Visszeresség és sportolás - Hogyan hatnak a különféle sportok lábainkra?
A visszérbetegség által kiváltott panaszok megjelenését, azok súlyosbodását, vagy a későbbi szövődmények kialakulását megfelelő életvitellel, sportolással befolyásolni, késleltetni lehet. Az állapotnak megfelelően kiválasztott sportág egyértelműen kedvezően hat a visszerességre, ugyanakkor a rosszul végrehajtott testmozgás tovább súlyosbíthatja a panaszokat.
Milyen sportok árthatnak a visszeres lábnak?
A visszérbetegség kialakulásában kiemelkedő szerepe van a felületes vénákra nehezedő megnövekedett nyomásnak. A véráramlás edzés közben akár többszörösére is megnőhet a lábunkban a nyugalmi véráramláshoz képest. Míg az egészséges vénák megfelelően tudják kezelni ezt a megnövekedett áramlást, a sérült vénák nem. Ezalapján érthető, hogy azok a sportok, amelyek nagy fizikai megterhelést okoznak, illetve a vénás nyomást fokozzák, kerülendők visszérbetegségben szenvedőknek.
A visszérbetegség esetén nem ajánlott sportok közé tartozik a testépítés, a súlyemelés és más erősportok, a súlyokkal végzett tornák, az intenzív futás vagy a hosszútávfutás, illetve korlátozottan gyakorolható minden olyan állandó ugrálással járó, megerőltető sportág, ami fokozott terhelést jelent a lábaknak: pl. síelés, tenisz, kosárlabda.
Fontos még megemlíteni, hogy visszérbetegségben szenvedőknek nem ajánlott a meleg környezetben végzett testmozgás, beleértve a kánikulában végzett kültéri sportokat, vagy a Bikram jógát. Ilyenkor a visszerek még jobban kitágulnak, fokozódik az erekben a pangás, ami tovább ront a visszerek állapotán.
A visszereseknek ajánlott sportok
A visszérbetegeknek nagyon fontos a rendszeres, nem megerőltető testmozgás, a lábszárban lévő izompumpák rendszeres működtetése, a vénákban lévő vér keringetése és a pangás csökkentése céljából. A megfelelően megválasztott sport javítja a keringést, erősíti a lábak izomzatás, továbbá segít a lábakra állandó terhelést jelentő testsúly csökkentésében.
A visszérbetegségben szenvedők számára kiemelkedően jó az úszás. Ennek négy oka is van.
- Az első szempont az, hogy az úszás során a hideg víz összehúzza a vénák falában lévő simaizmokat, segítve a vénás visszaáramlást.
- A másik pozitív hatás, hogy amikor a test vízbe merül, a testet körülvevő víz nyomása segít kipréselni az alsó végtagban pangó vért, a telt visszerek kiürülnek.
- A vízszintes testhelyzet miatt kisebb a lábakra nehezedő véroszlop súlya. A túlsúllyal küzdő visszeres betegek számára ez különösen fontos szempont, mert a vízben nem nehezedik a test súlya az alsó végtagokra, így a vénákra sem.
- Az úszás közbeni ritmusos lábmozgás működteti az izompumpát, és erősíti a lábizmokat.
Az úszás mellett a másik előnyben részesítendő sport a kerékpározás és a pilates, mely szintén megmozgatja a láb izompumpáit, elősegítve a visszerek kiürülését. Kerékpározás során kisebb terhelés nehezedik a lábszárban futó vénákra, mint a talajjal ütköző sportágak esetében.
Megemlíthető sport, illetve szabadidős kikapcsolódás a séta, mely szintén fokozza az izompumpák működését, ugyanakkor alacsony terhelést gyakorol az alsó végtagokra.
Visszértorna |
Mindenki számára otthon is végezhető, nem megerőltető testmozgás a visszértorna vagy vénás lábtorna, amely egy speciális gyógytorna. A gyakorlatok többsége fekvő testhelyzetben történik, a bokák, lábak átmozgatásából és a szív szintje fölé történő emeléséből áll. Ez megkönnyíti a vénák kiütülését és az izompumpa működését. |
A futással kapcsolatos kérdések
A futás, kocogás az egyik leggyakrabban űzött, könnyen kivitelezhető sportolási lehetőség, azonban érdemes körültekintően gyakorolni.
Az eddigi ismeretek szerint a futás önmagában nem okoz visszerességet, azonban kialakult visszértágulatok vagy fokozott hajlam esetén már egyértelműen érdemes más edzést keresni. Futás során a lábak nagy erővel ütköznek a talajnak, fokozva a vénákra nehezedő nyomást.
A futóedzés körülményi is számítanak: a kemény talajon végzett intenzív és hosszú ideig tartó futás ront a meglévő visszerek állapotán, míg a puhább talajon végzett könnyebb edzés enyhébb panaszok esetén még gyakorolható. Amennyiben nem biztos abban, hogy edzése ront-e a visszeres panaszokon, inkább válasszon más sportágat.
Tanácsok az edzésekhez:
- Ha fájdalmat vagy kényelmetlenséget érez edzés közben, válasszon kisebb intenzitású tevékenységet. A rendszeresség fontosabb, mint az intenzitás.
- Érdemes kompressziós harisnyát viselni futás közben, ez csökkenti a vénatágulatot és támogatja az erek kiürülését.
- Kényelmes futócipőt viseljen.
- Edzés után vízszintes helyzetben emelje meg a lábát, ez segíti a vénás keringés felgyorsulását.
További Életmódtanácsok a visszeres panaszok ellen
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
További felhasznált forrás: Does running impact varicose veins? (Healthline)