban-májusban virágzik, a nyírfapollenre allergiások csak ebben az időszakban tapasztalnak tüneteket, viszont azoknak, akik a fűfélékre allergiásak, hosszabb időn keresztül kell számolniuk tünetek jelentkezésével.” – mondja Anja Schwalfenberg, a Német Allergia- és Asztma Szövetség biológusa. Ezért nagyon hasznos a pollennaptár!
Edzésszünet
Ha az adott pollen nagy koncentrációban van jelen a levegőben, nem ajánlott hosszabb időn át a szabadban tartózkodni. Sport közben szaporábban lélegzünk, így a pollenekkel intenzívebb kapcsolatba kerülünk.
Néhány allergiás személynek már csekély pollenmennyiség is nagy problémákat okoz, így lehetetlen a szabadban edzeni. Mindenkinek a saját tapasztalataira kell hagyatkoznia. „Pollenallergiásoknak a pollenszezonban olyan sportág űzése ajánlott, amit zárt térben is lehet végezni.” – mondja a szakértő.
Tippek pollenallergiásoknak
Ha nem akar lemondani a szabadidős sporttevékenységről, a következő szabályokat tartsa be!
Az asztmásoknak különösen a kitartó sportok felelnek meg, nem megfelelők viszont azok a sportok, amelyekben megterhelő fázisok vannak, így például a futball vagy a kosárlabda sem ideális választás. A nagy megterheléssel járó intenzív légvétellel a pollenekkel is intenzívebb kapcsolatba kerülhet.
A kitartó sportoknak, amilyen például a futás vagy a kerékpározás, megvan az az előnyük, hogy a saját igényeink szerint alakíthatjuk a tempót. Ha nehezen lélegzik, vagy erősek az allergiás tünetei, lassítson vagy iktasson be pihenőt! Csapatsportoknál ez nehezen megoldható!
Ne vegye félvállról az allergiát!
Ne becsülje alá a pollenallergiát, ha nem törődik egészségével, később káros következmények is előfordulhatnak. „Az allergén virágpor hatására megduzzad a nyálkahártya, ezért a sportoló orra helyett a száján keresztül lélegezik, így még több pollen kerül a szervezetébe.” – magyarázza Schwalfenberg. „Az allergénnel való tartós kontaktus és az allergiás tünetek nem megfelelő kezelése allergiás asztma kialakulásához vezethet!”
Védelmi intézkedések
A tünetek enyhítésére szedjen antiallergén gyógyszert orvosa rendelése szerint! Kérdezze meg kezelőorvosát, hogy folytathat-e sporttevékenységet! Ha magas a levegő pollenkoncentrációja, ne sportoljon a szabadban! Ha nagyon magas a levegő pollenterhelése, előfordulhat, hogy a gyógyszerek sem elegendők. Hosszú távú megoldást az immunterápia (hiposzenzibilizáció) jelenthet, amely enyhíti a panaszokat, és segíti csökkenteni az allergiás asztma kialakulásának esélyét. „ Mihelyst sport közben allergiás reakció lép fel, különösen, ha légszomj is kíséri, azonnal hagyja abba az edzést, hogy a panaszok ne erősödjenek fel!
A szakértő azt tanácsolja, hogy mielőtt elkezdene sportolni a szabadban, feltétlenül kérje ki kezelőorvosa véleményét! Amennyiben kétségek merülnének fel, további vizsgálatokra lehet szükség, és szakorvos dönti el, hogy sportolhat-e vagy sem.
Anja Schwalfenberg ad még néhány tippet, hogy védekezhessen a pollenterheléssel szemben sport közben:
- Figyelje a pollen-előrejelzést és a pollennaptárt!
- Mosson hajat, mielőtt aludni megy!
- Ne a hálószobában öltözzön át, gyakran mossa a ruháit!
- Ne szárítsa a szabadban a ruháit pollenszórás idején!
- Hepa szűrővel ellátott porszívót használjon!
- Az ablakokra tegyen fel pollenszűrőt (pl. a hálószobára)
- Rendszeresen (naponta) használjon orrzuhanyt, így csökkentheti a légutakba kerülő pollenek számát és a tünetek enyhíthetők.
- Ne dohányozzon, mivel a légutak nyálkahártyái az állandó ingerlés következtében kevésbé állnak ellen az allergén pollennek, és tartósan krónikus obstruktív légúti betegség (COPD) is kialakulhat!
A téma cikkei |
5/1 Pollenallergia: Tünetek, okok és kezelés |
Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; trainingsworld.com
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos