Nemcsak a dehidratáció okozhat komoly gondokat, hanem a túlivás is
Szervezetünknek vízre van szüksége ahhoz, hogy problémamentesen működhessen (ez átlagosan kb. napi 2-2,5 liter, nyári melegben és sportolóknál több). A sportolók a hőmérséklettől és a sport intenzitásától függően óránként akár másfél liter folyadékot is veszíthetnek a verejtékkel. Ezt a veszteséget pótolni kell annak érdekében, hogy a szervezet egészségesen tudjon működni.
A dehidratáció mellett a túlivás is valós probléma. Különösen azoknál a sportolóknál jelenthet ez gondot, akik a verejtékkel elveszített folyadék pótlására edzés után nagy mennyiségű folyadékot vesznek magukhoz.
Nem szabad azonban túlzásba vinni a folyadékfogyasztást, különben akár agyi ödéma is kialakulhat. Különösen a maratoni futóknál merül fel ez a probléma újra és újra. A szervezet ugyanis nem képes egyszerre túl nagy mennyiségű folyadékot feldolgozni.
Az sem mindegy mennyit iszunk, és az sem, hogy mikor
Nemcsak az a fontos, hogy a napi ajánlott mennyiséget ne lépjük túl, hanem az is, hogy beosszuk a nap folyamán. Aki egyszerre megiszik egy liter folyadékot, egyáltalán nem tesz jót magának, sőt épp ellenkezőleg! Fél liter folyadéknál többet egyszerre nem képes feldolgozni a szervezetünk. Az a jó, ha a napi folyadékszükségletünket beosztva fogyasztjuk el néhány kortyonként és rendszeresen.
A túlivás veszélye - Hová vezethet?
2009-ben egy 41 éves hobbisportoló maratoni futó nő kereken 5 órányi futás után a célba érve keringési problémák miatt elájult. Az orvosok azt feltételezték, hogy folyadékhiány áll a háttérben, ahogy az hasonló esetekben általában lenni szokott. A kórházban a nő infúziót kapott a folyadékhiány pótlására, ám ez majdnem az életébe került.
A sportolónő ugyanis nem folyadékhiányos volt, épp ellenkezőleg, a verseny során túl sokat ivott, saját elmondása szerint arra figyelt, hogy „eleget igyon”. A nő az intenzív osztályra került, ahol agyi ödémát és hiponatrémiát diagnosztizáltak nála, utóbbi a vér alacsony nátriumszintjét jelenti.
A maratoni futónő esete nem gyedi. Sok sportoló a dehidratáltságtól való félelmében inkább túl sokat iszik, mint túl keveset. A brit Oxford Egyetem tudósa, Dr. Carl Heneghan a túlivás veszélyeire figyelmeztet 2012-es tanulmányában, melyben azt írja, hogy a túlivás már követelt néhány halálos áldozatot. Ugyanakkor azt is tudnunk kell, hogy a dehidratáció is lehet életveszélyes állapot, és sokkal gyakoribb az előfordulása.
A szükségletet jóval meghaladó, túlzott mértékű folyadékfogyasztás csökkenti a szervezetben az elektrolitok koncentrációját, ami tovább csökkenne a nagy mennyiségű vizeletürítéssel, ezt kompenzálandó a szervezet a fölösleges folyadék egy részét is visszatartja, ami miatt viszont vízmérgezés, ödéma alakul ki.
Megvárjuk-e, amíg szomjasak leszünk?
A szomjúság egy vészjelzés, ami felhívja a figyelmet arra, hogy szervezetünknek folyadékra van szüksége. Széles körben elterjedt az a nézet, miszerint, ha szomjasak vagyunk, az már baj, és akkor is innunk kell, ha nem érezzük szomjasnak magunkat. A brit szakértők más véleményen vannak: azt ajánlják, hogy csak akkor igyunk, ha szomjasak vagyunk, ellenkező esetben több folyadékot veszünk magunkhoz, mint amennyire szükségünk van. Ez azonban egy újabb végletes tanács. Hiszen a szomjúság maga azt jelzi, hogy szervezetünk már jelentősebb vízveszteséget szenvedett. Azt is fontos tudni, hogy kisgyermek- és időskorban, valamint bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként, továbbá fizikai aktivitás közben a szomjúságérzet csak késve vagy kevésbé kifejezetten jelentkezik.
Nem csoda, ha a sok érv és ellenérv sokakat elbizonytalanít. Igyunk sportolás közben, edzés során és a verseny alatt, vagy ne? Az igazság valahol a kettő között van. Figyeljük szervezetünk jelzéseit és kerüljük mind a dehidratáltságot, mind a túlivást! Ha szomjasak vagyunk, mielőbb igyunk, de sokkal jobban teszük, ha nem várjuk meg a szomjúságérzet jelentkezését, hanem rendszeres időközönként iszunk kisebb mennyiségeket, ügyelve rá, hogy a nap folyamán elfogyasszuk a napi vízszükségletünket, az azt befolyásoló tényezőkhöz, körülményekhez is igazodva.
Tovább
- Szomjúságérzet - hogy működik szervezetünk vízháztartása?
- Sportolás és hidratálás – Víz és sportitalok
Szerző: WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: trainingsworld.com
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó